“Бизнинг мерос” Ўзбекистон санъати усталари График рассомлар – 2023 йил юбилярлари
nasledie_graphika_2023_-1Ёз фаслининг қизғин палласида – 9 август куни анъанага кўра Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида Бадиий кўргазмалар дирекцияси коллекциясидан олинган, Ўзбекистон санъат усталари асарларининг ретроспектив кўргазмаси очилади. “Бизнинг мерос” туркумидаги ушбу лойиҳа Ўзбекистон графика усталари – 2023 йил юбилярларига бағишланган. Булар учта таниқли рассом – бу йил 95 ёшга тўлган ажойиб график, Арнольд Павлович Ган, шунингдек, бу йил 100 ёшга тўлган икки ажойиб рассом – Борис Васильевич Котлов ва Анатолий Кузьмич Ошейко. Албатта, янада кўплаб юбилярлар рассомларимиз бор – биз эса ушбу кўргазмада асарлари Бадиий кўргазмалар дирекцияси фондида сақланиб келаётган ва шахсий коллекциялардан олинган юбилейлари нишонланаётган рассомлар асарларининг кичик бир қисмини тақдим этмоқдамиз.
nasledie_graphika_2023_-2Арнольд Ганнинг кичик графика тўпламини рассомнинг қизи Зоя Ган кўргазмалар дирекциясига совға қилган. Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби Арнольд Ган — катта рассомлар сулоласининг ёрқин намояндаларидан бири, кўплаб монументал объектлар – мозаикалар, фрескалар, деворий суратлар ва рельефларнинг муаллифи ва ҳаммуаллифи бўлган. “Космонавтлар проспекти” метро бекати, А.Навоий номидаги санъат саройи фойесидаги деворий сурат (“Панорама” к/т), “Самарқанд дарвоза” чойхонаси рельефлари, Урганчдаги драма театри фойесидаги деворий суратларни мисол қилсак бўлади. Унинг рангтасвир асарлари Миллий Банк галереяси ва Лондондаги “Заман” галереяси коллекцияларига киритилган.
nasledie_graphika_2023_-3Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби Борис Васильевич Котлов ҳам рассомлар сулоласининг асосчиси ҳисобланади. У рангтасвирчи, график рассом ва безакчи-рассом сифатида фаолият юритган. Рассомнинг акварель асарларида, ижодкорнинг ҳаётни севиши ва шижоатли характерини кўрсатади. У мамлакатимиз бўйлаб кўплаб саёҳатлар қилган ҳолда,  ўзининг  бой таассуротларини кўплаб манзаралар туркумида мужассам этган. У атроф оламнинг гўзаллигидан илҳомланиб, натурадан ишлаган. Бизнинг коллекциямизда унинг асарлари кўлами кенг ва бугунги экспозицияда уларнинг кўпчилиги намойиш этилмоқда. Борис Василевич Котлов Ўзбекистон Рассомлар уюшмаси фаолиятида фаол иштирок этган, Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги қошидаги рассомлик студияси асосчиларидан бири бўлган.
Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби, уруш қатнашчиси, аскар Анатолий Кузьмич Ошейко Ўзбекистоннинг кўплаб нашрлари – “Пионер Востока” газетаси, “Саодат” журналида безакчи-рассом сифатида ишлаган. 1957 йилдан “Правда Востока”, “Қизил Ўзбекистон” ва “Ўзбекистони Сурх” қўшма нашриётларида бадиий муҳаррир, Ўзбекистон Компартияси Марказий Комитети нашриётининг бош рассоми бўлган. Ошейконинг “Ўзбек шеърияти антологияси”, “Ўзбекистон халқлари тарихи”, А.Навоий, А.Пушкин, М.Горький, Муқимий, Фурқат, А.Қаҳҳор, С.Бородин  китобларини безатишдаги ўрни беқиёс.  Унинг эскизига кўра Ўзбекистон ССР Давлат байроғи тасдиқланган. Рассом турли график услубларни моҳирона эгаллаган бўлиб, дастгоҳли асарлари билан кўплаб республика кўргазмаларида қатнашган. Ушбу асарларнинг баъзилари ушбу кўргазмада намойиш этилмоқда. 1950-60-йилларнинг ўрталарида Ошейко Ўзбекистон Рассомлар уюшмаси графика секциясига раҳбарлик қилган, СССР Бадиий жамғармаси бошқаруви аъзоси ва Ўзбекистон ССР Бадиий жамғармаси бошқаруви раиси этиб тайинланган.
Ушбу кўргазма билан биз рассомлар ва санъат ихлосмандларининг янги авлодини Ўзбекистон санъати тарихидаги энг қизиқарли давр билан таништирамиз. Тақдим этилган асарлар орасида моҳирона ижро этилган пленер эскизлари, гравюралари, чизмалар ва эскизлар жуда кўп – томошабинларни рассомларнинг ижодий лабораториясини томоша қилишларига имкон яратади. Гарчи баъзи асарларнинг мавзулари ўтган давр билан боғлиқ бўлса-да, юбиляр рассомларининг юқори профессионаллигини таъкидлаш керак. Буларнинг барчаси эътиборга, ўрганишга, хотирлашга ва ҳурматга лойиқдир.

nasledie_graphika_2023_-1В  разгар летнего сезона — 9 августа, по традиции, в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается  ретроспективная выставка произведений мастеров искусств Узбекистана из собрания Дирекции художественных выставок. Нынешний проект из  цикла «Наше наследие», посвящён мастерам  графики Узбекистана  — юбилярам 2023 года. Это три  известных художника — Арнольд Павлович Ган, прекрасный рисовальщик, монументалист, которому  в этом году исполняется 95 лет,  а также два замечательных художника — Борис Васильевич Котлов и Анатолий Кузьмич Ошейко, которым в этом году исполняется 100 лет. Юбилейных дат, конечно,  много больше — в данной экспозиции мы представляем  тех художников-юбиляров, чьи произведения  хранятся в фондах Дирекции художественных выставок и небольшую часть произведений из частных собраний.
nasledie_graphika_2023_-2Небольшая коллекция графики Арнольда Гана была подарена Дирекции выставок дочерью художника Зоей Ган.  Заслуженный деятель искусств Узбекистана Арнольд Ган — один из ярких представителей большой династии художников, автор и соавтор многих монументальных объектов — мозаик, фресок, росписей и рельефов Это роспись плафонов ст. метро «Проспект Космонавтов», роспись фойе  Дворца Искусств им. А.Навои ( к/т Панорамный), рельефы чайханы «Самарканд Дарбаза»,роспись фойе театра Драмы в г. Ургенче . Его живописные работы вошли в коллекцию галереи NBU, и галереи «Заман» в Лондоне.
nasledie_graphika_2023_-3Заслуженный деятель искусств Узбекистана Борис Васильевич Котлов  также основатель династии художников. Он работал как  живописец, график и художник-оформитель. В акварельных работах художника проявились жизнелюбие и энергичный характер художника. Много путешествуя по стране, он воплотил свои богатейшие впечатления в многочисленных сериях пейзажей. Работал с натуры, вдохновляясь красотами окружающего мира. Коллекция его работ в нашем собрании обширна и многие из них сегодня представлены в экспозиции. Борис Васильевич Котлов принимал активное участие в деятельности Союза художников Узбекистана,  он один из основателей художественной студии при МВД Узбекистана.
Заслуженный деятель искусств Узбекистана, фронтовик Анатолий Кузьмич Ошейко был широко известен как художник оформитель, работавший во многих изданиях Узбекистана — газете «Пионер Востока», журнале «Саодат» . С 1957г. он был художественным редактором Объединенного издательства «Правда Востока», «Кзыл Узбекистан» и «Узбекистони Сурх»,  был главным художником издательства ЦК КП Узбекистана. Как художник книги Ошейко участвовал в оформлении «Антологии узбекской поэзии»,  «Истории народов Узбекистана», произведений А.Навои, Пушкина, Горького, Мукими, Фурката, А.Каххара, С.Бородина  и др. По его эскизу был утвержден государственный флаг Узбекской ССР. Художник мастерски владел различными графическими техниками и участвовал своими  станковыми работами  во многих республиканских выставках. Некоторые из этих произведений представлены в нынешней экспозиции. В  середине 1950-60 гг. Ошейко возглавлял графическую секцию Союза художников Узбекистана, был избран членом Правления Художественного фонда СССР  и председателем правления Художественного фонда УзССР.
Настоящей выставкой мы знакомим новое поколение художников и любителей искусства с интереснейшей эпохой истории искусства Узбекистана. Среди представленных произведений    очень много мастерски исполненных  пленэрных этюдов, гравюры,  рисунки и наброски  — зрители смогут  заглянуть в творческую лабораторию художников. И хотя тематика  некоторых произведений связана с  ушедшей эпохой, следует отметить высокий профессионализм  художников -юбиляров. Все это достойно внимания,  изучения, памяти и почестей.