ХХXII анъанавий “Табиат ва рассом” Республика бадиий кўргазмаси
khudojnik_i_priroda_2017_001Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида янги йил арафасида анъанага мувофиқ “Табиат ва рассом” кўргазмаси очилади.  Навбатдаги кўргазма ҳисобга кўра ХХXII си бўлиб, унда бевосита натурадан, табиат қўйнида, Ўзбекистоннинг турли гўзал бурчакларида, чет эл саёҳатларида  ижод қиладиган ўзбек пленэрчи рассомларининг манзара, натюрморт асарлари ўрин олган. Экспозицияда 200 дан ортиқ рангтасвир, графика ва  жанрли лойиҳалар намойиш этилган. Continue reading “ХХXII анъанавий “Табиат ва рассом” Республика бадиий кўргазмаси”
Григорий Улько «Самарқандия»
exh_ulko_2017_001Ўзбекистон Республикасининг Конститутцияси куни арафасида, Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий Кўргазмалар залида Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби Григорий Ульконинг (1925-1999) шахсий кўргазмаси очилиш маросими бўлиб ўтади. У Сибирдаги кичик бир украин қишлоғида туғилган, бутун ҳаётини Самарқанд билан боғлади, машҳур ва кўпқиррали рассом эди. Урушдан сўнг, 1946 йили Сибирдан, узоқ Самарқандга йўл олади, у ерда рассомлик билим юртига ўқишга қабул қилинади. Ўқишни Тошкентда тамомлаб, уч йиллардан кейин Харьковга кўчиб боради ва Харьков Рассомлик Институтининг рангтасвир бўлимида таҳсил олади. Бу йиллар давомида у доимо Шарққа талпинади. Бир неча йиллар давомида Улько фаол ижод олиб боради, кўп вақтини археологик экспедицияларда ўтказади, Киевда, Самарқандда,Новокузнецкда яшайди ва 1960 йилдан Самарқандда муқим яшай бошлайди. Continue reading “Григорий Улько «Самарқандия»”

ХХXII Республиканская художественная выставка «ХУДОЖНИК и ПРИРОДА»
khudojnik_i_priroda_2017_001По сложившейся традиции в канун Нового года в Центральном выставочном зале Академии художеств открывается выставка «Художник и природа». Это ХХXII творческая акция узбекских пленэристов — художников, чье творчество немыслимо без работы непосредственно с натурой, на природе, в живописных уголках Узбекистана, в поездках по разным странам.  Около 200 произведений  живописи, графики, скульптуры представлено в нынешней экспозиции — пейзажи, натюрморты, жанровые сценки. Читать далее «ХХXII Республиканская художественная выставка «ХУДОЖНИК и ПРИРОДА»»
exh_ulko_2017_0016 декабря 2017 года, в канун Дня Конституции Республики Узбекистан, в Центральном Выставочном Зале Академии художеств открывается персональная  выставка  Григория Ильича Улько (1925-1999), Заслуженного деятеля искусств Узбекистана, известного и разностороннего художника, родом из маленького украинского  поселения в Сибири, который связал всю свою жизнь с Самаркандом. После войны, в 1946 году он отправляется из Сибири в далекий Самарканд, где поступает в художественное училище. Заканчивает он учебу уже в Ташкенте, а оттуда тремя годами позже переезжает в Харьков, где учится в Харьковском Художественном Институте на отделении живописи, но все это время его неудержимо тянет на Восток. В течение нескольких лет Улько ведет активную творческую жизнь, проводя много времени в археологических экспедициях, живет в Киеве, Самарканде, Новокузнецке, пока не переезжает окончательно в Самарканд в 1960 году.  Читать далее ««Самаркандия» Григория Улько»