2017 йилнинг 3 май куни Марказий кўргазмалар залида ҳайкалтарош Тўлаган Тожихўжаевнинг «Менинг дунёим» номли шахсий кўргазмаси очилади.
Ҳайкалтарошнинг мавзулари турли-туман – ижодининг илк йилларида маиший, «Кимга тандир…!?» шамотда бажарилган, такрорланмас илҳом манбаи бўлган – мусиқа, рақс «Тарона», «Доира билан рақс» саҳналари илҳомлантирган. Спорт мавзуси рассомнинг бутун ижоди давомида гавдаланган улар – «Таянч нуқтаси» (диптих), «Стартда», «Мусобақа» инсоннинг соғлом ривожланиши – руҳ ва тананинг гармониясини намоён этади.
Тўлаган Тожихўжаев кўпгина халқаро совринлар дизайни муаллифи ҳам ҳисобланади. Улар – Bella  Terra «Тумор»и, «Ёшлар парвози», «Олтин гепард», «Ofarin», «Вiennale» совринлари дизайнидир.
Ушбу шахсий кўргазма сархисоб кўргазма эмас, балки кейинги ижод йўлига қўйилган янги қадамлардан бири ҳисобланади.
Тожихўжаев Тўлаган Турсунхўжаевич. 1952 й.
Ҳайкалтарош. «Офарин» мукофоти совриндори (2000).
Ўзбекистон Республикаси «Шухрат» ордени соҳиби(2008)
1971 й. Республика ихтисослашган мусиқа санъат интернатида  Р. Немировский қўлида таълим олган.
1980 й.(1971-1975) Островский А.Н. номидаги Тошкент театр-рассомлик институтининг маҳобатли ҳайкалтарошлик бўлимида педагоглар
Ю. Липаса ва  А.Овсепян қўлида таҳсил олган.
1981 й. – Ўзбекистон Рассомлар уюшмаси аъзоси, Республика ва халқаро ҳайкалтарошлик кўргазма ва симпозиумлари иштирокчиси.

Темы работ скульптора разнообразны – в начале творчества его волновали бытовые сценки, примером тому служит работа, выполненная в шамоте «Кому тандыр…», далее неисчерпаемый источник вдохновения – музыка, танец – «Мелодия», «Танец с бубуном». Тема спорта проходит через всё творчество художника, такие работы как «Точка опоры», «На старте», «Состязание» показывают, что физическое развитие человека – это гармония духа и тела.
Так же Туляган Таджиходжаев  является автором дизайна многих международных призов, таких как «Талисман» Bella  Terra, «Полёт молодых», «Золотой гепард» и многие другие.
Данная персональная выставка это не подведения итогов, а некий переходящий этап к следующему витку развития.
Таджиходжаев Туляган Турсунходжаевич. 1952г.
Скульптор. Лауреат Республиканской премии «Офарин» (2000).
Кавалер ордена РУз «Шухрат»(2008)
В 1971г. окончил республиканский специализированный музыкально-художественный интернат у педагога Р. Немировского.
В 1980г.(1971-1975) окончил отделение монументальной скульптуры Ташкентсккого театрально-художественного института им. А.Н.Островского, у педагогов А.Овсепяна и Ю. Липаса.
С 1981г. – Член Союза художников Узбекистана, участник республиканских и международных выставок и симпозиумов по скульптуре.