“ХОТИРЛАШНИ ВАСИЯТ ҚИЛГАНЛАР” 1941 йил 22 июнь Иккинчи Жаҳон Уруши бошланган кунга бағишланган бадиий кўргазма
22_iynya_russia_2023_-1Иккинчи жаҳон уруши Ўзбекистон ва Россия тарихида муҳим ўрин эгаллайди. Уруш Совет Иттифоқининг барча моддий ва маънавий соҳаларида мисли кўрилмаган шафқатсиз синов эди. Собиқ Иттифоқ халқлари ўзларининг умумий уйини, ватанини фашистлар Германияси ва унинг иттифоқчилари босқинидан фидокорона ҳимоя қилдилар. Қизил Армия тажовузкорни мағлуб этиб, Европа халқларини фашистларга қарамликдан озод қилишдек оғир, аммо юксак вазифани ҳам бажарди. Урушнинг дастлабки кунлариданоқ санъат аҳли аскарлар билан бир сафда турдилар. Улар қўшиннинг маънавиятини юксалтириш орқали санъатни душманга қарши самарали қуролга айлантирдилар. Уруш бошланишида рассомлар ўзларининг “қуролларини” фашистлар Германиясига қарши йўналтиришга тайёр эдилар.
22_iynya_russia_2023_-2Уруш йилларида рассомларнинг асосий вазифаси халқнинг Қизил Армия кучи ва енгилмаслигига ишончини, Ғалабага ишончини мустаҳкамлаш эди. Барча совет фуқаролари сингари, улар ҳам душман устидан ғалаба қозонишларига шубҳа қилмадилар. Аскарлар фронтларда, партизанлар ва разведкачилар босиб олинган ҳудудда жанг қилишди, фронт ишчилари танкларни йиғишди. Рассомлар қалам ва мўйқаламларни қуролга айлантирдилар.
Ўзбекистон Бадиий академияси Россия Федерациясининг Ўзбекистон Республикасидаги элчихонаси ташаббуси билан иккинчи йилдирки Иккинчи Жаҳон уруши бошланган куни ўзбек рассомлари асарларидан иборат “Хотирлаш васият этилган” кўргазмасини ўтказмоқда.
22_iynya_russia_2023_-3Уруш йилларида республика бадиий ҳаёти, уруш келтириб чиқарган қийинчиликларга, Ўзбекистоннинг кўплаб истеъдодли санъат усталари, санъат намояндалари фронтга чақирилган ёки кўнгилли равишда кетганига қарамай, фаол ва ғайратли эди. Бадиий куч асосан Тошкент ва Самарқандда тўпланган эди. 1941-1943 йилларда Самарқанд Совет Иттифоқининг йирик санъат ва тадқиқот марказларидан бирига айланди. Бу ерга Бутунроссия Бадиий академияси, В.И.Суриков номидаги Москва рассомлик институти, Киев ва Харков санъат институтлари, кўплаб таниқли рассомлар ва санъатшунослар мамлакатнинг йирик марказларидан эвакуация қилинди. Уруш йилларининг оғир шароитларида талабалар бу ерда академик таълим олиб, кейинчалик машҳур рассомлар даражасига етдилар. Фронтдан келган хабарлардан таъсирланиб, юрт мудофаасига ўз ҳиссасини қўшишга интилиб, рассомлар фашизмга қарши мавзулар билан суғорилган асарлар яратдилар, кўргазмалар ташкил этдилар. Таниқли санъат усталари билан яқин ҳамкорликда ўзбек усталарининг профессионал мактаби тажриба орттириб, мустаҳкамланиб борди. “Ҳаммаси фронт учун – барчаси ғалаба учун!” мавзуси етакчилик қилди.
22_iynya_russia_2023_-4Иккинчи Жаҳон Уруши бошланган кун муносабати билан Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида очилган кўргазмада ватанимизнинг уруш йилларида амалга оширган буюк вазифасини акс эттирувчи 50 дан ортиқ экспонатлар намойиш этилмоқда. Булар уруш ва урушдан кейинги давр рассомлари томонидан яратилган Бадиий кўргазмалар дирекцияси фондида сақланадиган графика, плакат ва ҳайкалтарошлик асарларидир. Томошабинлар Владимир Рождественский, Игор Ужинский, Борис Жуковларнинг уруш йилларида фронтдаги таассуротлар асосида яратилган ноёб графика асарларини; Надежда Кашина, Владимир Рождественский, Константин Чепраковларнинг уруш йилларида “Узтаг Ойнаси” уюшмаси томонидан яратилган плакатларининг репродукцияларини; фронт рассомлари Анвар Балканов, Виктор Эвенко, Георгий Ткачев, Николай Шерстневнинг урушдан кейинги плакатларини кўришлари мумкин бўлади. Шунингдек, экспозицияда уруш воқеаларини акс эттирувчи кекса ва урушдан кейинги авлод рассомларининг график тўпламлари билан танишиш мумкин бўлади. Улар орасида Қутлуғ Башаров, Иля Рубин, Юрий Стрелников, Иван Рабодзеенко, Медат Кагаров, Марат Садиков, Анвар Махкамов асарлари, шунингдек, Анвар Мамаджоновнинг яқинда яратилган чизмалари тўплами экспозициядан ўрин эгаллаган. Ҳайкалтарошлик асарлари орасида Абдумўмин Бойматов томонидан яратилган партизан табиб А.Маҳмудов портрети, Нодари Бандзедадзе, Туркман Эсанов, Юрий Шилов, Людвига Нестерович асарлари бор. Шу билан бирга кўргазма уруш йилларининг ҳужжатли фотосуратлари билан тўлдирилган.
Кўргазма ташкилотчилари Ўзбекистон фуқароларининг ёш авлодини уруш даврининг ҳақиқий далиллари билан таништирар экан, урушнинг барча оғир синовларини ўз елкасида кўтарган, фашизм устидан ғалаба қозонган, халқнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилган қаҳрамон авлод – ўзбек аскарлари ва фронт меҳнаткашлари хотирасига ҳурмат бажо келтирмоқликни мақсад қилган.

22_iynya_russia_2023_-1Великая Отечественная война занимает особое место в общей истории Узбекистана и России. Война явилась небывалым по своей жестокости испытанием всех материальных и духовных сил Советского Союза. Народы СССР самоотверженно защищали свой общий дом, свою Родину от нашествия гитлеровской Германии и её союзников. Красная Армия, разгромив агрессора, выполнила также непростую, но благородную миссию освобождения народов Европы от фашистского порабощения.
22_iynya_russia_2023_-2С первых же дней войны люди искусства встали в строй наравне с солдатами. Они превратили искусство в действенное оружие против врага, поднимая боевой дух армии. Уже к началу войны художники были готовы направить свое «оружие» против фашистской Германии. Основной задачей художников в годы войны было укрепление веры народа в силу и непобедимость Красной Армии, веры в Победу. Как и все советские граждане, они нисколько не сомневались в скорой победе над врагом. Солдаты вели борьбу на фронтах, партизаны и разведчики – на оккупированной территории, а труженики тыла собирали танки. Художники превратили карандаши и кисти в оружие.
22_iynya_russia_2023_-3Академия художеств Узбекистана по инициативе Посольства Российской Федерации в Республике Узбекистан уже второй год  в годовщину начала Великой Отечественной войны проводит выставку работ узбекских художников «Завещано помнить!».
В годы войны художественная жизнь республики, несмотря на трудности, вызванные войной, несмотря на то, что немало талантливых мастеров искусств и художников Узбекистана были призваны или ушли добровольцами на фронт, была активной и напряженной. Она сосредоточилась, в основном,  в Ташкенте и Самарканде. В 1941-1943 гг. Самарканд превратился в один из крупнейших художественных и научно-исследовательских центров Советского Союза. Здесь находились Всероссийская Академия художеств, Московский художественный институт им. В.И.Сурикова, Киевский и Харьковский художественные институты,  значительное число известных художников и искусствоведов, эвакуированных из крупных центров страны. В суровых условиях военных лет здесь проходили академическую подготовку и создавали произведения студенты,  ставшие в дальнейшем известными мастерами искусств. Под впечатлением вестей, приходивших с фронта, в стремлении внести свой посильный вклад в защиту страны, художники создавали произведения, проникнутые антифашисткой тематикой, организовывались выставки.  В тесном содружестве с известными мастерами искусств, набиралась опыта и  крепла профессиональная школа  узбекских мастеров. Доминировала тема — «Все для фронта — все для победы!».
22_iynya_russia_2023_-4На выставке открытой в день  начала Великой Отечественной войны в Центральном выставочном Зале Академии Художеств Узбекистана представлено свыше  50 экспонатов демонстрирующих уникальную миссию Узбекистана в годы войны. Это  произведения  графики, плаката и скульптуры из фондов Дирекции Художественных выставок, созданные  художниками военного и послевоенного времени. Зрители  увидят  уникальные графические листы Владимира Рождественского, Игоря Ужинского, Бориса Жукова, созданные в годы войны по  непосредственно фронтовым впечатлениям; репродукции плакатов Надежды Кашиной, Владимира Рождественского, Константина Чепракова, созданные в годы войны объединением «Окна Узтаг», послевоенные плакаты художников-фронтовиков  Анвара Балканова, Виктора Евенко, Георгия Ткачева, Николая Шерстнева. Зрители увидят графические циклы художников старшего и послевоенного поколения, отражающие события военного времени. Среди них работы Кутлуга Башарова, Ильи Рубина, Юрия Стрельникова, Ивана Рабодзеенко, Медата Кагарова, Марата Садыкова, Анвара  Махкамова, а также недавно созданные циклы рисунков Анвара Мамаджанова. Среди скульптурных произведений  портрет доктора-партизана  А.Махмудова, созданный Абдумумином Байматовым, работы Нодари Бандзедадзе,Туркмана Эсанова, Юрия Шилова и Людвиги Нестерович. Дополняют экспозицию документальные фотографии военных лет.