“Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”га бағишланган “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!” шиори остида Халқаро анъанавий Тасвирий ва амалий санъат фестивали
festival_2021_01_-12021 йил 19 апрель куни Ўзбекистон Бадиий академияси анъанавий Халқаро Тасвирий ва амалий санъат фестивалини тантанали равишда очади. 14 йилдан буён Ўзбекистон рассомлари, ихтисослаштирилган ўқув юртлари ўзларининг ютуқлари, ғоялари ва лойиҳаларини намойиш этиш учун қулай имкониятга эга бўладилар.
festival_2021_01_-2Ушбу санъат ҳафталиги қатор вазирлик ва идоралар, ижодий уюшмалар ҳамда ташкилотлар билан ҳамкорликда ўтказилмоқда.
2021 йилда ушбу  фестиваль ўз лойиҳаларини бироз ўзгача тарзда тақдим этмоқда. Хусусан, Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти ҳамда П.Беньков номидаги Республика ихтисослаштирилган рассомлик мактаби ижодий лойиҳалари тўғридан-тўғри таълим муассасаларининг ўзида намойиш қилинади.
festival_2021_01_-3Аввалги йилларда асосий вектор бадиий таълим муассасаларининг турли бўлимлари ишларига йўналтирилган бўлса, фестивалда бу йил фарқли ўлароқ биринчи навбатда ёшлар лойиҳалари билан бирга кураторларнинг ва Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмасининг ижодий ҳамкорликдаги ишлари тақдим этилади.
festival_2021_01_-4Шундай қилиб, Бадиий кўргазмалар дирекциясининг Марказий кўргазмалар залида узоқ кутилган “Самарқанд – Шарқ марвариди” вернисажи  ҳамда Ўзбекистон рассомларининг – рангтасвир, графика, амалий санъат асарлари кўргазмаси санъат ихлосмандларида катта қизиқиш уйғотиши шубҳасиз..
festival_2021_01_-5Тошкент Фотосуратлар уйида томошабинлар “Менинг шаҳрим” лойиҳасини томоша қилишлари асносида, унда икки ажойиб рассом Рустам Базаров ва Умар Ражабовлар ўзига хос кузатувчанликлари орқали бугунги замонавий Тошкент қиёфасини ва  ўзгаришларни ўз палитралари ёрдамида очиб берадилар.
Фестиваль доирасида Ўзбекистон Бадиий академиясининг Ижодкор ёшлар билан ишлаш бўлими “Ижод ниҳоллари” (рангтасвир, графика) лойиҳасини тақдим этмоқда.
Икуо Хирояма Халқаро маданият карвон саройининг боғ қисмида Тошкент архитектура-қурилиш институтининг ўқитувчилари ва уларнинг талабалари томонидан замонавий ландшафт дизайнини яратилади.
Камолиддин Беҳзод номидаги Шарқ миниатюра санъати музейида Ўзбекистон халқ рассоми, Ўзбекистон Бадиий академияси академиги Ниёзали Холматовнинг “Шарқ сюитаси” шахсий кўргазмаси очилади, унда марҳум ижодкор-устанинг миниатюраларидан ташқари ноёб заргарлик буюмлари ва эмалга ишланган асарлари ҳам намойиш этилади. Рассомнинг хотирасини абадийлаштириш мақсадида унинг ишини оиласи, дўстлари ва талабалари давом эттириб келмоқдалар.
Анъанага кўра, Ўзбекистон Бадиий академияси тасарруфидаги барча кўргазма заллари ва ўқув муассасалари ҳудудида маҳорат дарслари, анжуманлар ва турли тақдимот маросимлари ўтказилади.

Международный традиционный фестиваль изобразительного и прикладного искусства под девизом «Нам жить в новом Узбекистане — свободной и процветающей стране!», посвящённого “Году поддержки молодежи и укрепления здоровья населения”
festival_2021_01_-119 апреля 2021 года Академия Художеств Узбекистана открывает Традиционный международный фестиваль изобразительного и прикладного искусства. На протяжении уже 14 лет художники Узбекистана, специализированные учебные заведения имеют уникальную возможность продемонстрировать свои достижении, идеи и проекты.
festival_2021_01_-2В организации данной акции задействованы различные  учреждения, в частности Республиканский творческий союз «Тасвирий ойина», Хакимият города Ташкента и Самарканда, Министерство культуры Узбекистана, Общественный фонд «Ильхом», Творческий союз художников Узбекистана и многие другие.
festival_2021_01_-3Фестиваль 2021 года изменил немного свой формат. В частности проекты Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода и Республиканской художественной школы им. П. Бенькова непосредственно будут проходить в стенах учебного заведения.
festival_2021_01_-4В отличие от Фестиваля 2019 года, где основной вектор был направлен на работу различных кафедр художественных учебных заведений, фестиваль этого года  — прежде всего работа кураторов с молодёжными проектами и творческими объединениями союза художников Узбекистана.
festival_2021_01_-5Так в Центральном выставочном зале Дирекции художественных выставок откроется долгожданный вернисаж «Самарканд – жемчужина Востока», на которой художники Узбекистана представят свои работы – живопись, графика, прикладное искусство.
В Ташкентском доме фотографии зрители смогут увидеть проект «Мой город» где два неординарных художника Рустам Базаров и Умар Ражабов со свойственным им юмором и наблюдательностью раскрыли всю палитру изменений современного Ташкента. Отдел работы с творческой молодёжью  Академии художеств Узбекистана, представят проект «Ижод нихолари» (Живопись, графика)
В Международном Караван – сарае культуры Икуо Хираямы Ташкентский архитектурно – строительный институт в парковой части представят современный ландшафтный дизайн преподавателей и их учеников.
В музее миниатюры Востока им. К. Бехзода откроется персональная выставка Народного художника Узбекистана, Академика Академии художеств Узбекистана Холматова Ниёзали «Восточная сюита», где помимо миниатюры будут экспонироваться уникальные ювелирные и эмалевые произведения многогранного мастера, чью память хранит его семья, друзья и ученики продолжая его дело.
На территории всех выставочных залов и учебных заведений по традиции будут проходить мастер – классы, конференции и различные презентации.