Григорий Улько «Самарқандия»
exh_ulko_2017_001Ўзбекистон Республикасининг Конститутцияси куни арафасида, Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий Кўргазмалар залида Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби Григорий Ульконинг (1925-1999) шахсий кўргазмаси очилиш маросими бўлиб ўтади. У Сибирдаги кичик бир украин қишлоғида туғилган, бутун ҳаётини Самарқанд билан боғлади, машҳур ва кўпқиррали рассом эди. Урушдан сўнг, 1946 йили Сибирдан, узоқ Самарқандга йўл олади, у ерда рассомлик билим юртига ўқишга қабул қилинади. Ўқишни Тошкентда тамомлаб, уч йиллардан кейин Харьковга кўчиб боради ва Харьков Рассомлик Институтининг рангтасвир бўлимида таҳсил олади. Бу йиллар давомида у доимо Шарққа талпинади. Бир неча йиллар давомида Улько фаол ижод олиб боради, кўп вақтини археологик экспедицияларда ўтказади, Киевда, Самарқандда,Новокузнецкда яшайди ва 1960 йилдан Самарқандда муқим яшай бошлайди.
exh_ulko_2017_003У Ўрта Осиё санъат тарихига катта эътиборини қаратади, бошқа тарфдан унда замонавий маҳобатли санъатга, дизайн ва поп- артга  бўлган қизиқиш уйғонади. Шу йилларда уни  ўзига хос бўлган ижодий услуби шаклланади: иконаларни ва Суғд деворий суратларини ёдга солувчи бадиий тасвир услубининг маҳобатлилиги,  аниқ тасвир, локал тўйинган ранглар, асарнинг чуқур моҳияти бундан далолатдир. Тасвирий санъат ва дизайн соҳасидан ташқари Григорий Ильич Самарқанд ва Ўзбекистон маданияти ривожига педагог ва ташкилотчи сифатида катта хисса қўшган. 1994 йили Самарқанд герби бўйича унинг лойиҳаси қабул қилинди  ва расман тасдиқланди.
exh_ulko_2017_002Григорий Ильич Улько қийин ва воқеа ҳодисаларга бой ҳаёт кечирган. Тақдир уни Сибирдаги ташландиқ украин қишлоғидаги очликдан, урушда ҳалок бўлишдан асраб, дунё цивилизвциясининг қадимги маркази бўлган Самарқандга етаклаган. Ҳаётидаги энг яхши йилларни бағишлаб, санъатга ҳормай-толмай, холисона хизмат қилган.
Ретроспектив бадиий-ҳужжатли ушбу кўргазма рассомнинг – рангтасвирчи, график, дизайнер, фотохроникачи сифатида ўзига хослигини, у билан Самарқанд маданий ҳаётининг бутун бир даври чамбарчас боғлиқлигини кенг қамровда очиб беради. Экспозицияда Г.И. Ульконинг оилавий архиви ва Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси фондидан олинган 200 дан ортиқ асарлари жой олган.  Булар катта тематик асарлар ва этюдлар, чизмалар ва аквареллар, фотохроникасидаги ажойиб кадрлар, одатий кўргазмаларда намойиш этилмайдиган рассом томонидан яратилган монументал лойиҳалар эскизлари, кундалигидаги хат ва матнлардир.
exh_ulko_2017_005Григорий Ульконинг– рассом- дўстлари,  Самарқанд ва Тошкентнинг халқ усталари, хориж миқёсидаги рассомлар портретларидан Антон Рефрежье ва Роберт Раушенберг ва оддий меҳнаткашлар портретлари; эски шаҳарнинг кўчаларининг манзаралари, Самарқанд, Бухоронинг архитектура ёдгорликлари, монументал лойиҳалар ва Самарқанд герби бўйича материаллар, буларнинг барчаси ўзининг  кенг кўламлилиги билан катта таъсурот қолдиради. Рассом тарих,археологияни ўрганишга қизиқарди, уни экология мавзуси, Орол, Африкадиги қашшоқлик ташвишга соларди, оламнинг тузилиши, вақт ҳақида, макон билан ўзаро таъсири ҳақида кўплаб мулоҳазалар юритган ва булар унинг асарларида ўз аксини топган.

exh_ulko_2017_0016 декабря 2017 года, в канун Дня Конституции Республики Узбекистан, в Центральном Выставочном Зале Академии художеств открывается персональная  выставка  Григория Ильича Улько (1925-1999), Заслуженного деятеля искусств Узбекистана, известного и разностороннего художника, родом из маленького украинского  поселения в Сибири, который связал всю свою жизнь с Самаркандом. После войны, в 1946 году он отправляется из Сибири в далекий Самарканд, где поступает в художественное училище. Заканчивает он учебу уже в Ташкенте, а оттуда тремя годами позже переезжает в Харьков, где учится в Харьковском Художественном Институте на отделении живописи, но все это время его неудержимо тянет на Восток. В течение нескольких лет Улько ведет активную творческую жизнь, проводя много времени в археологических экспедициях, живет в Киеве, Самарканде, Новокузнецке, пока не переезжает окончательно в Самарканд в 1960 году.
exh_ulko_2017_003Он уделяет большое внимание истории искусств Центральной Азии, а с другой стороны, у него просыпается интерес к современному монументальному искусству, дизайну и поп-арту. В эти же годы окончательно формируется его узнаваемый художественный почерк: монументальная манера письма, напоминающая и об иконах, и о настенных росписях Согдианы, четкий рисунок, локальный насыщенный цвет, глубинное содержание картины. Помимо разнообразной деятельности в области изобразительного искусства и дизайна, Григорий Ильич внес большой вклад в развитие культуры Самарканда и Узбекистана в целом еще и как организатор и педагог. В 1994 году его проект был утвержден и принят в качестве официального герба города Самарканда.
exh_ulko_2017_002Григорий Ильич Улько прожил сложную, и полную событий жизнь. Судьба уберегла его и от голодной смерти в заброшенном украинском поселке в Сибири, и от гибели на фронте, и привела его в древний центр мировой цивилизации — Самарканд, которому он отдал лучшие годы своей жизни, всегда оставаясь неутомимым и бескорыстным служителем искусству.
exh_ulko_2017_004Ретроспективная художественно-документальная выставка широко раскрывает неординарность художника —  живописца, графика, дизайнера, фотохроникера, с которым связана целая эпоха  культурной жизни Самарканда. В экспозиции представлено свыше 200 произведений из архива семьи Г.И.Улько, и фондов Дирекции художественных выставок. Это большие тематические полотна и этюды, рисунки и акварели, кадры из интереснейшей фотохроники, созданной художником, эскизы монументальных проектов, письма и тексты дневников, которые обычно не попадают на выставки. Впечатляет  диапазон творческих интересов Григория Улько: обширная галерея портретных образов — друзья-художники и народные мастера Самарканда и Ташкента, портреты  художников мирового масштаба, таких, как Антон Рефрежье и Роберт Раушенберг, и портреты простых тружеников;   многочисленные пейзажи улочек старого города, памятников архитектуры Самарканда, Бухары,  монументальные проекты и материалы по гербу Самарканда. Художник был  увлечен  изучением истории, археологии,  его глубоко волновала тема экологии, Арала, бедствий в Африке, он размышлял  об устройстве Вселенной, о времени, пространстве и их взаимодействии — все это отражено в его  произведениях.