IV ХАЛҚАРО АМАЛИЙ САНЪАТ БИЕННАЛЕСИ
biennale_dekor_prikladnoe_2023_-116-20 октябр кунлари Марказий кўргазмалар залида “Глобаллашув ва миллий анъаналарни асраш: танлаш имконияти” кўргазмасининг тантанали очилиши бўлиб ўтади.
Йигирманчи асрнинг охирида турли минтақа ва мамлакатларни қамраб олган глобаллашув жараёни жаҳон иқтисодиёти ривожланишидаги табиий қадам бўлиб, турли маданиятларнинг кенг кўламли интеграциялашувига сабаб бўлди. Ушбу тарихий ҳодисанинг маълум ижобий аҳамиятларига қарамай, баъзи ҳолларда миллий маданиятларнинг муҳим идентификациялаш сифатларини йўқотишга олиб келмоқда. IV халқаро амалий санъат биенналеси “Глобаллашув ва миллий анъаналарни асраш: танлаш имконияти” шиорида етакчи ғоя сифатида амалий санъатнинг ўзига хослигини сақлаш ва иқтисодиётнинг фаол глобаллашуви ва оммавий маданиятнинг ҳукмронлиги шароитида анъаналарнинг тезлашиб бораётган бирлашувини бартараф этишни таклиф қилади.
biennale_dekor_prikladnoe_2023_-2Унификациялаш жараёни кўп жиҳатдан дунёнинг турли минтақаларидаги анъанавий ҳунармандчилик ресурсларини асраб-авайлашга боғлиқлигини ҳисобга олсак, Тошкент биенналеси бутун дунё ҳунармандлари учун бағрикенг ва очиқ майдонга айланади. Бундан ташқари, бу иштирокчиларга тажриба алмашиш ва бир-бирларининг ижодидан ўзаро илҳомланиш имкониятини беради.
biennale_dekor_prikladnoe_2023_-3Кўргазма экспозициясида замонавий анъанавий ва ноанъанавий амалий санъатнинг кенг йўналишларини намойиш этилмоқда, бу эса турли мамлакатлар ва минтақалар амалий санъати усталарининг ижодий изланишлари ва улардаги ечимларининг кенг панорамасини кўриш имконини беради. Кўргазмада Ўзбекистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Россия, Литва, Франция, Озарбайжон, Ҳиндистон, Япония, Италия, Миср, Турманистон ва Тожикистон каби мамлакатларнинг ҳунармандлари кулолчилик, каштачилик, ёғоч ўймакорлиги, гиламдўзлик ва бошқа турларини намойиш этаётган 50 га яқин ҳунармандларнинг асарлари намойиш этилмоқда.

С 16 по 20 октября в Центральном выставочном зале будет проходить выставка «Глобализация и сохранение национальных традиций: выбор пути».
Процесс глобализации, охвативший различные регионы и страны в конце ХХ века, явился закономерным шагом в развитии мировой экономики и стал причиной масштабной интеграции различных культур. Несмотря на определенное позитивное значение этого исторического явления, в ряде случаев это приводит к потере важных идентифицирующих качеств национальных культур. Девиз IV Международной биеннале прикладного искусства «Глобализация и сохранение национальных традиций: выбор пути» в качестве ведущей идеи предлагает рассмотреть проблему сохранения самобытности прикладного искусства и преодоление ускоряющейся унификации традиций в условиях активной глобализации экономики и доминирования массовой культуры.
Учитывая тот факт, что процесс унификации во многом зависит от сохранения ресурсов традиционных ремесел в различных регионах мира, Ташкентская биеннале станет открытой и толерантной площадкой для мастеров со всего мира. Кроме того, она предоставит возможность участникам обмениваться опытом и взаимно вдохновляться творчеством друг друга.
В экспозиции выставки широко представлен весь спектр тенденций современного традиционного и нетрадиционного прикладного искусства, который позволит увидеть широкую панораму творческих поисков и решений мастеров прикладного искусства различных стран и регионов. На выставке экспонированы работы около 50 мастеров из Узбекистана, Азербайджана, Египет, Индия, Италия, Кыргызстана, Казахстана, России, Литвы, Таджикистана, Туркменистана, которые представляют такие виды художественных ремесел, как керамика, вышивка, резьба по дереву, ковроделие и др.