«Наврўз 2022» Республика кўргазмаси
navruz_2022_banner2022 йил  16 март куни Марказий кўргазмалар залида Наврўз байрамига бағишланган анъанавий кўргазманинг очилиш маросими бўлиб ўтади. Ўзбекистоннинг турли вилоятлари – Бухоро, Самарқанд, Наманган, Тошкент вилояти рассомлари тасвирий санъатнинг турли йўналишлари – рангтасвир, графика, ҳайкалтарошлик асарларини томошабинлар эътиборига тақдим этмоқдалар.
navruz_2022_-1Асарларнинг мавзуси хилма-хил – бу биринчи навбатда баҳор манзаралари, қаердаки, рассомлар янгиланаётган табиатнинг гўзаллигини тараннум этганлар. Ўзбекистон  Бадиий академияси академиклари – Владимир Бурмакин, Янис Салпинкиди, Алишер Мирзо, Файзулла Ахмадалиев, Ғофур Қодировлар ўз услубий йўналишларига содиқ қолган ҳолда, ўзларининг профессионал маҳоратларини юқори сифатларини яна бир бор намойиш этдилар.
navruz_2022_-2Кўргазмада, шунингдек, ижодий изланишда бўлган мамлакатимизнинг ёш рассом вакилларидан – Дилшод Ваҳобов, Рушана Алимова, Маржона Турабекова, Азиз Тешабоевлар санъатнинг турли соҳаларида эришилган ютуқларни трансформация ва таҳлил қилиб яратган асарлари намойиш этилмоқда.
navruz_2022_-3Ушбу кўргазма – ижодкорларнинг табиат гўзаллигида чизиқлар ва рангларнинг ўзаро уйғунлиги мужассам бўлган атроф–муҳит билан қанчалар даражада узвий боғлиқлигини томошабинларга яна бир бор намойиш этиш истагидадир.
navruz_2022_-4Кўргазмага ташриф буюрган мухлислар 80 дан ортиқ муаллифлар томонидан яратилган 250 га яқин ижод намуналаридан баҳра оладилар.

navruz_2022_banner16 Марта 2022 года в Центральном выставочном зале состоится традиционная выставка  посвящённая празднику Навруз. Художники с различных регионов Узбекистана – Бухара, Самарканд, Наманган, Ташкент, Ташкентская область, представят на суд зрителей свои произведения в различных видах изобразительного искусства – живопись, графика, скульптура.
navruz_2022_-1Тема произведений разнообразна – это в первую весенние пейзажи, где художники воспевают красоту обновлённой природы.  Академики АХРУз.,  — Владимир Бурмакин, Янис Салпинкиди, Файзулла Ахмадалиев, Гофур Кодиров, Алишер Мирзо не изменяя своим стилистическим направлениям, ещё раз продемонстрировали высокий класс профессионализма.
navruz_2022_-2Так же на выставке представлены работы молодых художников Узбекистана Вахобов Дильшод, Алимова Рушана, Тешабоев Азиз, Маржона Турабекова  которые пока находятся в творческом поиске, трансформируя и анализируя  достижения в различных направлениях искусства.
navruz_2022_-3Данная выставка  — это стремление художника ещё раз показать людям свою сопричастность к окружающему миру, где царит красота природы и гармония линии и цвета.