Рассом Раҳимжон Ризомуҳамедовнинг таваллудининг 70 йиллигига бағишланган “Тарихингдир минг асрлар” шахсий кўргазмаси
r_rizamukhamedov_2023_-12023-йил 21-сентабр куни Марказий кўргазмалар залида рангтасвирчи рассом Раҳимжон Ризомуҳамедовнинг 70 йиллик юбилейига бағишланган “Тарихингдир минг асрлар” номли шахсий кўргазмаси очилмоқда.
r_rizamukhamedov_2023_-2“…Рассом Р.Ризомуҳамедов профессионал таълимни П.Беньков номидаги Республика рассомлик билим юртида ва А. Островский номидаги Тошкент театр ва рассомлик институтида (ўқитувчилари: доцент В. М. Ковинин ва профессор Р.А.Аҳмедов) олган. Институтни тамомлагач, аспирантурада Ўзбекистон халқ рассоми Р.А.Аҳмедов раҳбарлигида ўқиди. Р.Ризомуҳамедов кенг диапазондаги ижодкор: портретчи рассом, манзарачи рассом, тарихий мавзудаги асарлар муаллифи бўлиб; ҳеч ижоддан чарчамайдиган, серғайратлилиги билан бошқа рассомлардан ажралиб туради. У манзара асарларида ўз она табиати, тарихий обидалардаги қадимий меъморчилигининг характери ва хусусиятларини мукаммал ҳис этади.
r_rizamukhamedov_2023_-3Ризомуҳамедов ўзининг портрет асарларида (улардан энг эътиборлилари академик Абдулҳақ Абдуллаев портрети, академиклар Рўзи Чориев ва Неъмат Қўзибоев портрети, “Бахмаллик она” портрети) образларнинг характери ва ички ҳиссиётларига чуқур кириб бора олган ва профессионал маҳорат билан яратган.  Ризомуҳамедов Ўзбекистон ватанимиз меъморий ёдгорликлари тасвирлари устида тинимсиз ва самарали меҳнат қилиб, бу борада жиддий натижалар ва муваффақиятларга эришди. Унинг ушбу жанрдаги асарлари Англия, Малайзия, Туркия, АҚШ, Франция, Исроил ва бошқа мамлакатларнинг шахсий коллекцияларига киритилган.
Рассом тарихий рангтасвир жанрида Амир Темур, Мирзо Улуғбек ва Берунийга бағишланган туркум мазмунли картиналар яратди. Унинг Ватан тарихига оид асарлари Ўзбекистон ва Марказий Осиёнинг атоқли арбобларига муҳаббат ва ҳурмат-эҳтиром билан суғорилган, ёшларимизда ватанпарварлик туйғуларини сингдиради. (Санъатшунослик фанлари доктори, Ўзбекистон Бадиий академияси академиги, хизмат кўрсатган санъат арбоби Рафаил Тоқтошнинг тақризидан).
Кўргазма экспозицияда 200 ортиқ асарлар – тарихий асарлар, манзаралар, портретлар, натюрмортлар ўрин олган.
Қирқ йилдан ортиқ вақт давомида у К.Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтининг театр безаги кафедрасида доцент бўлиб ишлаб келмоқда. Р.Ризомуҳамедов ўз ижодий тажрибасини ёш авлодга ўргатиб келмоқда. Кўргазмада унинг шогирдлари: Абдуҳаким Каримов, Татяна Фадеева, Носир Хусанов, Қодир Ахмедов, Бекберганов Ринат ва Матлюба Юсуповаларнинг асарлари ҳам тақдим этилди.

r_rizamukhamedov_2023_-121 сентября 2023 года в Центральном выставочном зале открывается персональная выставка «История тысячи летий» Рахимджона Ризамухамедова, посвященная 70-летию художника.
r_rizamukhamedov_2023_-2«…Живописец Р. Ризамухамедов получил профессиональное образование в Республиканском художественном училище им. П.Бенькова и в Ташкентском театрально-художественном   институте им. А.Островского (педагоги: доцент В.М. Ковинин и профессор Р.А.Ахмедов). После окончания института находился в творческой аспирантуре под руководством Народного художника Узбекистана Р. А. Ахмедова.  Р. Ризамухамедов – живописец широкого диапазона: портретист, пейзажист, автор произведений на исторические темы; отличается замечательной работоспособностью.  Отлично чувствует в своих пейзажных произведениях характер и особенности родной природы, родной архитектуры.  В своих портретных произведениях (лучшие из которых портрет академика Абдулхака Абдуллаева, портреты академиков Рузы Чариева и Нигмата Кузыбаева, портрет «Мать из Бахмаля»), Ризамухамедов глубоко проник в характер и значительность портретируемых, проявил профессиональное мастерство. Ризамухамедов неутомимо и плодотворно работает над изображениями пейзажей Узбекистана и архитектурных памятников Родины и достиг в этом деле серьезных результатов, успехов. Его произведения в этом жанре приобретены в частные коллекции Англии, Малайзии, Турции, США, Франции, Израиля и других государств.
r_rizamukhamedov_2023_-3В жанре исторической живописи художник создал серию содержательных полотен, посвященных Амиру Темуру, Мирзо улугбеку и Беруни. Его произведения на темы истории Родины проникнуты любовью и уважением выдающимся деятелям Узбекистана и Средней Азии, воспитывают в нашей молодежи патриотические чувства.  (Из отзыва доктора искусствоведения, Академика Академии художеств Узбекистана, заслуженного деятеля искусств Рафаила Такташа)
В экспозиции представлено более 200 работ – исторические полотна, пейзажи, портреты, натюрморты.
Более четырех десятков лет доцент кафедры театральной живописи Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода Р. Ризамухамедов делится творческим опытом с молодым поколением. В экспозиции представлены также и произведения его учеников: Абдухакима Каримова, Татьяны Фадеевой, Насыра Хусанова, Кадыра Ахмедова, Рината Бекберганова и Матлюбы Юсуповой.