“MAKON VA VAQT TASHQARISIDA” 27 mart Xalqaro Teatr kuniga bagʻishlangan Teatr, kino va animatsiya rassomlarining koʻrgazmasi
teatralnaya_2023_-12023 yil 27 mart kuni Oʻzbekiston Badiiy akademiyasining Markaziy koʻrgazmalar zalida  Oʻzbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasining “Teatr, kino va animatsiya rassomlari” shoʻbasining Xalqaro Teatr kuniga bagʻishlangan “Makon va vaqt tashqarisida” ko‘rgazmasini ochilish marosimi boʻlib oʻtadi.
teatralnaya_2023_-2“Makon va vaqt tashqarisida” ko‘rgazmasini o‘tkazishdan maqsad – keng jamoatchilikka mazkur yo‘nalishdagi turli tendentsiyalar, yo‘nalishlar, shu sohadagi nomlarni ko‘rsatish, shuningdek, yosh ijodkor va talabalar avlodini faollashtirish, ularning ijodiy salohiyatlarini qo‘llab-quvvatlashdan iborat. Mazkur loyyiha orqali nafaqat muallif asarlarining keng koʻlamdagi koʻrinishi, balki ssenograf,  animatsiya va kino rassomlarining ijodiy doirasi, ularning uslublari, gʻoyalari, syujetlari, dunyo qarashlari va yoshi darajasi qanchalik xilma-xilligini tushunish hamda  yoshi, dunyo haqidagi qarashlari va tushunchalari qanchalik turli hil boʻlishi mumkin. Amalga oshirilayotgan har bir bunday loyiha go‘yo yagona raqamli tizimga aylangandek, nafaqat sahna ijodkorlari, yoshlarning hamda badiiy taʻlim muassasalari talabalarining zamonaviy voqelikni idrok etishi, madaniy tafakkuri, bilimi va idrokining vizual tasviri, umumiy manzarasi va darajasini beradi.
teatralnaya_2023_-3teatralnaya_2023_-4Ushbu loyiha tomoshabinlarning keng doirasini ham qiziqtirishi mumkin, chunki teatr, kino va animatsiya rassomlari oʻzlarining koʻp sohali, koʻp funktsiyali, fikrlashning oʻziga xosligi, makon, vaqt bilan ishlash, ijro texnikasini tanlash erkinligi bilan ajralib turadi.
Koʻrgazmada zamonaviy mualliflarning asarlari: rangtasvir, grafik ishlar, eskizlar, maketlar, shuningdek, videomateriallar, performans, installyatsiyalar  va shakllar bilan tajribali loyihalar taqdim etilgan.

teatralnaya_2023_-127 марта 2023 года в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается выставка «Вне пространства и времени» секции «Художники театра, кино и анимации» Творческого Союза художников Узбекистана.
teatralnaya_2023_-2Цель выставки «Вне пространства и времени» — показ широкой общественности различных тенденций, направлений, имен в этой сфере, а также активизация молодого поколения художников и студентов, поддержка их творческого потенциала. Благодаря данному проекту можно будет не только увидеть широкий спектр авторских работ, но и понять, насколько многообразен творческий диапазон сценографов, художников анимации и кино, контраст их стилей, идей, сюжетов, мировоззрения и возраста, как могут быть полярны их взгляды и понимание мира. Каждый подобный проведенный проект, словно сложившиеся в единый циферблат-систему, дает наглядное представление, общую картину и уровень культурного   мышления, образования, восприятия современной реальности не только уже состоявшихся художников-сценографов, но и молодежи, а также студентов художественных образовательных учреждений.
teatralnaya_2023_-3teatralnaya_2023_-4Данный проект также может быть интересен и широкому кругу зрителей, поскольку художников театра, кино и анимации отличает много профильность, многофункциональность, особая специфика мышления, работа с пространством, временем, свобода выбора техники исполнения.
В выставке представлены работы современных авторов: живописные, графические работы, эскизы, макеты, а также видеоматериалы, перформансы, инсталляции и эксперименты с пространством и формами.