Ҳайкалтарош Азамат Хатамовнинг шахсий кўргазмаси
Таниқли ўзбек ҳайкалтароши Азамат Хатамовнинг ўзгача ижод йўли мавжуд. Унинг болалик ва ўсмирлик йиллари  Сурхон воҳасининг қадимги Шеробод  шаҳрида ўтган. Физик бўлиш орзуси Азаматни Тошкентга Низомий номли педагогика институтига етаклади. Ўқишни тамомлагач, Шеробод мактабларининг бирида физикадан дарс берди. Бирданига юзага келган санъатга  бўлган иштиёқ Азамат Хатамовни Ленинградга кетишга мажбур қилди. У кўпчиликни ҳайратлантириб, ҳеч қандай тайёргарликсиз И.Е.Репин номидаги рангтасвир, ҳайкалтарошлик ва меъморлик институтининг ҳайкалтарошлик бўлимига ўқишга кирди. Ёш устанинг қобиляти шу қадар кучли эдики, устози В.Б.Пенчук уни энг яхши шогирдларидан бири деб билган. Ўқиш йилларида ўтаган профессионал маҳорат мактаби рассом истеъдодини очишга ва қобилятини ўстиришга кўмак берди.
Институтни тамомлаган Азамат Хатамов Ўзбекистонга қайтиб келди ва ижодий ишга шўнғиб кетди. 1982 йилдан бошлаб, рассомнинг гипс, шамот, бронзадаги пластик композициялари, портрет ва чизма тасвирлари мутахассислар ва тамошабинларнинг диққат марказида бўлди. Унинг асарлари Ўзбекистоннинг турли кўргазмаларида иштирок этди. Республикамизнинг музей тўпламлари ва хориж шахсий коллекцияларидан ўрин эгаллади. А. Хатамовнинг илк асарларидаёқ романтик ижодга интилиш, рамзий шакллар ва эмоционал образларга ёндашув кузатилган. Унинг бетакрор ҳайкалтарошлик ишлари ва чизма тасвирларининг кўп қисмида мавзу ва мотив рассомга хос бўлган усталик билан бажарилган. Она юрти Сурхандарёнинг сиймолари, шарқ лирикаси ва тарихи билан суғорилган.
Ушбу кўргазмада рассомнинг охирги йилларда яратган 60 дан ортиқ ҳайкалтарошлик, чизма тасвир ва рангтасвир композициялари намойиш этилмоқда.

festival_2022_khatamov_-1
Творческий путь известного узбекского скульптора Азамата Хатамова необычен. Детство и юность его прошли в Шерабаде — старинном  городе Сурханской долины. Мечтая стать физиком, в 1974 году он окончил Ташкентский педагогический институт им. Низами и два года преподавал физику в одной из шерабадских школ. Страстное желание приобщиться к искусству пришло внезапно и заставило Азамата Хатамова уехать в Ленинград, где он к всеобщему удивлению, практически без  подготовки сумел поступить  на скульптурное отделение  Института живописи, скульптуры и архитектуры им. Репина.  Одаренность молодого человека была столь очевидна, что его педагог, известнўй скульптор В.Б.Пинчук назвал его одним из лучших своих учеников. Пройденная за годы учебы школа профессионального мастерства помогла раскрыть  талант художника, его незаурядное пластическое видение.
По окончании института  А.Хатамов вернулся в Узбекистан и активно включился в творческую работу. С 1982 года  пластические композиции  в гипсе,  шамоте, бронзе, портреты и рисунки художника становятся объектом пристального внимания зрителей и специалистов, они экспонируются на многочисленных выставках в Узбекистане,  представлены в музейных  коллекциях республики, в частных  собраниях за рубежом.  Уже в ранних работах скульптора проявилась романтическая устремленность его творчества, склонность к аллегорической форме и проникновенная эмоциональность образов.  Темы и мотивы большей части его оригинальных скульптур и  рисунков, исполненных со свойственным художнику артистизмом, навеяны образами его родной  Сурхандарьи, историей и  лирикой Востока.
На выставке  представлено свыше 60  произведений  —   скульптура,  рисунки созданные за последние десятилетия.