«БИЗНИНГ МЕРОС. ЎЗБЕКИСТОН САНЪАТИ УСТАЛАРИ» – 2018 йилнинг юбилярлари – Бадиий кўргазмалар Дирекцияси тўпламидан ретроспектив кўргазма
nashe_nasledie_yubilyari_2018_001Ёз мавсумининг қизғин палласида яъни 29 июнь куни Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида Бадиий кўргазмалар Дирекцияси тўпламида сақланаётган Ўзбекистон санъати усталари ретроспектив кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади. “Бизнинг мерос” туркумидан ўтказилаётган ушбу лойиҳа, Ўзбекистоннинг рангтасвир, графика ва ҳайкалтарош усталарига яъни 2018 йилнинг юбиляр рассомларига бағишланади.
nashe_nasledie_yubilyari_2018_002Улар орасида катта авлод вакиллари рангтасвирчилар  И.В.Ужинскийга 125 йил ва С.С. Колыбановларга 120 йил, таниқли театр рассоми В.Рыфтинга 115 ёшга,  рангтасвирчилар М. Калонтаров ва А.Луневларга 110 йил, Фарғоналик рангтасвир устаси В.В.Пучковский, П.П.Беньковнинг севимли ўқувчиларидан бири бўлган Самарқандлик рассом Л.П.Ляминская ва рассом, санъатшунос, эксперт К.Ф.Ткаченколарга 100 йил, рангтасвирчи-академик М. Саидов ва график А.Ошейкога 95 йил, 1960-1970-йил авлод вакиллари таниқли рангтасвирчилар А.Ган, В.Жмакин, Л.Резников, Н.Ковинина-Скорикова, К.Эминов ва ҳайкалтарош-реставратор Х.Хусниддинхўжаевга 90 йил, рангтасвирчилар К.Носиров, П.Тахиров ва Б. Токминларга 85 йил, ҳайкалтарошлар В.Дегтярев ва П.Ивановларга 80 йил. Ўтиб кетган рассомлар орасида энг ёши  Ш.Абдурашидов ва А.Темировлар бу йил 70 ёшни қаршилаган бўлар эдилар. Юбилейи нишонланаётган рассомлар сони бундан ҳам кўпроқ, бироқ бу экспозицияда фақатгина Бадиий кўргазмалар Дирекцияси фондида сақланаётган рассом-юбилярлар асарлари ташкил қилади ва камроқ қисимни шахсий тўпламлардан олинган.
nashe_nasledie_yubilyari_2018_003Ушбу интернационал Ўзбекистон санъати усталари –юбилярларга хурмат бажо келтириш билан бирга, уларнинг ижодий ютуқларини хозирги авлод рассом вакилларига ва санъат ихлосмандларига, Ўзбекистон санъати тарихидаги қизиқарли давр билан таништириш мақсади ҳам қўйилган. Бу усталарнинг ҳаётлари ва ижодлари миллий маданиятимизга ва тарихимиз, халқ ҳаётига қизиқишлари билан йўғирилган бўлиб, ўз навбатида уларга умуминсонийлик фазилатлари ва қадриятларини асарларида очиб беришларида муҳим омил бўлиб хизмат қилади.  Ушбу мўйқалам усталарининг ҳар бири ифодали ва мутаносиб бўлган ўз услубига эга ёрқин ижодкорлардир.
nashe_nasledie_yubilyari_2018_004Намойиш этилаётган асарларда жанрли ва тарихий рангтасвир, портретлар ва натюрмортлар, асарларга мохирона ишланган плэнер этюдлари ва эскизларда – томошабинлар рассомларнинг ижодий лабараториясига назар соладилар. Экспонатларнинг даврий диапозони ўтган асрнинг 40-йилларидан бошлаб то 2000 йилларгача бўлган вақтни ўз ичига олади. Ўтган даврнинг руҳи – юксак мақсадларга эришиш ва уларни йўқотиш хавфи умид ва ишончи, узоқ кутилган ижодий  эркинлик ва “гўзаллик оламни қутқаришига” ишонч Ўзбекистон санъатининг барҳаёт солномасидир. Буларнинг барчаси диққат ва эътиборга, ўрганишга, хотирлаш ва қадрлашга лойиқдир.
Экспозицияда Бадиий Кўргазмалар Дирекциясининг тўплами ва шахсий коллекциялар, рассомларнинг архивларидан олинган 200 га яқин асар жой олган.
Кўргазма ўз ишини 2018 йилнинг 15 августига қадар давом эттиради.
Кўргазмалар Дирекциясининг кўргазмалар бўлими ва фонд бўлими илмий ходимлари “ZERO Line” галереяси директори Изабелла Собировага, санъатшунос Владислав Евневич, рассомлар Римма Гаглоева, Игор Резников ва В. Ткаченколарга кўргазма экспозицияси учун тақдим этган асарлари учун, шунингдек санъатшунос Г. Темуровага шахсий архивидан тақдим этган эссе ва фотоматериаллари учун  миннатдорчилик изҳор этамиз.

«НАШЕ НАСЛЕДИЕ. МАСТЕРА ИСКУССТВ УЗБЕКИСТАНА» — юбиляры 2018 года — Ретроспективная выставка из собрания Дирекции художественных выставок
nashe_nasledie_yubilyari_2018_001В  разгар летнего сезона — 29 июня, по традиции, в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается  ретроспективная выставка произведений мастеров искусств Узбекистана из собрания Дирекции художественных выставок. Нынешний проект из  цикла «Наше наследие», посвящён мастерам живописи, графики и скульптуры Узбекистана  — юбилярам 2018 года.
nashe_nasledie_yubilyari_2018_002Среди них художники старшего поколения:  в этом году исполняется 125 лет живописцам И.В.Ужинскому и 120 лет С.С.Колыбанову, 115 лет исполнилось В.Рыфтину — известному художнику театра, 110 лет — живописцам М. Калонтарову и А.Луневу , 100 лет — ферганскому живописцу В.В.Пучковскому, самаркандской художнице Л.П.Ляминской — одной из любимых учениц П.П.Бенькова и художнику, искусствоведу, эксперту К.Ф.Ткаченко.  95 лет исполнилось живописцу- академику  М.Саидову и графику А.Ошейко. По 90 лет  исполнилось известным живописцам поколения 1960-1970-х годов — А.Гану, В.Жмакину, Л.Резникову, Н.Ковининой-Скориковой,  К.Эминову, скульптору-реставратору Х.Хуснитдинходжаеву,  по 85 лет  живописцам К.Насырову, П.Тахирову и Б. Токмину;  по 80 лет  скульпторам  В.Дегтяреву и П.Иванову.  Самым молодым из ушедших художников Ш.Абдурашидову и А.Темирову в этом году исполнилось бы по 70 лет. Юбилейных дат, конечно,  много больше — в данной экспозиции мы представляем  тех художников-юбиляров, чьи произведения  хранятся в фондах Дирекции художественных выставок и небольшую часть произведений из частных собраний.
nashe_nasledie_yubilyari_2018_003Представляя  этот небольшой интернациональный состав мастеров искусств Узбекистана, мы  отдаем не только дань памяти  юбилярам, демонстрируем  их творческие достижения, но и знакомим новое поколение художников и любителей искусства с интереснейшей эпохой истории искусства Узбекистана. Жизнь и творчество этих мастеров пронизано интересом к национальной культуре, национальной истории,  к народной жизни, и это, в свою очередь,  позволило  им раскрыть в  своих произведениях черты  общечеловеческих, интернациональных ценностей. Каждый из  представленных авторов — яркая творческая  индивидуальность, со своим стилем живописного и пластического  изложения.
nashe_nasledie_yubilyari_2018_004Среди представленных произведений  жанровая и историческая живопись, портреты и натюрморты,  очень много мастерски исполненных  пленэрных этюдов, эскизов к картинам и театральным постановкам, рисунки и наброски  — зрители смогут  заглянуть в творческую лабораторию художников.   Временной диапазон  экспонатов —  с 40-х годов прошлого века по 2000-е годы. Это живая летопись искусства Узбекистана, в которой ощутим характерный пафос ушедшей эпохи — дух  надежды и веры в светлые идеалы, в   «красоту,  спасающую мир».  И хотя тематика  некоторых произведений связана с  ушедшей эпохой, следует отметить высокий профессионализм  мастеров жанровой живописи. Все это достойно внимания,  изучения, памяти и почестей.
Выставка продолжит работу до 15 августа 2018г.
Коллектив научных сотрудников отдела выставок и отдела фондов Дирекции выставок выражает искреннюю признательность директору галереи «ZERO Line» Изабелле Сабировой, искусствоведу Владиславу Евневичу,  художникам Римме Гаглоевой, Игорю Резникову и Василию Ткаченко за произведения,  предоставленные для экспозиции, а также искусствоведу Г. Темуровой за эссе и фотоматериалы из личного архива.