Rangtasvirchi rassom Mahmud Ahmedovning shaxsiy koʻrgazmasi
m_akhmedov_2023_-102023 yil 2 yanvar kuni Oʻzbekiston Badiiy akademiyasining Markaziy koʻrgazmalar zalida rangtasvirchi rassom Mahmud Ahmedovning 85 yillik yubileyi va ijodining 55 yilligiga bagʻishlangan shaxsiy koʻrgazmasining ochilish marosimi boʻlib oʻtadi.
m_akhmedov_2023_-1Mahmud Ahmedovning asarlari – oʻziga xos olam boʻlib, hayratlanarli darajada oʻzini namoyon qiluvchi ichki dramatizmga toʻla.
Mahmud Ahmedov 1938-yilda Toshkent shahrida tugʻilgan. 1969-yilda P.P.Benkov nomidagi Respublika badiiy bilim yurtini rangtasvir boʻlimini va
1980 yilda A.N.Ostrovskiy nomidagi Toshkent teatr va rassomlik institutini tugatgan.
m_akhmedov_2023_-8Qariyb 40 yil davomida maxsus musiqa va sanʻat maktab-internatida pedagogik faoliyatini olib borgan. Hozirgi kunda Ahmedovning o‘nlab shogirdlari, maktab bitiruvchilari tasviriy sanʻat sohasida samarali mehnat qilmoqdalar.
Mahmud Ahmedovning yorqin oʻziga xos isteʻdodi manzara va natyurmort janrlarida o‘zining to‘la ifodasini topdi. Uning ijodi – bu ona yurtning go‘zalligi va saxovatiga, bu go‘zallikni yaratuvchi shaxsga boʻlgan madhiyasidir. Rassomning uslubini oʻziga xos manerasidan tanish mumkin: moʻyqalamni mastixin bilan almashtirgan holda, u xuddi milliy kashtaning choklarini eslatuvchi oʻzgacha mayda mazoklar bilan ishlagan.
m_akhmedov_2023_-9M.Ahmedov ijodi – O‘zbekiston tasviriy sanʻatida alohida oʻringa ega. U   1972-yildan boshlab Respublika badiiy hayotida faol ishtirok eta boshladi. Uning asarlari koʻplab respublika, butunittifoq va xorijiy koʻrgazmalarda namoyish etilgan, shuningdek, Yaponiya, Buyuk Britanya, Gretsiya, Italiya, Turkiya, Jazoir, Moʻgʻuliston, Frantsiya  muzeylari va shaxsiy galereyalarida saqlanadi.
1998 yilda Mahmud Ahmedov O‘zbekiston Respublikasi hukumati tomonidan “Shuhrat” medali bilan taqdirlangan. 2008 yilda “Eng yaxshi asar uchun” nominatsiyasi uchun O‘zbekiston Badiiy akademiyasi “Oltin medal” bilan taqdirlagan. 2014-yilda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Mahmud Ahmedovni ijodkor tavalludining 75 yilligi va ijodiy faoliyatining 45 yilligi munosabati bilan “Oltin medal” bilan taqdirlagan.

Персональная выставка живописца и юбиляра Махмуда Ахмедова
m_akhmedov_2023_-102 февраля 2023 года в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана откроется выставка живописца и юбиляра Махмуда Ахмедова.
m_akhmedov_2023_-1Живопись Махмуда Ахмедова — это особый мир, удивительный в своих проявлениях, наполненный внутренним драматизмом.
Махмуд Ахмедов родился в 1938 году в Ташкенте, в 1969 г. окончил живописное отделение РХУ имени П.П. Бенькова, а в 1980 г. Ташкентский театрально-художественный институт имени А. Н. Островского.
Почти 40 лет отдано педагогической деятельности в специализированной музыкально-художественной школе-интернате. Ныне  десятки выпускников школы, ученики М. Ахмедова, успешно работают в сфере изобразительного искусства.
m_akhmedov_2023_-8Яркий самобытный талант Махмуда Ахмедова нашёл своё наиболее полное выражение в жанрах пейзажа и натюрморта. Его творчество  — это гимн родной земле, её красоте и щедрости,  человеку, созидающему эту красоту. Стиль художника узнаваем по своеобразной манере: заменяя кисть мастихином, он выполняет особые мелкие мазки, напоминающие стежки национальной вышивки.
Творчество М. Ахмедова- заметное явление в изобразительном искусстве Узбекистана.
m_akhmedov_2023_-9С 1972 года Махмуд Ахмедов постоянный участник художественной жизни республики. Его произведения экспонировались на многих республиканских, всесоюзных и зарубежных выставках. Произведения  художника хранятся в музеях и частных галереях Японии, Великобритании, Греции, Италии, Турции, Алжира, Монголии, Франции.
В 1998 году Махмуд Ахмедов награждён медалью «Шухрат»  Правительства Республики Узбекистан. В 2008 году в номинации «Лучшее произведение года» художник получил золотую медаль  Академия Художеств Узбекистана. В 2014 году художник получил золотую медаль к 75-летию художника и 45-летию творческой деятельности.