ХХXII анъанавий “Табиат ва рассом” Республика бадиий кўргазмаси
khudojnik_i_priroda_2017_001Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида янги йил арафасида анъанага мувофиқ “Табиат ва рассом” кўргазмаси очилади.  Навбатдаги кўргазма ҳисобга кўра ХХXII си бўлиб, унда бевосита натурадан, табиат қўйнида, Ўзбекистоннинг турли гўзал бурчакларида, чет эл саёҳатларида  ижод қиладиган ўзбек пленэрчи рассомларининг манзара, натюрморт асарлари ўрин олган. Экспозицияда 200 дан ортиқ рангтасвир, графика ва  жанрли лойиҳалар намойиш этилган.
khudojnik_i_priroda_2017_002Мазкур оқимнинг бошида турган, тан олинган рассом–пленэрчилар Я.Салпикиди, А.Мирсагатов, И.Шин, М.Тошмуродов ва бошқа бир қатор манзара жанри усталари билан бир қаторда турли рассомлар авлоди, шунингдек ёш рассомлар ҳам ушбу жанрга мурожаат қилишмоқда.
Кўргазма доирасида Тошкент Архитектура – қурилиш институтининг Ландшафт ва интерьер дизайни кафедраси талабалари инсталляция, графика ва  бошқа ўзига ҳос ғояларни ичига олган  лойиҳаларни томошабинлар ҳукмига ҳавола этмоқдалар.
khudojnik_i_priroda_2017_004Шу билан бирга вернисажга ташриф буюрувчилар К. Бехзод номли  Миллий рассомлик ва дизайн институти ўқитувчилари С. Рахметов ва Д. Азизовлар  талабаларининг асарлари билан танишишлари мумкин.
Санкт-Петербург Бадиий Академияси битирувчиси Усмонов Анварнинг этюд ва наброскаларида, ушбу шаҳарнинг табиати, сокин ва улуғвор ўзига хос архитектураси тасвирланган.
Афсуски шу йил маҳоратли ёш рассом Анвар Шодиев орамиздан бевақт кетти. Кўргазмалар Дирекцияси ушбу вернисаж доирасида рассомнинг хотирасига бағишланган мемориал қисм ташкил этиб рассомнинг этюдлари ва асарларини намойиш этмоқда.
Тақдим этилган асарларнинг аксариятида баъзи муаллифлар  томонидан табиат мотиви ўзининг асл тимсолича акс эттирган бўлса, баъзи ижодкорлар ижодида фантазияларидан келиб чиққан ҳолда декоратив характерга эга композицияларга айлантирилган. Лекин ҳаммасида ҳам табиат ижодий фикрнинг дастлабки манбаси, асоси ҳисобланади.

ХХXII Республиканская художественная выставка «ХУДОЖНИК и ПРИРОДА»
khudojnik_i_priroda_2017_001По сложившейся традиции в канун Нового года в Центральном выставочном зале Академии художеств открывается выставка «Художник и природа». Это ХХXII творческая акция узбекских пленэристов — художников, чье творчество немыслимо без работы непосредственно с натурой, на природе, в живописных уголках Узбекистана, в поездках по разным странам.  Около 200 произведений  живописи, графики, скульптуры представлено в нынешней экспозиции — пейзажи, натюрморты, жанровые сценки.
khudojnik_i_priroda_2017_002Помимо признанных мастеров- пленэристов, стоящих у истоков этого движения – Я. Салпинкиди,  И. Шин, А. Мирсагатова,  М.Ташмурадова, и других художников, к пейзажному жанру обращаются художники разных поколений, в том числе и молодежь.
В рамках выставки студенты кафедры Дизайна архитектурной среды Ташкентского Архитектурно – строительного института представил на суд зрителей проект, где экспонируются инсталляции, графика и другие оригинальные идеи.
khudojnik_i_priroda_2017_004В экспозиции так же продемонстрированы произведения студентов национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода во главе с руководителями Собиром Рахметовым и Дильшодом Азизовым.
На этюдах и набросках выпускника Санкт  — Петербургской Академии художеств Анвара Усмонова, показана красота архитектуры северной столицы России, завораживающая  своим спокойствием и величием.
К сожалению, в этом году трагически погиб молодой  талантливый живописец Анвар Шодиев и Дирекция открыла в рамках выставки мемориальную часть, где выставлены этюды и картины автора, в память об ушедшем художнике.