“Рассом ва жамият. Келажак санъати концепциялари” IX Тошкент халқаро замонавий санъат биенналеси
biennale_nagrajdenie_2022-1Ўзбекистон Бадиий академияси томонидан жорий йил 24-28 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистон  тараққиёт стратегияси тўғрисида”  2022 йил 28 январдаги 60-сон  Фармони 2-иловаси билан тасдиқланган “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастури”нинг 275-банди ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 22.09.2022 йилдаги 91-сон Баёнига асосан “Рассом ва жамият.“Келажак санъати концепциялари” мавзуида Тошкент халқаро замонавий санъат биенналеси ўтказилди.
biennale_nagrajdenie_2022-228 октябрь куни Марказий кўргазмалар залида  IX Тошкент халқаро замонавий санъат биенналесининг тантанали ёпилиш маросими бўлиб ўтди. Унда қатор вазирлик ва идоралар, дипломатик ваколатхоналар ва халқаро ташкилотлар, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок  этган тадбирда Ўзбекистон Бадиий академияси раиси Акмал Нур сўзга чиқди.
Давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши асосида Тошкент халқаро замонавий санъат биенналеси 2001 йилдан буён икки йилда бир маротаба Ўзбекистон Бадиий академияси ташаббуси билан қатор вазирлик ва идоралар кўмагида, дипломатик ваколатхоналар ва халқаро ташкилотлар ҳамкорлигида ўтказиб келинмоқда. У тасвирий санъат соҳасида маданий алмашинув, турли мамлакатлар замонавий  ижодий салоҳияти билан танишув, замонавий санъатнинг долзарб муаммоларини муҳокама қилиш учун очиқ майдон бўлиб хизмат қилади. Биеннале кўргазмаларида жаҳон ва миллий санъат намуналари намойиш этилади, замонавий тасвирий, концептуал санъатнинг хориждаги  машҳур намояндалари билан ижодий тажриба алмашиш, мулоқотлар уюштирилади, жаҳоннинг соҳадаги нуфузли илмий даргоҳлари вакиллари иштирокида илмий-амалий конференциялар ўтказилди.
biennale_nagrajdenie_2022-3IX Тошкент халқаро замонавий санъат  Биенналеси нафақат юртимиз, балки хорижда ҳам катта қизиқиш уйғотмоқда. Бу йил 35 та хорижий давлат, жумладан, Озарбайжон, Аргентина, Арманистон, Болгария, Беларусь, Бразилия, Бангладеш, Буюк Британия, Венгрия, Германия, Голландия, Миср, Исроил, Италия, Испания, Эрон, Ҳиндистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Хитой, Қувайт, Канада, Литва, Малайзия, Польша, Россия, Руминия, Сербия, АҚШ, Туркманистон, Тожикистон, Туркия, Тунис, Франция, Филиппиндан 40 нафарга яқин ҳамда республикамизнинг 50 нафар замонавий тасвирий санъат усталари иштирок этгани бунинг яққол исботидир.
Беш кун давомида ушбу Биенналеда хорижий рассомлардан 25 нафари офлайн, 12 нафари онлайн иштирок этади. Дастурга мувофиқ, Биеннале иштирокчилар томонидан жами 8 та ижодий кўргазма ўтказилади, 6 та маҳорат дарси ва маърузалар уюштирилди.
biennale_nagrajdenie_2022-4Биенналеда халқаро ва маҳаллий ижодкорлар тасвирий санъатнинг қатор замонавий йўналишлари – поп-арт, рақамли санъат, инсталляция, видео ва фото арт, шунингдек, рангтасвир, графика, ҳайкалтарошлик бўйича иштирок этдилар.
IX Тошкент халқаро замонавий санъат Биенналеси тадбирлари Ўзбекистон Бадиий академияси, Марказий кўргазмалар зали, Тошкент фотосуратлар  уйи, Камолиддин Беҳзод номидаги Шарқ миниатюра санъати музейи, Икуо Хираяма халқаро маданият карвон саройи, Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти, Ўзбекистон тасвирий санъат галереяси, Ўзбекистон Бадиий академиясининг ва Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмасининг анжуманлар залларида бўлиб ўтди.
Биеннале дастури доирасида хорижий иштирокчиларга Самарқанд шаҳрига саёҳат уюштирилди.
Биеннале низомига асосан ғолиб иштирокчилар Гран-при, 1,2,3-ўрин асосида тақдирланди.
Биеннале ҳайъати аъзолари:
1. Алессандро Карер – Гаруццо Фонди бош куратори (Италия);
2. Анжани Кумар Синг –Бихар музейи раиси (Ҳиндистон);
3. Юнус Сафардиёр – рассом, ҳайкалтарош (Буюк Британия);
4. Кирилл Гаврилин – Россия Бадиий академияси мухбир аъзоси (Россия).
5. Камола Акилова – Ҳайъат раиси, санъатшунослик фанлари доктори, профессор, Ўзбекистон тасвирий санъат галереяси директори
Биеннале ҳайъати қарорига кўра:
IX Тошкент Халқаро замонавий санъат Биенналесининг
3-ўрин совриндори – Ан Виктор – “Биометрик паспорт” фотосуратлар лойиҳаси учун  (Ўзбекистон);
2-ўрин совриндори – Линда Мария Вернер – “Юза” видео-арт лойиҳаси учун (Германия);
1-ўрин совриндори Батухан Байменнинг шахсий кўргазмаси учун (Қозоғистон);
Гран-при“5+1” ижодий гуруҳи: «ТАН» лойиҳаси учун
Диёр Розиқов                                   –   Ўзбекистон
Нуриддин Расулов                           –   Ўзбекистон
Санжар Джаббаров                          –   Ўзбекистон
Дониёр Шарафходжаев                   –   Ўзбекистон
Шарифа Шарафходжаева                –   Ўзбекистон
Ўктам Саидов                                   –   Ўзбекистон
10 дона рағбатлантирувчи диплом, совғалар олганлар:
1. Александра Тоборович – “Зарарланган ҳудуд” лойиҳаси учун – (Польша)
2. Александра Дружинина ва
3. Александр Рябцун – “Сунъий интеллект билан суҳбаталар” видео-арт лойиҳаси учун – (Россия)
4. Реза Голчин – “Буқалар ва буқалар жанги” лойиҳаси учун – (Эрон. Онлайн)
5.Конул Рафиева –“Биз танлаймиз” лойиҳаси куратори                                          – (Озарбайжон. Онлайн)
1. Жанан Зонгур – “Билим калити” лойиҳаси учун –  (Туркия)
2. Саодат Исмаилова – “Паранормал ҳодиса” видео-арт лойиҳаси учун (Ўзбекистон)
3. Тамара Репетто “Oltresenso” инсталляция лойиҳаси учун – (Италия)
4. Татьяна Фадеева – “ESCAPE” инсталляция лойиҳаси учун – (Ўзбекистон)
5. Мафтуна Садуллаева – “Тошкентда ҳар қадам пул” инсталляция лойиҳаси учун – (Ўзбекистон)
Биеннале Ташкилий қўмитаси томонидан барча иштирокчиларга Сертификатлар топширилди.
Тошкентда тўққизинчи марта ўтказилган Халқаро замоанвий санъат биенналеси халқларни яқинлаштиришга, дунё тасвирий санъат вакиллари ўртасида мустаҳкам кўприк бўлишга, ижодий мулоқот, санъатда бой меросга эга Ўзбекистон номини яна бир бор жаҳонга тараннум этишга хизмат қилди.

IX Ташкентская международная биеннале современного искусства, на тему «Концепции искусства будущего», утвержденная Академией художеств Узбекистана была проведена 24-28 октября текущего года в городе Ташкенте в соответствии с Государственной программой по реализации новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год прославления человеческого достоинства и активной махалли» и в соответствии с приложением №2 к Указу Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № 60 «о новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы» на основании пункта 275 «Художник и общество», а также заявления кабинета министров № 91 от 22.09.2022 г.
28 октября в Центральном выставочном зале состоялось торжественное закрытие IX Ташкентской международной биеннале современного искусства. В нем приняли участие представители ряда министерств и ведомств, дипломатических представительств и международных организаций, широкой общественности.
При поддержке нашего государства Ташкентская международная биеннале современного искусства проводится раз в два года с 2001 года по инициативе Академии художеств Узбекистана при поддержке ряда министерств и ведомств, в сотрудничестве с дипломатическими представительствами и международными организациями. Она служит открытой площадкой для культурного обмена в области изобразительного искусства, знакомства с современным творческим потенциалом разных стран, обсуждения актуальных проблем современного искусства.
В экспозициях биеннале были представлены образцы мирового и национального искусства, организован обмен творческим опытом, состоялись диалоги с известными зарубежными деятелями современного изобразительного и концептуального искусства, проводились научно-практические конференции с участием представителей престижных научных кругов мира.
IX Ташкентская международная биеннале современного искусства представляет большой интерес не только в нашей стране, но и за рубежом. В этом году представлено современное искусство 35 зарубежных стран, включая Азербайджан, Аргентину, Армению, Болгарию, Беларусь, Бразилию, Бангладеш, Великобританию, Венгрию, Германию, Нидерланды, Египет, Израиль, Италию, Испанию, Иран, Индию, Казахстан, Киргизию, Китай, Кувейт, Канаду, Литву, Малайзию, Польшу. Ярким доказательством этого является участие около 40 мастеров современного изобразительного искусства из России, Румынии, Сербии, США, Туркменистана, Таджикистана, Турции, Туниса, Франции, Филиппин, а также 50 мастеров современного изобразительного искусства из нашей республики.
В течение пяти дней в биеннале приняли участие 25 зарубежных художников офлайн и 12 онлайн. В соответствии с программой биеннале проведено в общей сложности 8 творческих выставок, организовано 6 мастер-классов и лекций.
В биеннале представлено творчество зарубежных и отечественных художников, работающих в различных направлениях современного изобразительного искусства – поп-арт, цифровое искусство, инсталляция, видео-и фотоискусство, а также живопись, графика, скульптура.
Мероприятия IX Ташкентской международной биеннале современного искусства прошли в Академии художеств Узбекистана, в Центральном выставочном зале, Ташкентском доме фотографии, в Музее искусства восточной миниатюры имени Камолиддина Бехзода, Международном караван-сарае культуры Икуо Хираяма, Национальном институте живописи и дизайна имени Камолиддина Бехзода, Галерее изобразительных искусств Узбекистана, в конференц-залах Академии художеств и Союза художников Узбекистана.
Международное жюри определили обладателей 1, 2 и 3 мест, выявили лучших участников биеннале, а также обладателя Гран-при. Все победители награждены.
Члены жюри биеннале:
- Алессандро Карер – главный куратор фонда Гаруццо (Италия);
2.Анджани Кумар Синг –председатель Бихарского музея (Индия);
- Юнус Сафардияр – художник, скульптор (Великобритания);
- Кирилл Гаврилин-член-корреспондент Российской академии художеств (Россия).
- Камола Акилова – доктор искусствоведения, директор Галереи изобразительного искусства Национального банка Узбекистана.
3-место — Ан Виктор (Узбекистан) – за фотопроект “Биометрический паспорт”;
2-место — Линда Мария Вернер (Германия) – за проект “Поверхность” ;
1-место — Батухан Баймен (Казахстан) за персональную выставку
Обладателями Гран-при стала творческая группа “5+1” (Узбекистан) за проект “ТАН”.
В составе группы:
Диёр Розиков — Узбекистан
Нуриддин Расулов — Узбекистан
Санжар Джаббаров — Узбекистан
Дониёр Шарафходжаев — Узбекистан
Шарифа Шарафходжаева — Узбекистан
Уктам Саидов — Узбекистан
Международная биеннале современного искусства, проводимая в Ташкенте в девятый раз, служит сближению народов, прочному мосту между представителями мирового изобразительного искусства, творческому диалогу, прославлению Узбекистана, имеющего богатое наследие в искусстве.