“РАССОМ ВА ТАБИАТ ” ХХXV республика бадиий кўргазмаси
khudojnik_i_priroda_2020_-12020 йил 25 декабр куни Бадиий кўргазмалар дирекциясининг Марказий кўргазмалар залида “5 та ташаббус” лойиҳаси ва “Ўзбекистон табиати” акцияси доирасида анъанавий “Рассом ва табиат” кўргазмаси очилди. Ушбу кўргазмада бутун республикадан келган рассомларнинг бир неча авлодлари томонидан табиатнинг гўзаллиги ва хилма-хиллигини акс эттирувчи асарлари намойиш этилмоқда. Катта ёшдаги рассомлар – Римма Гаглоева, Искра Шин, Анвар Мирсагатов томошабинларга яна бир бор юқори маҳоратларини намойиш этмоқдалар.
khudojnik_i_priroda_2020_-2Кўргазмада ўтган аср бошларида Усто-Мўмин, В.Рождественский, В. Кайдалов, В. Кедрин каби рассомлар бошлаган узоқ йиллик  пленэр рангтасвирини яратиш учун “тоғ сафарларида” табиатга чиқиб асар яратиш анъанасини давом эттириб келаётган ёш рассомлар асарлари ҳам ўрин эгаллаган.
Саёҳат географияси жуда кенг – бу Белдирсой ва Оқтош, қайноқ Сурхандарё ва Қашқадарё вилоятлари, Чимённинг қорли тоғлари ва Қамчиқ довони табиатидир.
khudojnik_i_priroda_2020_-3Экспозицияда намойиш этилган Анвар Мамаджановнинг графика асарлари ўзининг нафислиги ва маҳорат ила яратилганлиги билан ажралиб туради.
Анъанага кўра таниқли кулол Назира Қўзиева, ҳайкалтарош Марина Бородина ва Людвига Нестерович меҳмонларни пластик шакл ва атрофдаги оламнинг ғайриоддий кўриниши билан ажаблантирадилар.
Афсуски, 2020 йилда маҳоратли педагог, манзарачи рассом – Ҳаким Каримович Мирзахмедов орамиздан кетти. Унинг асарлари Ўзбекистоннинг турли музейларида сақланиб келмоқда, шунингдек, ушбу кўргазмада Бадиий кўргазмалар дирекцияси ва унинг оила аъзолари томонидан ижодкорнинг хотирасига бағишлаб охирги йилларда яратган асарларини намойиш этмоқдалар.
Асарларнинг аксарият қисмида муаллифлар томонидан табиат мотивлари асл ҳолатида тасвирланган, бошқаларида улар декоратив табиатнинг хаёлий композицияларига айланган. Шундай бўлсада, табиат ижодий ғояларнинг бирламчи манбаси, асосдир.

ХХXV Республиканская художественная выставка «ХУДОЖНИК и ПРИРОДА»
khudojnik_i_priroda_2020_-125 декабря 2020 года в Центральном выставочном зале Дирекции художественных выставок открывается традиционная XXXV выставка «Художник и природа» в рамках проекта «5 инициатив» и акции «Природа Узбекистана».  На данной выставке представлены произведения  нескольких поколений художников из различных регионов Республики  отражающие красоту и разнообразие родной природы. Старшее поколение художников  — Римма Гаглоева, Искра Шин, Анвар Мирсагатов ещё раз продемонстрируют зрителям высокое мастерство живописцев.
khudojnik_i_priroda_2020_-2Не остались в стороне и молодые художники, которые также выезжают на пленэр, сохраняя многолетние традиции,  начатые в начале прошлого  века  в «горных походах»  таких художников  как Усто – Мумин, В. Рождественский, В. Кайдалов, В. Кедрин.  География путешествий обширна   — это природа  Бельдерсая и Акташа, жаркой  Сурхандарьи и Кашкадарьи , снежных гор Чимгана и Камчикского перевала.
khudojnik_i_priroda_2020_-3В экспозиции представлена графика Анвара Мамаджанова поражающая своей тонкостью и виртуозностью. Известный мастер керамики Назира Кузиева, скульптор Марина Бородина и Людвига Нестерович удивят зрителей пластикой формы и неординарным видением окружающего мира. К сожалению, в 2020 году ушёл из жизни Мирзаахмедов Хаким Каримович — педагог, талантливый пейзажист, чьи работы находятся в различных музеях Узбекистана. В память о нём Дирекция Художественных выставок и его семья представили картины, выполненные в последние годы.     В  большинстве  произведений — мотивы природы, увиденные авторами, воплощены в своем первозданном состоянии, в других — преобразованы в фантазийные  композиции декоративного характера. Но во всех природа является первоисточником, основой, на которую нанизываются  творческие замыслы.