“Рассом ва жамият. Келажак санъати концепциялари” IX Тошкент халқаро замонавий санъат биенналеси Тошкент, 24-28 октябрь, 2022 йил
biennale_press_2022_-1Давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан Тошкент халқаро замонавий санъат биенналеси 2001 йилдан буён икки йилда бир маротаба ўтказилиб келинмоқда. У тасвирий санъат соҳасида маданий алмашинув, турли мамлакатлар замонавий ижодий салоҳияти билан танишув, замонавий санъатнинг долзарб муаммоларини муҳокама қилиш учун очиқ майдондир.
biennale_press_2022_-2IX Тошкент халқаро замонавий санъат биенналеси мавзуси 2022 йилда “Рассом ва жамият. Келажак санъати концепциялари”, деб белгиланади. Замонавий глобаллашган олам турли муаммоларнинг жуда мураккаб вазмин маконини, ғоялари, ҳаракатлари, концепциялари, стратегиялари ва технологияларини намоён этади. Тасвирий санъат замонавий ранг-баранг бадиий маданиятнинг бир бўлаги сифатида табиат ва жамиятда, тарих ва замонавийликда, тамаддунлар ва маданиятда, ошкор ва маҳфий оламда кечаётган воқеликларни акс эттиради.
biennale_press_2022_-3Бугунги кун мураккабликларига қарамай, келажак инсоният жамиятини доимо ташвишга солиб туради. Мазкур мавзуни танлашда биеннале ташкилотчилари ижодкор шахслар ва жамият алоқадорлигининг асосий жиҳатларини очишга, ижодкорнинг жамиятга боғланиб қолиши ёки аксинча, ўз руҳий оламига шўнғиб ташқи дунёдан бутунлай ажралиб қолишига эътиборини қаратишади. Бугунги кунда замонавий рассомни нима ҳаммадан кўра кўпроқ ташвишга солади? Замонавий санъатдан нималар келажакка мерос бўлиб қолиши мумкин?
Маданий анжуманда иштирок этиш учун турли давлатлардан алоҳида муаллифлар ва ижодий гуруҳлар қуйидаги йўналишлар бўйича таклиф этилган.

IX Ташкентская международная биеннале современного искусства «Художник и общество. Концепции искусства будущего» Ташкент, 24-28 октября 2022 года
biennale_press_2022_-1Ташкентская Международная биеннале современного искусства проводится раз в два года при активной государственной поддержке, начиная с 2001 года. Она представляет собой открытую площадку культурного взаимообмена в области визуальных искусств, знакомства с современным творческим потенциалом разных стран, обсуждения актуальных проблем современного искусства.
biennale_press_2022_-2Тема IX Международной Ташкентской биеннале современного искусства в 2022 году определена как «Художник и общество. Концепции искусства будущего». Современный глобализованный мир представляет собой достаточно сложное напряженное пространство различных проблем, идей, действий, концепций, стратегий и технологий. Визуальные виды искусства как часть современной «мозаичной» художественной культуры отражают свою рефлексию на происходящее в природе и обществе, истории и современности, цивилизации и культуре, в мире реальном и виртуальном.
Несмотря на сложность настоящего, будущее всегда волнует человеческое общество. При выборе темы данной биеннале организаторы акцентируют внимание на раскрытии главных аспектов взаимосвязи творческой личности и общества, зависимости или, наоборот, некоторой   отстранённости от внешнего мира, создания собственного параллельного духовного мира. Что сегодня волнует современного художника? Какова его связь с обществом? Что из современного искусства может иметь продолжение в искусстве будущего?
biennale_press_2022_-3К участию в культурном форуме приглашаются индивидуальные авторы и творческие группы из разных стран по следующим направлениям:
—  modern art (живопись, графика, скульптура);
— contemporary art (инсталляции, видео и фото арт, концептуальное искусство).
biennale_press_2022_-4В рамках биеннале также состоится международная научно-практическая конференция «Художник и общество. Концепции искусства будущего», в которой примут участие ученые, работающие в области современного искусства со всего мира.