Хаттот Салимжон Бадалбоевнинг шахсий кўргазмаси
s_badalboev_2024_-12024-йил 27-март куни Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси ва “Хунарманд” уюшмасининг фахрий аъзоси, хаттот Салимжон Бадалбоев ижодий фаолиятининг 50 йиллиги ва педагоглик фаолиятининг 35 йиллигига бағишланган шахсий кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади.
s_badalboev_2024_-2Кўргазмада асосан, қоғоз, чарм, мато, чинни, кулолчилик каби материалларга сиёҳ ёрдамида ишланган 100 га яқин хаттотлик санъати намуналари намойиш этилмоқда.
Хаттотлик тасвирий санъат турларидан бири бўлиб, унда араб, форс, ўзбек, дари, пушту, уйғур, урду ва бошқа баъзи тилларда қўлланиладиган асосий ифода восита ёзуви ҳисобланади.
s_badalboev_2024_-3Араб хаттотлиги ислом маданиятида алоҳида ривожланган. Муқаддас Қуръони Каримдаги “ваҳийни” ни сақлаш ва тарқатиш воситаси бўлиб, мусулмон оламида алоҳида эъзозланади.
Дунё бўйлаб араб ёзувининг 14 та таниқли курсив услуби мавжуд. Насх, настолиқ, девоний, сулус ва руқо шулар жумласидандир.
s_badalboev_2024_-4Қадимий араб хаттотлиги санъатини асраб-авайлашда Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси, “Ҳунарманд” уюшмаси фахрий аъзоси, “Турон” Фанлар академияси академиги Салимжон Бадалбоевнинг хизматлари буюк.
Салимжон Бадалбоев ҳақида қисқача маълумот:
1942 йил Тошкент шаҳрида туғилган.
1964-1970 йилларда Тошкент Давлат университетининг филология факультетида таҳсил олган.
1995-2000 – Тошкент давлат Шарқшунослик институтида хаттотлик фанидан дарс берган.
2001-2003 – Халқаро хаттотлик танлови ғолиби (Истанбул, Туркия)
2007 йил – Ўзбекистон Бадиий академиясининг Олтин медали билан тақдирланган.
2009 йил – Тошкент шаҳрида ўтказилган хаттотлик танловида 1-ўрин, 2 марта Миср Араб Республикаси Олий таълим вазирлигининг Олтин медали билан тақдирланган.
2009-2015 йиллар – К.Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтида талабаларга хаттотликдан сабоқ берган.
2018 йил – Республика хаттотлик фестивалида “Энг моҳир хаттот” номинацияси ғолиби.
2011-2013-2014-2017 – Тошкентда Салимжон Бадалбоевнинг шахсий кўргазмалари бўлиб ўтган.
2018 йил Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 28 йиллиги муносабати билан “Меҳнат шуҳрати” ордени билан тақдирланган.
2021 йил – Турон Фанлар академиясининг академиги.
Хаттотлик бўйича қатор китоблар ва дарсликлар муаллифи.
Салимжон Бадалбоев араб хаттотлигининг экзотик гуллар тасвирларидан кенг фойдаланишни назарда тутувчи “Гулли насх” услубининг яратувчисидир.
Рассом 30 йилдан ортиқ вақтдан бери мебел, шиша ва пластмасса буюмларни нафис нақшлар билан безатиб, лак миниатюраси, ганч ўймакорлиги, тери, ёғоч, металлга ишлов бериш усталари ва моҳир заргарлар учун эскизлар тайёрлаб келмоқда.
Унинг асарлари МДҲ давлатлари, араб давлатлари ва Эрон Ислом Республикаси музейлари ва шахсий коллекцияларида сақланади.
s_badalboev_2024_-5Салимжон Бадалбоев К.Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтида. Тошкент архитектура-қурилиш институти, Имом Бухорий номидаги Тошкент ислом институти талабаларга дарс берган, шунингдек, республикадаги бир қанча масжид ва мақбараларда хаттотнинг ёзув намуналарини кўриш мумкин. Ҳозирги кунгача 100 дан ортиқ талабаларнинг кўпчилиги араб хаттотлигининг кўп асрлик анъаналарини мамлакатимизда ва хорижда муваффақиятли давом эттирмоқдалар.
Салимжон Бадалбоев шогирдлари – Умар Пайзимуҳамедов, Камолиддин Самаритдинов, Хайрулла Лутфуллаев, Хайрулла Убайдуллаев, Ёқуб Бухарбоев, Икромжон Носиров, Нозимжон Турсуналиев, Ойбек, Шахзода Рахматуллаева, Амина Байназарова, Нозима Алимухамедова, Зулайхо Саламова, Нодира Кутбиддинова, Гульмира Абдукаххорова, Наргиза Валиева, Окила Ибрагимова, Санобар Анварова, Мадинабону Собитова, Зулайҳо Аҳмад, Робия Маҳмудова ва бошқалар.

s_badalboev_2024_-127 марта 2024 года в Центральном выставочном зале Академии Художеств Узбекистана состоится церемония открытия выставки каллиграфа, члена Творческого союза художников Узбекистана и ассоциации «Хунарманд» Салимджона Бадалбоева.
s_badalboev_2024_-2На выставке представлены около 100 образцов каллиграфического искусства, выполненные в основном с использованием чернил на таких материалах, как бумага, кожа и ткань, фарфор, керамика.
Каллиграфия – один из видов изобразительного искусства, в котором основным выразительным средством выступает письменность, используемая в арабском, персидском, узбекском, дари, пушту, уйгурском, урду и некоторых других языках.
s_badalboev_2024_-3Особое развитие арабская каллиграфия получила в исламской культуре. Особенно она почитается в мусульманском мире, являясь средством сохранения и распространения «божественного послания», заключенного в Священном Коране.
Во всем мире есть 14 общепризнанных курсивных стилей арабской письменности. В их числе – насх, настолик, дивани, сулюс и рукъа.
s_badalboev_2024_-4Большой вклад в сохранение древнего вида искусства арабской каллиграфии вносит руководитель секции каллиграфии Творческого союза художников Узбекистана, почетный член Ассоциации «Хунарманд», академик Академии наук «Турон» Салимджон Бадалбоев.
Краткая информация о Салимджоне Бадалбоеве:
Родился в Ташкенте, в 1942 году.
1964-1970гг.–учился на филологическом факультете Ташкентского государственного университета.
1995-2000гг.–преподавал каллиграфию в Ташкентском Государственном институте востоковедения.
2001-2003 гг.–победитель Международного конкурса каллиграфии (Стамбул, Турция)
2007 г.–награжден Золотой медалью Академии Художеств Узбекистана.
2009 г.–занял 1 место на конкурсе каллиграфии, проводившемся в Ташкенте, 2 раза награжден Золотой медалью Министерства Высшего образования Арабской Республики Египет.
2009-2015 гг. – преподавал каллиграфию студентам Национального института художеств и дизайна им. К.Бехзада.
2018г.–одержал победу в номинации «Самый квалифицированный каллиграф» в Республиканском фестивале каллиграфии.
2011-2013-2014-2017 гг.–в Ташкенте были проведены персональные выставки Салимжана Бадалбоева.
2018 г. награжден орденом «Трудовая Слава» в честь 28-летия Независимости РУз.
2021 г. – стал академиком Туранской Академии наук.
Автор ряда книг и учебных пособий по каллиграфии.
s_badalboev_2024_-5Салимджон Бадалбоев является создателем стиля арабской каллиграфии «гулли насх», который подразумевает широкое использование изображений экзотических цветов.
Более 30 лет художник украшает изящными узорами мебель, стеклянные и пластмассовые изделия, выполняет эскизы для мастеров лаковой миниатюры, резьбы по ганчу, обработке кожи, дерева, металла и искусных ювелиров.
Его работы находятся в музеях и частных коллекциях стран СНГ, арабских государств и Исламской Республики Иран.
Салимджон Бадалбоев преподавал в Национальном институте художеств и дизайна им. К.Бехзада, Ташкентском архитектурно-строительном институте, Ташкентском исламском институте им. Имама Бухари, а также в крупнейших мечетях и медресе республики. Подготовил более 100 учеников. Многие из них успешно продолжают многовековые традиции арабской каллиграфии в стране и за рубежом,
Ученики Салимджона Бадалбоева – Умар Пайзимухамедов, Камолиддин Самаритдинов, Хайрулла Лутфуллаев, Хайрулла Убайдуллаев, Ёкуб Бухарбаев, Икромжон Носиров, Нозимжон Турсуналиев, Ойбек, Шахзода Рахматуллаева, Амина Байназарова, Нозима Алимухамедова, Зулайхо Саламова, Нодира Кутбиддинова, Гульмира Абдукаххорова, Наргиза Валиева, Окила Ибрагимова, Санобар Анварова, Мадинабону Собитова, Зулайхо Ахмад, Робия Махмудова и другие.