Серго Сутягиннинг “Меъмор чизгилари” шахсий кўргазмаси
s_sutyagin_2021_-13Серго Сутягин – Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган меъмор,  Меъморлар уюшмаси президиуми аъзоси, Давлат ва халқаро мукофотлар лауреати, Халқаро меъморлар академияси академиги, Қозоғистоннинг “Казгорпроект” фахрий академиги, Қўқон шаҳри фахрий фуқароси.
s_sutyagin_2021_-11937 йил 23 февралда Москва шаҳрида таваллуд топган. 1960 йил Ўрта Осиё Политехника институтининг “Меъморлик” мутахассислигини имтиёзли диплом билан тамомлаган. Серго Сутягин Ўзбекистон шаҳарсозлик институтида иш бошлади. 60 йиллик иш фаолияти давомида у Тошкент, Самарқанд, Душанбе, Хива, Қўқон, Урганч ва Олмалиқ шаҳарларидаги маъмурий ва турар-жой биноларини лойиҳалаштиришда ва қурилишида иштирок этган.
s_sutyagin_2021_-21961 йилда бир гуруҳ ёш меъморлар 2,5 минг ўринли Тошкент шаҳридаги кўп функционалли Санъат саройи – кинотеатр лойиҳалари учун республика танловида ғолиб бўлишди. Серго Сутягин қурилиш жараёнида бош меъмор вазифасида фаолият юритди. 1964 йилда ушбу муаллифлар Ҳамза номидаги Давлат мукофоти лауреатлари унвонига сазовор бўлишди.
s_sutyagin_2021_-3Унинг “Самарқанд – Дарвоза” чойхонаси лойиҳаси (1975 й.) ички шаҳарсозликдаги кичик портлашни юзага келтирди. Бунга қадар эса ҳамма ерда “кублар” ва “параллелепипедлар”лар барпо этилган. Тўсатдан эски шаҳар дарвозаси ўрнида пирамида барпо этилди. Унинг устидаги гумбаз деворлардан узилган бўлиб, у “муаллақ холда турган”.  Саксонинчи йилларда бу иншоот пойтахтнинг диққатга сазовор жойларидан бири бўлган.
s_sutyagin_2021_-4Қўқон шаҳрида қурилган Мусиқали-драма театри ва Адабиёт музейи учун С. Сутягин – Алишер Навоий Давлат мукофотига сазовор бўлган.
Экспозицияда Серго Сутягиннинг график асарлари, шунингдек, турли лойиҳаларининг макетлари намойиш этилмоқда.

Персональная выставка Серго Сутягина «Архитектор рисует»
s_sutyagin_2021_-13Серго Сутягин заслуженный архитектор Узбекистана, член президиума Союза Архитекторов страны, лауреат Государственных и Международных премий, Академик Международной Академии архитектуры, Почетный академик «Казгорпроект» Казахстан, Почетный гражданин г. Коканда.
s_sutyagin_2021_-1Родился 23 февраля 1937 году в Москве. В 1960 году окончив с отличием Среднеазиатский политехнический институт по специальности «Архитектор». Серго Сутягин начал работать в узбекском институте градостроительства. За 60 лет своей работы С.Сутягин спроектировал и принимал участие в строительстве административных и жилых зданий в Ташкенте, Самарканде, Душанбе, Хиве, Коканде, Урганче и Алмалыке.
s_sutyagin_2021_-2В 1961 году группа молодых архитекторов победила в республиканском конкурсе проектов многофункционального кинотеатра – Дворца искусств в Ташкенте на 2,5 м тысячи мест. В ходе строительства Серго Сутягин стал главным архитектором. В 1964 году авторов удостоили звание лауреатов Государственной премии имени Хамзы.
s_sutyagin_2021_-3Его проект чайхана «Самарканд — дарбаза» (1975 год) имел в отечественном градостроительстве эффект маленького взрыва. Тогда все строили «кубики» и «параллелепипеды». И вдруг на месте старых городских ворот возводится пирамида. Купол над ней оторван от стен, он «плавающий». В восьмидесятые она оказалась столичной достопримечательностью.
s_sutyagin_2021_-4За Музыкально-драматический театр и Литературный музей в г. Коканде С.Сутягин был удостоен высшей награды – Государственной премии имена Алишера Навои.