KOʻRGAZMA O‘ZBEKISTON TASVIRIY VA AMALIY-BEZAK SAN’ATI
Xitoy Xalq Respublikasi poytaxti Pekin shahridagi Xitoy milliy san’at va hunarmandchilik muzeyida ochilayotgan O‘zbekiston san’ati ko‘rgazmasida so‘nggi o‘n yillikda yaratilgan va o‘zbek rassomlarining keng ko‘lamli ijodiy ishlarini aks ettiruvchi asarlar namoyishi shuningdek zamonaviy tasviriy va an’anaviy xalq amaliy san’atida ro‘y berayotgan doimiy yangilanib borayotgan ijodiy jarayonlar ham aks etgan.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-2Dunyo axborotlaridan keng foydalanish orqali, jahon badiiy jarayoniga jalb etilishi natijasida san’at ustalarining milliy madaniyat, tarixiy meros, xalq hayotiga qiziqishi yanada ortib, sayqallashib bormoqda. Zamonaviy o‘zbek rassomlarining janrli polotnolarida, biz nafaqat aniq tarixiy faktlarni, hayotiy voqealar aksini, balki ulardagi falsafiy tushunchalarini ham idrok eta olamiz. Hozirgi zamon tasviriy palitrasi boy va rang-barang, badiiy tasvirlar assotsiatsiyalar va metaforalar bilan toʻldirilgan, tasviriy tilning anʻanaviyligi va dekorativligiga, uning stilistikasining oʻziga xosligini izlashga boʻlgan moyillik rivojlanib bormoqda.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-3Bugungi zamon rangtasvirida – rang, shakl, faktura, obrazlarda esa ekspressiya va romantika hukmronlik qilmoqda. O‘zbekiston tasviriy san’ati azal-azaldan mashhur ijodkorlarga boy bo‘lgan. Akmal Nur, Alisher Xamdamov, Timur Raxmetov, Tatyana Fadeyeva, Fayzulla Axmadaliyev, Shaxnoza Abdullaeva, Baxtiyor Maxkamov, Xurshid Ziyaxanov va boshqa taniqli moʻyqalam ustalari buning yorqin ifodasidir. Ko‘rgazmada namoyish etilayotgan asarlar turli stilistik maneralarni, rassomlarning keng ko‘lamli his-tuygʻulari va ijodiy dunyoqarashlarini ochib beradi – Sharqning qadimiy afsonalari-yu, she’riyat va tarixdan ilhomlangan ishqiy obrazlardan tortib, O‘zbekistonning go‘zal tabiatini tarannum etguvchi va oʻziga xos milliy hayot tarzini yoritadilar.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-4Dekorativ-amaliy san’at bo‘limida ham, rangtasvirdagi kabi, zamonaviy o‘zbek ustalarining buyumlari namoyish etilmoqda. O‘zbekiston xalq amaliy san’ati ko‘p asrlik an’analarga asoslangan turli xil ijod namunalariga boy bo‘lib, xalq hayoti va turmush tarzining barcha jabhalarini qamrab oladi. Davlatimiz tomonidan an’anaviy hunarmandchilikni tiklash, xalq amaliy san’atini rivojlantirish jarayonlarini faol rag‘batlantirish va shu orqali milliy ma’naviyat va o‘zlikni anglashning tiklanishiga ulkan hissa qo‘shmoqda. Mustaqillik yillarida respublikada O‘zbekistonning barcha viloyatlaridan minglab iqtidorli hunarmandlar jamoasini o‘z ichiga olgan “Hunarmand” xalq hunarmandlari uyushmasi tashkil etildi va hozirga qadar faol ish olib bormoqda. Har yili o‘tkazilayotgan ko‘rgazmalarda, hunarmandchilik tanlovlarida yosh iste’dodli hunarmandlarning yangi nomlarini kashf etib kelmoqdalar.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-5Ushbu ko‘rgazmada O‘zbekiston xalq hunarmandchiligining o‘ziga xos turlari namoyish etilmoqda. Jumladan, zamonaviy Тoshkent ustalarning yog‘och o‘ymakorligi va naqqoshligi, Toshkent, Samarqand, Buxoro hunarmandlarining kashtachilik – so‘zanalari, Marg‘ilonlik ustalarning adras va qo‘lda to‘qilgan shoyi, bulardan tashqari, chekanka va miniatyura ustalarining buyumlari, kulolchilik maktablari buyumlari oʻrin olgan.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-6Mazkur ko‘rgazma O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida mustaqillik yillarida rivojlangan madaniy-axborot muloqotlarni davom etishida va kelgusidagi madaniy aloqalar mustahkamlanib borilishiga xizmat qiladi.

«ВЫСТАВКА ИЗОБРАЗИТЕЛЬНОГО И ДЕКОРАТИВНО – ПРИКЛАДНОГО ИСКУССТВА УЗБЕКИСТАНА. ПЕКИН – 2024»
Учитывая культурные взаимосвязи, сложившиеся за последнее  десятилетие между  художниками   Китайской Народной Республики  и Республики Узбекистан,  целесообразно было бы предложить к экспонированию в рамках Выставку изобразительного и декоративно – прикладного искусства Узбекистана.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-2Предлагаемая к экспонированию в столице Китайской Народной Республики в  г.Пекине выставка, продолжит  культурно-информационный диалог, сложившийся между Узбекистаном и Китаем за годы обретения Независимости, особенно в области станковой живописи  — проведение в 2015г.выставки современной китайской живописи в Ташкенте, состоявшиеся конференция и мастер- классы китайских мастеров кисти, а так же участия в международном форуме «Один пояс, один путь»  — 2017г.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-3Искусство Узбекистана   было всегда богато яркими творческими индивидуальностями. Яркое подтверждение  тому предлагаемые экспоненты настоящей выставки: Акмаль Нур,  Алишер Хамдамов, Тимур Рахметов, Татьяна Фадеева, Файзулла Ахмадалиев, Шахноза Абдуллаева, Махкамов Бахтиёр, Хуршид Зияхаов и др. известные мастера кисти  —  члены Академии художеств Узбекистана и молодые талантливые  живописцы из разных регионов Узбекистана.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-4Предлагаемые к экспонированию на выставке произведения  современной живописи отразят  разнообразие  стилистических манер, широкий спектр интересов и творческих мироощущений художников  —  от романтических образов, навеянных древними легендами Востока, поэзией и историей, до конкретных сюжетов, раскрывающих живописную природу Узбекистана и  характерные черты национального быта.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-5В разделе декоративно-прикладного искусства,  как и  в  живописи, представлены  изделия современных узбекских мастеров.    Народное  искусство Узбекистана богато разнообразием видов творчества, основанных на многовековых традициях, оно охватывает все стороны народного быта и уклада жизни. Массовый характер народного творчества,  высокие эстетические идеалы и жизнеутверждающее начало определили  широкий интерес мировой общественности к культуре Узбекистана. Государство активно стимулирует процесс   возрождения традиционных ремесел, развитие разнообразных форм народного творчества, тем самым,  способствуя возрождению национального духа  и самосознания. В годы независимости  в республике создана и активно работает Ассоциация народных мастеров «Хунарманд», в составе которой многотысячный отряд талантливых мастеров со всех регионов Узбекистана. Ежегодные выставки – конкурсы ремесленников  выявляют  новые имена молодых талантливых мастеров.
vistavka_uzbekistan_kitay_2024_-6На выставке  представлены наиболее характерные виды традиционных ремесел Узбекистана. Это изделия резьбы и росписи по дереву современных   ташкентских мастеров,   вышивки — сузане мастериц Ташкента, Самарканда,  и Бухары,  адрасы и шелка ручного ткачества из Маргилана, изделия мастеров чеканки и миниатюры, керамика Риштана и Гиждувана. Они созданы мастерами разных поколений, в основном молодыми, продолжающими  бережно хранить и развивать в своем творчестве  навыки, полученные от мастеров старшего поколения.