Бадиий кўргазмалар дирекцияси МУХИТДИН РАҲИМОВ (1903-1985) таваллудининг 120 йиллигига бағишланган Кўргазма ва республика илмий-амалий конференцияси
m_rakhimov_2023_-228 сентябрь куни Тошкент шаҳрида, Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида атоқли кулол-уста, Ўзбекистон халқ рассоми, тадқиқотчи-олим Мухитдин Рахимов таваллудининг 120 йиллигига бағишланган юбилей тадбирлари бўлиб ўтади.
m_rakhimov_2023_-1М.Раҳимовнинг кулолчилик буюмларини яратиши, мамлакатимизда мавжуд бўлган кулолчиликнинг турли мактаблари тарихи ва анъаналарини ўрганишга қўшган улкан ҳиссаси жуда беқиёс. У узоқ йиллар давомида ҳар бир мактабнинг услубий-технологик хусусиятларини – Кушон даврининг қадимий кулолчилик буюмларини, Афросиёб, Тошкент ва Фарғона воҳалари, Қашқадарё, Сурхондарё ва Хоразм кулолчилигини чуқур ва мукаммал ўрганишга бағишлади. М.Раҳимовнинг ўтган асрнинг 70-йилларида нашр этилган ва библиографик нодир асарга айланган “Ўзбекистон кулолчилиги” китоби-анъанавий технологиялар, безаклар, ўтмишда ижод қилган энг кекса усталар ва ўз  замондошлари ҳақидаги маълумотларга бой. М.Раҳимов ўз ижодий амалиёти давомида кўплаб йўқолган мактабларнинг унутилган шакллари ва технологик усулларини, йўқолиб бораётган безакларни қайта яратди, уларни ижодида қайта жонлантирди. Унинг асарлари республика ва Бутуниттифоқ декоратив-амалий санъат кўргазмаларида қатнашиб, дунёнинг кўплаб мамлакатларида намойиш этилган. У ўзининг кенг билимларини санъатшунос ҳамкасблари ва шогирдларига бажонидил бўлишар ва буларнинг барчаси эса кулолчилик заводлари ишлаб чиқариш амалиётида жорий қилинган эди.
m_rakhimov_2023_-3М.Раҳимов буюмлари мамлакатимизнинг кўплаб музейларида, хорижий коллекцияларда – Москвадаги Шарқ халқлари музейи ва декоратив-амалий санъат музейида, Санкт-Петербургдаги Давлат этнография музейида ва бошқа кўплаб давлат музей коллекцияларида, лекин шуни таъкидлаб ўтиш керакки, устанинг энг кўп муаллифлик тўплами, ҳозирда 300 дан ортиқ экспонатлар Бадиий кўргазмалар дирекцияси фондида сақланмоқда. Томошабинлар ушбу буюмларнинг бир қисмини ушбу ташкил этилаётган юбилей кўргазмасида кўришлари мумкин бўлади. Экспозияда М.Раҳимовнинг юксак профессионал маҳорати ва юқори даражада яратилган услублари яққол намоён бўлади. Бу фазилатлар унинг ўғли Акбар ва набираси Алишер Раҳимовларга мерос бўлиб қолган. Улар усталар сулоласини муносиб давом эттирмоқдалар. Шу йилнинг октябр ойида Раҳимовлар уй-музейи ва кулолчилик устахонасида уста-кулол таваллудининг 120 йиллигига бағишланган бутун уста-кулоллар сулоласининг кўргазмаси бўлиб ўтади.

Выставка и научно-практическая конференция, посвященные 120-летию МУХИТДИНА РАХИМОВА (1903-1985)
m_rakhimov_2023_-228 сентября в Ташкенте, в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана начинаются юбилейные мероприятия, посвященные120-летию выдающегося мастера-керамиста, Народного художника Узбекистана, ученого-исследователя Мухитдина Рахимова.
m_rakhimov_2023_-1Вклад, который внес М.Рахимов в создание великолепных изделий керамики, в изучение истории и традиций различных школ гончарного ремесла, бытовавших на территории нашей страны бесценен. Многие годы он посвятил доскональному изучению стилистических и технологических особенностей каждой школы – древней керамике кушанского периода, керамике Афрасиаба, Ташкентского и Ферганского оазисов, Кашкадарьи, Сурхандарьи и Хорезма. Книга М.Рахимова «Керамика Узбекистана», изданная в 1970-е годы и ставшая библиографической редкостью, изобилует сведениями о традиционных технологиях, орнаментах, о старейших мастерах, работавших в прошлом и о современниках автора. В своей творческой практике М.Рахимов реконструировал утраченные формы и технологические приемы исчезнувших школ, воссоздал забытые орнаменты, творчески их переосмысливая. Его произведения участвовали в республиканских и всесоюзных выставках декоративно-прикладного искусства, экспонировались во многих странах мира. Своими обширными знаниями он щедро делился с коллегами-искусствоведами и студентами, внедрял их в производственную практику керамических заводов.
m_rakhimov_2023_-3Произведения М.Рахимова представлены во многих музеях нашей страны, в зарубежных коллекциях – Музее народов Востока и Музее декоративно-прикладного искусства в Москве, в Государственном  Музее этнографии в Санкт-Петербурге и других музейных собраниях , но, пожалуй, наиболее  значительна авторская коллекция мастера хранится в фондах Дирекции художественных выставок – свыше 300 экспонатов. Часть этих изделий зрители увидят на юбилейной выставке. Они наглядно продемонстрируют высоких профессионализм и безукоризненный вкус, которыми обладал М.Рахимов. Эти качества унаследовали его сын Акбар и внук Алишер Рахимовы. Они достойно продолжают творческую династию.  В октябре в доме-музее, керамической мастерской Рахимовых состоится выставка всей творческой династии, посвященная 120-летию Мастера.