“MAKON VA VAQT TASHQARISIDA” 27 mart Xalqaro Teatr kuniga bagʻishlangan Teatr, kino va animatsiya rassomlarining koʻrgazmasi
teatralnaya_2023_-12023 yil 27 mart kuni Oʻzbekiston Badiiy akademiyasining Markaziy koʻrgazmalar zalida  Oʻzbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasining “Teatr, kino va animatsiya rassomlari” shoʻbasining Xalqaro Teatr kuniga bagʻishlangan “Makon va vaqt tashqarisida” ko‘rgazmasini ochilish marosimi boʻlib oʻtadi. Continue reading ““MAKON VA VAQT TASHQARISIDA” 27 mart Xalqaro Teatr kuniga bagʻishlangan Teatr, kino va animatsiya rassomlarining koʻrgazmasi”
Анъанавий “Наврўз – 2023” бадиий кўргазмаси
navruz_2023_-1Наврўз байрами шарқ халқлари орасида бир неча минг йиллардан буён нишонланиб келинмоқда. Наврўз табиатнинг ўзидан келиб чиққан холда, куну -тун тенглашгандан сўнг, кунларнинг узайиши, табиатнинг уйғониш байрамидир. Аёзли қишдан сўнг кўкда қуёшнинг юз кўрсатиши, қирларда майса-гиёҳларнинг ниш уриб чиқиши халқимиз учун ҳақиқий байрамга айланган. Нав – Янги, рўз – кун, яъни Янги кун деб аталиши бежиз эмас. Continue reading “Анъанавий “Наврўз – 2023” бадиий кўргазмаси”
“Баҳор вернисажи” ва Кружева устаси Тен Ларисанинг шахсий кўргазмаси
vesenniy_vernisaj_2023_-5Узоқ кутиладиган баҳор фаслининг кириб келиши билан ҳар йили 8-март Халқаро Хотин-қизлар байрами арафасида Марказий кўргазмалар залида анъанавий “Баҳор вернисажи” кўргазмаси очилади. Ушбу вернисажда аёл-рассомларнинг ижодидаги бой ва ёрқин палитраси яққол намоён бўлади. Continue reading ““Баҳор вернисажи” ва Кружева устаси Тен Ларисанинг шахсий кўргазмаси”
“IPAK YOʻLI JOZIBASI” MADANIY, ILMIY VA ILMIY-TEXNIKAVIY FAOLIYAT NATIJALARINI TIJORATLASHTIRISH TADBIRI
shelkoviy_put_2023_-22023 yil 2 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 14.07.2018 yildagi “Ilmiy va ilmiy-texnikaviy faoliyat natijalarini tijoratlashtirish samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-3855-sonli Qaroriga asosan, Markaziy ko‘rgazmalar zalida Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti tashabbusi bilan “Ipak yoʻli jozibasi” nomli madaniy tijorashtirilgan tadbir bo‘lib o‘tadi. Continue reading ““IPAK YOʻLI JOZIBASI” MADANIY, ILMIY VA ILMIY-TEXNIKAVIY FAOLIYAT NATIJALARINI TIJORATLASHTIRISH TADBIRI”

teatralnaya_2023_-127 марта 2023 года в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается выставка «Вне пространства и времени» секции «Художники театра, кино и анимации» Творческого Союза художников Узбекистана. Читать далее ««ВНЕ ПРОСТРАНСТВА И ВРЕМЕНИ» Выставка художников театра, кино и анимации приуроченная к 27 марта — Международному дню театра»
Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2023»
navruz_2023_-1Весна – время возрождения и обновления, пора ожиданий доброго урожая, пора надежд на мир,  любовь и согласие в семье, на здоровье и счастье детей. Одним из древнейших праздников Узбекистана является Навруз –день весеннего равноденствия, когда весна после долгой и холодной зимы вступает в свои законные права и природа словно оживает, преображается во всё красочное великолепие, дарящая народу радость, новую надежду и красоту природы. Читать далее «Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2023»»
Персональная выставка Тен Ларисы и компании мастериц прикладного искусства
vesenniy_vernisaj_2023_-5Каждый год с наступлением долгожданной весны, в канун празднования Международного женского дня 8 марта Центральный выставочный зал открывает  традиционную выставку «Весенний вернисаж», где раскрывается  богатая и яркая палитра  творчества художниц Узбекистана. Читать далее «Персональная выставка Тен Ларисы и компании мастериц прикладного искусства»
КУЛЬТУРНОЕ КОММЕРЦИАЛИЗИРОВАННОЕ МЕРОПРИЯТИЕ «ОЧАРОВАНИЕ ШЕЛКОВОГО ПУТИ»
shelkoviy_put_2023_-22 марта 2023 года в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 14.07.2018 года № ПП-3855 о дополнительных мерах по повышению эффективности коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности в Центральном выставочном зале по инициативе Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода был открыт культурно-коммерциализированный музей «Очарование Шелкового пути». Читать далее «КУЛЬТУРНОЕ КОММЕРЦИАЛИЗИРОВАННОЕ МЕРОПРИЯТИЕ «ОЧАРОВАНИЕ ШЕЛКОВОГО ПУТИ»»