“Рассом ва табиат” XXXVI Республика кўргазмаси
khudojnik_i_priroda_2022_banner2021 йил 29 декабр куни Ўзбекистон Бадиий академиясининг Марказий кўргазмалар залида “Рассом ва табиат” XXXVI Республика кўргазмаси очилиши бўлиб ўтади. Анъанага кўра, ушбу вернисаж йилни якунланишига ва пленерга содиқ рассомлар йил давомида яратган асарларини томошабинлар билан баҳам кўрадилар. Ва албатта, кўргазманинг асосий мавзусида Ўзбекистоннинг тоғлари ва Италиянинг мавж ураётган денгиз манзараларини кўриш мумкин бўлади.
khudojnik_i_priroda_2022-1Ушбу кўргазмада тасвирий санъатнинг бир қанча турлари, жумладан, графикада Ибрагимов Ғайрат, Абдуллаев Нусрат, фарғоналик рассом Рахимов Алижон, шунингдек, рангтасвирчи рассомлар – Валерий Енин, Янис Салпинкиди, Дилором Мамедова, Хуршид Зияханов, нукуслик ижодкор Байбасинов Серсенбай ва ҳайкалтарош Людвига Нестеровичларнинг асарлари экспозициядан  жой олган бўлиб, улар ҳар йили ўз асарларида шаклнинг ўзига хослиги ва битмас-туганмас тасаввурлари билан томошабинларни ҳайратда қолдирмоқдалар ва хурсанд этмоқдалар.
khudojnik_i_priroda_2022-2Бу йилги кўргазманинг энг муҳим жиҳати шундаки, кўргазма залининг иккинчи қаватида “Рассом ва табиат” ҳаракатининг узоқ йиллик лидер жонкуяри бўлган Мирзахмедов Хаким Каримовичнинг (1950-1970 йил) шахсий кўргазмасини узайтирилишига қарор қилингани бўлди.
khudojnik_i_priroda_2022-3Ушбу кўргазмага қўйилмаган асарларнинг аксарияти эса кейинги йил ўтказиладиган “Навруз-2022”га бағишланган Республика кўргазмасида намойиш этилади.
khudojnik_i_priroda_2022-4Кўргазмада ўзбекистонлик 60 нафар ижодкорнинг 50 дан ортиқ асарлари намойиш этилмоқда.

XXXVI Республиканская выставка «Художник и природа»
khudojnik_i_priroda_2022_banner29 декабря 2021 года в Центральном выставочном зале Академии Художеств Узбекистана состоится XXXVI Республиканская выставка «Художник и природа». По традиции данный вернисаж завершает год, и художники приверженцы пленэрной живописи делятся со зрителями своими произведениями выполненные в течении года. Главная тема выставки это красота окружающей нас природы.
khudojnik_i_priroda_2022-1На данной выставке представлено несколько видов изобразительного искусства  это  графика Гайрата Ибрагимова, Абдуллаева Нусрата, мастер из Ферганы Рахимов
khudojnik_i_priroda_2022-2Алижон, живопись Валерия Енина, Яниса Салпинкиди, Диларом Мамедовой, Хуршида Зияханова, художника из Нукуса Бойбосинова Сарсенбая и скульптура Людвиги Нестирович, которая ежегодно удивляет и радует зрителей оригинальностью формы и неисчерпаемой фантазией.
khudojnik_i_priroda_2022-3Камерность данной выставки в этом году обусловлена тем, что на втором этаже выставочного зала было решено продлить персональную выставку многолетнего лидера движения «Художник и  природа» Мирзахмедова Хаким Каримовича (1950-1970).
khudojnik_i_priroda_2022-4Большинство произведений, которые, к сожаление не попали на выставку будут экспонироваться на Республиканской выставке посвящённой Навруз -2022.
На выставке представлено свыше 50 произведений 60 авторов Узбекистана, выставка продлится до 15 января 2022 года.