2023 yil “Insonga e‘tibor va sifatli ta‘lim yili” ga bag‘ishlangan xalqaro an‘anaviy “Tasviriy va amaliy san‘at festivali”
festival_2023_01_-12023-yil 17-aprel kuni O‘zbekiston Badiiy akademiyasining an‘anaviy xalqaro tasviriy va amaliy san‘at festivali tantanali ochiladi. Festivalning asosiy g‘oyasi yildan-yilga o‘zgarishsiz qolmoqda – turli maxsus ta‘lim muassasalarining yutuqlarini namoyish etish, xalqaro ishtirokchilarni festivalga jalb etish va rassomlar o‘qituvchilar va O‘zbekiston Badiiy ijodiy uyushmasining turli sho‘balaridan yangi ijodiy g‘oyalarni izlashni maqsad qilgan.
festival_2023_01_-2Markaziy ko‘rgazmalar zalida Kemyon universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalarining kengroq tarkibdan tashkil topgan ko‘rgazmasi ochiladi, sababi o‘tgan yilgi festival doirasida ham ularning ilk ko‘rgazmalari ochilgan edi va to‘plangan tajriba orqali ularga O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni doimiy davom ettirish imkoniyatini va ishonchini bergan edi.
festival_2023_01_-4Festivalda Kemyon universitetidan tashqari, boshqa ko‘plab xorijiy ta‘lim muassasalari ham ishtirok etmoqdalar, masalan: “Klimovich bolalar tasviriy san‘at maktabi” Davlat ta‘lim muassasasi (Belarus); Tulun shahrining “Bolalar badiiy maktabi” Munitsipial avtonom muassasasi (Rossiya); Zagira Ismagilova nomidagi Ufa Davlat san‘at instituti (Rossiya); Akademik E.A.Buketov nomidagi Qarag‘anda universiteti (Qozog‘iston);
festival_2023_01_-3Shuningdek, festival doirasida Markaziy koʻrgazmalar zalida Belarus, Rossiya, Qozogʻiston, Isroil va Koreya Respublikasidan 24 nafar rassomlar o‘z asarlari bilan ishtirok etmoqdalar.
festival_2023_01_-5Bulardan tashqari, shu kuni teatr, kino va animatsiya sho‘basi rassomlari “MAKON VA VAQT TASHQARISIDA” nomli loyihalarini taqdim etmoqdalar – “Makon va vaqt tashqarisida” loyihasidan  ko‘zlangan maqsad – keng jamoatchilikka mazkur tendentsiyadagi turli g‘oyalar, yo‘nalishlar, shu sohadagi nomlarni ko‘rsatish, shuningdek, yosh ijodkor va talabalar avlodini faol ijodga intilishlarini va ularning ijodiy salohiyatini qo‘llab-quvvatlashdan iborat. ushbu ko‘rgazmani o‘tkazishdan maqsad – keng jamoatchilikka mazkur yo‘nalishdagi turli tendentsiyalar, yo‘nalishlar, shu sohadagi nomlarni ko‘rsatish, shuningdek, yosh ijodkor va talabalar avlodini faollashtirish, ularning ijodiy salohiyatlarini qo‘llab-quvvatlashdan iborat. Mazkur loyyiha orqali nafaqat muallif asarlarining keng koʻlamdagi koʻrinishi, balki ssenograf,  animatsiya va kino rassomlarining ijodiy doirasi, ularning uslublari, gʻoyalari, syujetlari, dunyo qarashlari va yoshi darajasi qanchalik xilma-xilligini tushunish hamda  yoshi, dunyo haqidagi qarashlari va tushunchalari qanchalik turli hil boʻlishi mumkin1.
Birinchi qavatda esa Respublika ixtisoslashtirilgan dizayn maktabining amaliy san‘at bo‘limi  o‘quvchilari va o‘qituvchilari Nuridinova Go‘zal va Gulnora Azimovalar tomonidan yaratilgan kashtado‘zlik namunalari namoyish etilmoqda.
Markaziy ko‘rgazmalar zalida bo‘lib o‘tadigan Festival tadbirlari haqida batafsil ma‘lumotlarni O‘zbekiston Badiiy akademiyasi art-academy.uz sayti va Badiiy ko‘rgazmalar direktsiyasining telegramdagi kanalidan olishingiz mumkin.

Международный фестиваль изобразительного и прикладного искусства, посвящённого году “Заботы о человеке и качественного образования”
festival_2023_01_-117 апреля 2023 года Академия Художеств Узбекистана открывает Традиционный международный фестиваль изобразительного и прикладного искусства. Основная идея фестиваля из года в  год остаётся неизменной   — демонстрация достижений различных специальных учебных достижений, привлечение международных участников и поиск новых творческих идей от художников, преподавателей и различных секций Творческого Cоюза художников Узбекистана.
festival_2023_01_-2В Центральном выставочном зале  откроется выставка, преподавателей и студентов Университета Кемён уже в расширенном составе, так как в прошлом году состоялось первая их выставка в рамках фестиваля и полученный опыт дал им возможность и уверенность в продолжении сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Кореей.
festival_2023_01_-3Помимо Университета Кемён на фестивале примут участие и другие зарубежные учебные заведения, такие как  — ГУО «Климовичская детская школа изобразительных искусств» (Беларусь); Муниципальное автономное учреждение города Тулуна «Детская художественная школа» (Россия); Уфимский государственный институт искусств им. Загира Исмагилова (Россия); Карагандинский университет имени академика Е.А.Букетова (Казахстан); Университет архитектуры и изящных искусств имени Джавахарлала Неру.
festival_2023_01_-4В рамках фестиваля в Центральном выставочном зале принимают участия 24 художника из Белоруссии, России, Казахстана, Израиля, Республики Корея, Индия.
В этот же день  секция художников театра, кино и анимации представят проект «ВНЕ ПРОСТРАНСТВА И ВРЕМЕНИ».  «Цель проекта «Вне пространства и времени» — показ широкой общественности различных тенденций, направлений, имен в этой сфере, а также активизация молодого поколения художников и студентов, поддержка их творческого потенциала. Благодаря данному проекту можно будет не только увидеть широкий спектр авторских работ, но и понять, насколько многообразен творческий диапазон сценографов, художников анимации и кино, контраст их стилей, идей, сюжетов, мировоззрения и возраста, как могут быть разнополярны их взгляды и понимание мира».
festival_2023_01_-5На первом этаже Республиканская специализированная школа дизайна представит вышивку выполненные учениками и преподавателями отдела прикладного искусства Нуридиновой Гузаль и Гульнарой Азимовой.
Более подробную информацию о мероприятиях Фестиваля в Центральном выставочном зале можно получить на сайте Академии художеств Узбекистана art-academy.uz и телеграмм канале Дирекции художественных выставок.