Корея Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси рассомларининг ижодий кўргазмаси
korea_-exhibition_2023_-3Мамлакатларимиз учун дўстона ва дипломатик муносабатлар катта аҳамиятга эга. Бугунги кунда икки давлат ўртасида барча жабҳаларда: иқтисодий, дипломатик ва маданий-гуманитар соҳаларда ишончли ва самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган.
korea_-exhibition_2023_-1Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида Корея Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги дўстона муносабатларни янада мустаҳкамлаш мақсадида кўргазма ташкил этилди, унда икки шарқ халқларининг ўзига хос Европа тасвирий санъат мактаби ва миллий маданиятининг ижодий тандеми намойиш этилди.
korea_-exhibition_2023_-2Вернисажда намойиш этилган асарлар мавзулари хилма-хилдир – булар Ўзбекистон ва Кореянинг реалистик манзаралари, примитив услубда чизилган натюрмортлар, Осиёнинг анималистик сюжетлари, предметсиз композицияларда чизиқ ва ёрқин бой ранглар палитраси устунлик қилган.
korea_-exhibition_2023_-4Кўргазмада Ўзбекистон ва Жанубий Корея рассомларининг 100 дан ортиқ асарлари намойиш этилмоқда.
Томошабинлар кўргазма давомида яна бир бор ўзига хослиги ва кўп қирралилиги бўлган икки етакчи Осиё санъат мактабини солиштириш ва завқланиш имкониятига эга бўладилар.

korea_-exhibition_2023_-3Дружеские и дипломатические отношения имеют важное значение для наших стран. На сегодняшний день оба государства ведут доверительное и плодотворное сотрудничество во всех сферах: экономической, дипломатической и культурной.
korea_-exhibition_2023_-1В целях дальнейшего укрепления дружественных отношений республик Корея и Узбекистан организована выставка в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана где  представлен своеобразный творческий тандем двух восточных стран, чьё творчество основано на европейской школе изобразительного искусства и национальной культуре.
korea_-exhibition_2023_-2Темы живописных произведений вернисажа разнообразны – это реалистические пейзажи Узбекистана и Кореи, натюрморты, написанные в стиле примитива, анималистические сюжеты Азии, беспредметные композиции, где преобладает линия и яркая насыщенная палитра цветов.   Более 100 произведений художников Узбекистана и Южной Кореи представлены на выставке.
korea_-exhibition_2023_-4У зрителей ещё раз появится возможность в течение недели сравнить и насладиться двумя ведущими  азиатскими художественными школами, отличительной чертой которых является самобытность и многогранность.