Кўнглингиз қувончи мисли бир баҳор,
khudojnik_i_priroda_2023_-12023-йил 26-декабрь куни Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида XXXVIII анъанавий “Рассом ва табиат” республика бадиий кўргазмаси очилади. Анъанага кўра, рангтасвирчи ва график рассомлар ўз асарларини томошабинларга намойиш этадилар. Ушбу вернисажнинг асосий мақсади – бу пленэр бўлиб, натурадан тўғридан-тўғри ишлашдир. Ўзбекистонда сувсиз чўллардан то қорли тоғларгача, саёз сойдан то Угамнинг мавжланаётган сувларигача кўплаб ажойиб масканлар мавжуд. Мамлакатимизнинг табиий хилма-хиллиги ижодкорлар учун кўп қиррали услубий тажрибаларининг манбаи бўлиб хизмат қилади.
khudojnik_i_priroda_2023_-2Ушбу вернисажда Хуршид Зияханов, Мухаммадиёр Тошмуродов, Александр Пономарёв, Валерий Енин, Дилорам Мамедова, Василий Хапов, Людвига Нестерович, Хикмат Жалилов, Хуршид Сатторов, Татяна Ли, Ли-Сафи Мария ва бошқалар ўз асарларини намойиш этмоқдалар. Ушбу ижодкорларнинг барчалари мазкур кўргазманинг ҳар йилги иштирокчиларидир, бутун йил давомида бу кўргазмага пухта  тайёргарлик кўриб, ижодкорларнинг келажак авлодига ўрнак бўлишга арзигулик асарлари билан қатнашиб келмоқдалар.
khudojnik_i_priroda_2023_-3Кўргазмада Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзолари бўлган                  64 нафар ижодкорларнинг 120 дан ортиқ асарлари намойиш этилмоқда.

И всем мирам одно начало,
26 декабря 2023 года в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается Республиканская выставка «Художник и природа». По традиции, живописцы и графики выставляют на суд зрителей свои произведения. Главной составляющей данного вернисажа является пленэр, работа с натуры. В Узбекистане множество природных локаций от безводных пустынь до снежных гор, от мелководного сая до бурлящих вод Угама. Природное разнообразие страны служат источником творчества и многогранности стилевых экспериментов
На данном вернисаже представили свои работы такие художники как Хуршид Зияханов, Мухаммадиёр Тошмуродов, Александр Пономарёв, Валерий Енин, Дилорам Мамедова, Василий Хапов, Людвига Нестерович, Хикмат Жалилов, Хуршид Сатторов, Татяна Ли, Ли-Сафи Мария и др. Все являются постоянными участниками данной выставки, каждый из них в течении года готовится к ней, являясь примером для будущего поколения художников.
В экспозиции представлено свыше 120 работ 64 художников, членов Творческого Союза художников Узбекистана.