a_krikis_2020_banner3 июль 2020 йилда Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси, коронавирус пандемиясига қарамасдан “Бизнинг мерос” туркумидан АНДРЕЙ КРИКИСнинг шахсий кўргазмасини очди.
Маҳобатли рангтасвирчи. Ярославль шаҳрида археолог оиласида дунёга келган. Болалик йиллариданоқ Ўзбекистонда кейинчалик отасининг хизмат вазифаси туфайли дастлаб Тошкентда, сўнгра Самарқандда яшаган.  1976 йилда Ярославль бадиий билим юртини тугатиб, Самарқандга келди. 1986 йилдан Ўзбекистон ва чет элларда ўтказилиб келинган кўргазмалар қатнашчиси бўлган. 1988 йилдан Ўзбекистон рассомлар уюшмаси аъзоси.
a_krikis_2020_001Рассомнинг биринчи шахсий кўргазмаси 1986 йилда Тошкентда “Илҳом” ёшлар ижоди клубида, ҳаётлик чоғидаги охирги кўргазмаси 1994 йилда Меъморлар уюшмасида бўлиб ўтган.  Рассомнинг қисқача таржимаи ҳоли шулардан иборат.
У ўзини жуда тез ва “баралла” намоён қилди. Танқидчилардан бири уни Европа “трансавангард”* вакиллари қаторига қўшган. Аммо рассом ўзини замонавий санъатнинг бирон бир йўналиши билан чегараламаган. У ўзини эркин ижодий парвозсиз тассавур қила олмаган, гўё ўз фантазияларини   чеклай олмаган. Ўша давр  ижтимоий талабларига жавоб бермаган санъат деб беҳуда танқид қилувчи мансабдорларнинг, хасад қилувчиларнинг туҳматлари ва чақимчиликларига эътибор бермасдан тинимсиз ижод қилди, худди умри поёнига етай деб қолганини сезиб шошиларди, ўзи билмаган ҳолда уни тезлаштирарди. Врачлар қисқа ва лўнда  қилиб “бўёқчилар жигари” деб ҳукм чиқардилар. У ўзини бутунлай ишга бағишлаганди, қисқа бўлса ҳам самарали ижоди давомида 500 дан ортиқ рангтасвир асарлар яратди, аксарияти  1987–1989 йилларда Иркутск, Қозон, Рига, Москва, Деҳли, Стокгольм ва Гётебургда ўтказилган шахсий кўргазмаларида, Бангладешда халқаро Биенналеда, 1993 йилда    Сан-Францискода рус фестивалида намойиш этилган.
a_krikis_2020_003Андрей Крикис асарлари шаклдор ва предметсиз композициялар, реминисценция – полотноси эпатаж ва бўрттириб тасвирлаш элементлари, динамика, ички экспрессия шакл ва рангнинг ғаройиб уйғунлашуви билан ишланган кўринишда қурилган. Бу рангтасвир энергиясининг кучли оқими нафақат яққол кўриниш, балки чуқур онг ости бирикмаларини чорлайди, шу билан бирга ўткир фожиявий қарама – қаршилик ва кўтаринки руҳ бағишлайди.
a_krikis_2020_002Тақдир рассомга кулиб боқишга улгурди – у ҳаётлик чоғидаёқ танилган. Унинг асарлари Ўзбекистон музей тўпламларидан ташқари Англия, Германия, Греция, Исроил, АҚШ, Россия, Таиланд, Франция, Швеция хусусий галереяларидан ҳам жой олган…
Бу йил рассом таваллудининг 70 йиллиги нишонланмоқда. Ўзбекистон бадиий Академияси, Марказий кўргазмалар залида очилган Андрей Крикиснинг ретроспектив кўргазмаси янги, ёш авлодни Ўзбекистон ХХ аср охирининг иқтидорли санъат вакилларидан бири ижоди билан таништириш, унинг тенгдошлари учун эса маҳоратли, ўз принципларига содиқ ўзбек рангтасвирчилари отрядидаги “мустаҳкам қалай аскар”ни ёдга олиш имконини беради.
Экспозицияда 20 дан ортиқ ЎзБА  Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси фондидан ва шахсий коллекциясидан олинган асарлари жой олган.
Л.Кодзаева
* Трансавангард – термини италиялик профессор А. Бонито Олива томонидан тақдим этилган бўлиб, 1970 йил иккинчи ярими 1980 йиллар кўплаб оқимларни эски усталарнинг ва XX аср биринчи “изм”ларнинг стилизацияларини ифодаланишини бирлаштирган (“неоэкспрессионизм”, “ёш фовизм”, “маданий рангтасвир”, “эркин фигурация”, «неофигуравийлик» ва бошқалар). Шу билан бирга замонавий меъморликда «постмодернизм» дизайнда эса “ретро” услублари ривожланган. Бу барча йўналишлар авангардизмнинг аҳамиятини йўқотди, гўёки илгариги анъанага қайтишни истагандек.

Из цикла «Наше наследие» КРИКИС АНДРЕЙ ЯНИСОВИЧ. 1950-1994
a_krikis_2020_banner3 июля 2020 года Дирекция Художественных выставок, несмотря на пандемию коронавируса открывает персональную выставку АНДРЕЯ КРИКИСА из цикла «Наше наследие»
Живописец — монументалист. Родился в г. Ярославле в семье археолога. С детских лет жил в Узбекистане, где  работал отец  — в Ташкенте, затем в Самарканде. В 1976г. окончил Ярославское художественное училище. По окончании училища вернулся в Самарканд.
a_krikis_2020_001С 1986г.- участник выставок в Узбекистане и за рубежом. С 1988г.- Член Союза художников Узбекистана.
В 1986г.   в Ташкенте  в клубе творческой молодежи «Ильхом» состоялась первая персональная  выставка художника, в 1994г.   в зале Союза архитекторов — последняя прижизненная выставка.  Такова краткая биография художника.
a_krikis_2020_002Он заявил о себе сразу  и «во весь голос». Кто-то из критиков тут же причислил его к представителям  европейского трансавангарда*. Но вряд ли сам художник ограничивал себя  рамками  какого-либо из направлений современного искусства.
Он не мыслил себя без свободного творческого полета и, казалось, единственным, что ограничивало его фантазию, были рамки холста. Не обращая внимания  на досужую критику  чиновников от искусства, требующих соответствия  социальным задачам времени, на клевету и доносы  завистников, он творил без устали, безудержно, словно торопился в неком предчувствии исхода, тем самым,  ускоряя его. Врачи вынесли краткий и суровый вердикт – «печень маляра».   Он «сгорел» в работе, создав за недолгий творческий путь свыше 500 живописных произведений, многие из которых выставлялись  на его персональных выставках 1987-1989 гг. – в Иркутске,  Казани, Усть-Каменогорске, в Риге  и в Москве, в Дели,  Стокгольме и Гётеборге, на международных Бьеннале в Бангладеш, на Русском фестивале 1993г. в Сан-Франциско.
a_krikis_2020_003Фигуративные и беспредметные композиции, полотна-реминисценции с элементами гротеска  и эпатажа —  работы Андрея Крикиса  построены на динамичных, исполненных внутренней экспрессии соотношениях причудливых форм и цвета.  Это мощный поток живописной энергии, который вступает не только в визуальный контакт, но вызывает, прежде всего, глубокие подсознательные ассоциации, наполненные  как острыми, подчас трагическими противоречиями, так и  активным жизнеутверждающим началом.
Судьба  успела улыбнуться художнику — он получил признание при жизни. Его произведения  вошли в собрания музеев Узбекистана,   они представлены в  приватных галереях  Англии, Германии, Греции, Израиля, США, России, Таиланда, Франции, Швеции…
В этом году  исполнилось 70 лет со дня рождения художника. Ретроспективная выставка Андрея  Крикиса, открытая в Центральном Выставочном зале дает возможность  познакомить новое,  молодое поколение  с творчеством одного из интереснейших представителей искусства Узбекистана конца ХХ века, а его сверстникам еще раз вспомнить  этого талантливого, верного своим принципам  «стойкого оловянного солдатика» из отряда узбекских живописцев.
В экспозиции представлено свыше 20 живописных полотен из собраний Дирекции художественных выставок, частных коллекций.
Л.Кодзаева
* Трансавангард – термин, предложенный  итальянским профессором А.Бонито Олива и объединяющий многие течения второй половины 1970-х -1980-х годов, для которых в целом характерна стилизация  приемов старых мастеров и первых «измов»  ХХ века («неоэкспрессионизм», «молодой фовизм», «культурная живопись», «свободная фигурация», «неофигуративность» и др.). Параллельно развивался «постмодернизм» в современном зодчестве и  стиль «ретро» в дизайне. Все эти тенденции показывали «разочарование» в авангардизме, как бы хотели вернуться к предшествующим традициям.