“Олам нурга тўлсин сен билан, Наврўз!” Наврўз байрамига бағишланган Республика бадиий кўргазмаси
navruz_2024_-1Наврўз – янги кун ёки баҳорги тенгкунлик – қадимги зардуштийлар томонидан нишонланган, узоқ ва совуқ қишдан кейин табиатнинг янгиланиши ва уйғониши рамзи сифатида бугунги кунгача сақланиб қолган байрамдир.
navruz_2024_-2Анъанага кўра, Бадиий кўргазмалар дирекцияси байрамни вернисаж билан нишонлайдилар, унда томошабинлар Ўзбекистон рассомларининг асарларидан баҳраманд бўлишлари мумкин.
navruz_2024_-3Кўргазмада тасвирий санъатнинг бир қанча турлари – рангтасвир, графика, ҳайкалтарошлик, либослар, инсталляция, кулолчилик намуналари намойиш этилмоқда.
navruz_2024_-4Пойтахтимиз аҳолиси ва меҳмонлари ҳайкалтарош Людвига Нестерович, кулол Назира Кузиева ва Ирина Мухамедшинанинг майда пластика композициялари билан кўп йиллардан буён таниш бўлиб, ҳар сафар ўзларининг битмас-туганмас тасаввурлари, меҳнатсеварлиги ва профессионаллиги билан бизни лол қолдирадилар.
navruz_2024_-5Марина Пронина ва Мария Ли-Сафининг графикалари доимо ўзларининг қарашлари ёки тасаввурларидаги ирреал дунёдир.
navruz_2024_-6Экспозициянинг асосий қисмини табиат гўзаллиги, авлоддан-авлодга ўтиб келаётган халқ анъаналарини акс эттирувчи асарлар эгаллаган. Кўргазмада  бухоролик рассом Эркин Жўраев, самарқандлик Халимов Муқаддим ва бошқа кўплаб ижодкорлар иштирок этмоқдалар.
Ҳар йили ўтказиладиган Наврўз кўргазмаси мамлакат маданий ҳаётининг ажралмас қисми бўлиб, унда ҳар бир фуқаро гўзаллик яратиш ва ижод дунёси билан ҳамоҳанг бўлишлари мумкин.

navruz_2024_-1Навруз   — новый день или  день весеннего равноденствия – праздник, отмечаемый ещё древними зороастрийцами   и дошедший до сегодняшнего дня как символ обновления и пробуждение природы после продолжительной и холодной зимы.
navruz_2024_-2И  по традиции Дирекция художественных выставок встречает праздник вернисажем, где зритель в полной мере может насладиться произведениями художников Узбекистана.
navruz_2024_-3На выставке представлено несколько видов изобразительного искусства  — живопись, графика, скульптура, костюмы, инсталляция, керамика.
navruz_2024_-4Со скульптурными композициями Людвиги Нестерович, Ирины Мухамедшиной, керамикой Назиры Кузиевой, жители  и гости Ташкента знакомы уже много лет и каждый раз они удивляют нас своей неиссякаемой фантазией, трудолюбием и профессионализмом.
Графика Марины Прониной и Марии Ли  — Сафи  — это всегда ирреальный мир увиденный или придуманный  художниками.
navruz_2024_-5Большую часть экспозиции занимают живописные полотна, которые отражают красоту природы и традиции народа, передающиеся из поколения в поколения. На выставке принимают участие художники Бухары и Самарканда – Эркин Джураев, Халимов Мукаддим и др.
navruz_2024_-6Ежегодная выставка Навруз является неотъемлемой частью культурной жизни страны, где каждый житель может соприкоснуться с миром творчества и созидания прекрасного.