biennale_dekor_prikladnoe_2021_bannerIII Toshkent Xalqaro amaliy san’at Biennalesi bu safar “Zamonaviy amaliy-bezak san’ati: bezak va uslub” mavzusida o‘tkazilmoqda. Unda O‘zbekistondan va 20 ta chet el davlatlaridan amaliy san’at ustalari, olimlar qatnashadilar.
biennale_dekor_prikladnoe_2021-1Tadbirlar O‘zbekiston Badiiy akademiyasining Markaziy ko‘rgazmalar zalida “Zamonaviy amaliy-bezak san’ati: bezak va uslub” nomli katta ko‘rgazma bilan boshlanadi. Unda tadbirga tashrif buyurgan o‘zbekistonlik va chet ellik ustalarning ijodiy ishlari, Biennalega pandemiya sababli xorijdan kela olmagan ustalarning asarlari proektor orqali slayd-shou ko‘rinishida namoyish qilinadi.
biennale_dekor_prikladnoe_2021-2Biennaleda qator ko‘rgazmalar, mahorat darslari, ilmiy-nazariy konferensiya o‘tkazish rejalashtirilgan:
1. “Xattotlik, naqqoshlik, miniatyura: meros va zamonaviylik” nomli ko‘rgazma Kamoliddin Behzod noimidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyida namoyish qilinadi. Ko‘rgazmada o‘zbekistonlik, eronlik rassomlar va xattotlar qatnashadilar. Bunda nafaqat an’anaviy miniatyurada ijod qilayotgan rassomlar, balki miniatyura an’analari asosida zamonaviy talqinda ijod qilayotgan amaliy san’at ustalari – gobelenchilarning ham zamoanviy intererlarga mo‘ljallangan san’at asarlari namoyish etiladi.
2. “Zamonaviy amaliy-bezak san’atining badiiy tili” nomli Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya O‘zbekiston badiiy akademiyasining majlislar zalida o‘tkaziladi. Unda mahalliy va chet ellik olimlar qatnashadilar. Konferensiya ham oflayn, ham onlayn tarzda o‘tkaziladi. Unda zamonaviy amaliy-bezak san’atida kechayotgan jarayonlar, uslubiy izlanishlar, naqsh va bezak masalalari muhokama qilinadi.
3. “O‘zbekiston amaliy-bezak san’ati tarixidan” nomli Toshkent fotografiya uyida namoyish qilinadigan ko‘rgazma O‘zbekiston kinofotofono hujjatlar Markaziy Arxivi materiallari asosida tashkil qilingan. 90ga yaqin oq-qora fotosuratlarda O‘zbekistonda ilgari ijod qilgan atoqli amaliy-bezak san’ati ustalarining suratlari namoyish qilinadi. Bu rasmlarning ko‘pi ilshgari nashr qilinmagan.
4. Ikuyo Xiroyama nomidagi Xalqaro karvonsaroyda “Yaponiyaning zamonaviy amaliy-bezak san’ati”, “Zamonaviy ganchkorlik: toshkentlik ustalar ijodi” nomli ko‘rgazmalarda yapon qo‘g‘irchoq ustalarining, emal, zargarlik, to‘qimachilik ustalarining ijod namunalari namoyish etiladi. Toshkentlik ganchkorlarning ijodlaridan lavhalar, zamonaviy jarayonda ijod qilayotgan atoqli ustalarning fotosuratlari ham mazkur ko‘rgazmadan joy olgan.
5. O‘zbekiston zamonaviy tasviriy san’at Galereyasida bir paytning o‘zida o‘chta ko‘rgazma ish boshlaydi: 1. “Loyda jilvalangan fantaziya”. 2. “Zamonaviy zargarlik san’ati: rivojlanish tamoyillari”. 3. “Zamonaviy san’atda badiiy hunarmandchilikning poetikasi”. Birinchisida, o‘zbekistonlik mashhur kulollarning yangi asarlari, ikkinchisida o‘zbekistonlik, tojikistonlik, shvetsiyalik, qozog‘istonlik zargarlarning asarlari namoyish etiladi, uchinchisida o‘zbekistonlik va avstraliyalik rassomlarning amaliy san’at an’analaridan ilhomlanib yaratgan loyihalari namoyish etiladi.
biennale_dekor_prikladnoe_2021-3Tadbirlar doirasida xorijiy mehmonlar Samarqand shahrining diqqatga sazovor joylarini tomosha qiladilar. Madaniy tadbirlar O‘zbekiston rassomlar uyushmasining Samarqand bo‘limi Galereyasi va “Chorsu” Galereyasida davom etadi.
biennale_dekor_prikladnoe_2021-5Tashkil qilinayotgan mahorat darslarini o‘zbekistonlik, avtraliyalik va rossiyalik amaliy san’at ustalari olib boradilar. Ularda amaliy-bezak san’atining yog‘och o‘ymakorligi, quroqchilik, miniatyura, xattotlik, kulolichlik sohalari bo‘yicha bilim va ko‘nikma beriladi. Tadbirlarni Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining va Pavel Benkov nomidagi Respublika Ixtisoslashtirilgan bilim yurti talalarining modalar namoyishi yakunlaydi.

The III Tashkent International Biennale of Applied Arts is being held this time on the theme «Contemporary Decorative-Applied Arts: Decor and Style». It will be attended by masters of applied arts and scientists from Uzbekistan and 20 foreign countries.
The event will begin with a large exhibition at the Central Exhibition Hall of the Academy of Arts of Uzbekistan entitled «Contemporary Decorative-Applied Arts: Decor and Style». It will showcase the creative work of visiting Uzbek and foreign artists, well as the works of masters who could not come to the Biennale from abroad due to the pandemic.
The Biennale will host a series of exhibitions, master classes, scientific conferences:
- The exhibition «Calligraphy, painting, miniature: heritage and modernity» will be presented at the Museum of Oriental Miniature Art named after Kamoliddin Behzod. Uzbek and Iranian artists and calligraphers will take part in the exhibition. It features not only traditional miniature artists, but also masters of applied art in modern interpretations based on miniature traditions — tapestries for modern interiors.
- International scientific-practical conference «Artistic language of modern decorat — applied arts» will be held in the conference hall of the Academy of Arts of Uzbekistan. It will be attended by local and foreign scientists. The conference will be held both offline and online. It discusses the processes taking place in modern applied and decorative arts, methodological research, patterns and decorative issues.
- The exhibition «From the history of decorative-applied arts of Uzbekistan» in the Tashkent House of Photography is organized on the basis of materials of the Central Archive of Cinema-foto-fono Documents of Uzbekistan. About 90 black-and-white photographs show the works of famous masters of applied and decorative arts, who previously worked in Uzbekistan. Many of these photos have not been published before.
- At the International Caravanserai named after Ikuyo Hiroyama in the exhibitions «Modern Japanese decorative-applied arts», «Modern ganch: the work of Tashkent masters» will be presented works of Japanese puppet masters, enamel, jewelry, textile masters . The exhibition also includes paintings by Tashkent potters and photos of famous masters working in the modern process.
- The Gallery of Contemporary Fine Arts of Uzbekistan will open three exhibitions at the same time: 1. «Fantasies implemented in clay». 2. «Contemporary jewelry art: development trends.» 3. «Poetics of applied and decorative arts in contemporary art». The first will feature new works by famous Uzbek potters, the second will feature works by Uzbek, Tajik, Swedish and Kazakh jewelers, and the third will feature projects by Uzbek and Australian artists inspired by the traditions of applied art.
As part of the event, foreign guests will visit the sights of Samarkand. Cultural events will continue at the Samarkand Branch Gallery of the Artists’ Union of Uzbekistan and the Chorsu Gallery.
The master classes will be conducted by Uzbek, Australian and Russian masters of applied arts. They provide knowledge and skills in the fields of applied and decorative arts such as wood carving, miniature, calligraphy, and pottery. The event will end with a fashion show of the National Institute of Art and Design named after Kamoliddin Behzod and the Republican Specialized School named after Pavel Benkov.