Халқаро ижодий танлов ташкилотчилари Ўзбекистон Бадиий Академияси, Бадиий кўргазмалар Дирекцияси, Тошкент шаҳар ҳокимияти, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Ўзбекистон миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” Миллий авиакомпанияси, Ўзбекистон Республикаси архитектура ва қурилиш давлат қўмитаси, ЎзА (Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги), Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ҳамкорлигида ўтказилади.
monument_president_exh_01Халқаро ижодий танловнинг асосий мақсади Тошкент шаҳрида буюк давлат ва сиёсат арбоби, Ўзбекистон Мустақиллигининг асосчиси – Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов сиймоси тасвирланган ҳайкални яратиш бўйича ишлаб чиқилган энг яхши лойиҳани танлаб олишдир.
Халқаро танловда Ўзбекистон, Украина, Жанубий Корея, Туркманистон, Италия, Австралия ва Германиядан 58 та муаллифлар томошабинларга ўзларининг  68 та лойиҳаларини тақдим этмоқдалар.
monument_president_exh_02Халқаро ижодий танловнинг натижаларини ҳакамлар ҳайъати тақдим этади, ҳакамлар ҳайъати таркиби Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тузилган.
Халқаро танлов якунида ҳакамлар ҳайъати қарорига мувофиқ танлов иштирокчиларини тақдирлаш вақтида  фақат мукофотланган танлов лойиҳаларини эълон қилади.
monument_in-tashkent_to_the_first_president-1Халқаро ижодий танлов ғолиблари танлов натижаларига кўра кўргазманинг ёпилиш маросимига таклиф этилади.
monument_in-tashkent_to_the_first_president-42Халқаро ижодий танлов ўтказилиш шартлари ва қоидалари ҳақидаги тўлиқ маълумотни Сиз  электрон шаклда – www.art-academy.uz   Ўзбекистон Бадиий Академиясининг сайтидан олишингиз мумкин.

3 апреля в Центральном выставочном зале откроется выставка Открытого Международного конкурса на лучший проект памятника Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Абдуганиевичу Каримову в г. Ташкенте
Организаторами Международного Конкурса являются Академия художеств Узбекистана, Дирекция художественных выставок, Хокимият г. Ташкента, Министерство иностранных дел РУз, Министерство финансов РУз, Министерство по делам культуры РУз, Министерство высшего и среднего образования Р.Уз, Академия наук РУз, Национальная телерадиокомпания Узбекистана, Союз писателей Узбекистана, Национальная компания Узбекистон Хаво йуллари, Госкомитет по архитектуре и строительству РУз, УзАА (Информационное Агенство Республики Узбекистан), Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан.
Целью открытого Международного конкурса является создание проекта памятника Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Абдуганиевичу Каримову, увековечивающего средствами монументальной скульптуры образ выдающегося государственного деятеля, лидера узбекского народа, создателя независимого государства.
В Международном конкурсе принимают участие около 58 скульпторов, архитекторов, художников-дизайнеров Узбекистана, Украины, Южной Кореи Туркмении, Италии, Австралии и Германии, приставивших на суд зрителей 68 проектов.
Итоги Международного конкурса будет подводить жюри, состав которого утвержден Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
При подведении итогов Международного конкурса и вынесения решения жюри о награждении участников конкурса будут оглашены только премированные конкурсные проекты.
Победители Международного конкурса будут приглашены на закрытие выставки по итогам конкурса.
Подробную информацию об условиях проведения
Международного конкурса и приложениях к ним Вы можете найти в электронном виде на сайте Академии Художеств Узбекистана — www.art-academy.uz