Анъанага мувофиқ янги йил арафасида Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий Кўргазмалар залида ХХXIII-чи “Табиат ва рассом” кўргазмаси очилади. Бундан ўттиз йил муқаддам асос солинган пленэрист-рассомлар гуруҳи ҳаракати ҳар йили юртимизнинг турли вилоятлари ёш муаллифлари номлари билан бойиб бормоқда. Аммо ҳар доимгидек ушбу ҳаракат асосчиси – Евгений Мельников бетакрор рассом ва шоир барча учун камертон бўлиб қолади. Мазкур йилда рассом таваллудига 90 йил тўлди. Евгений Мельниковнинг табиатга муҳаббати унинг полотнолари ва шеърларида гавдаланади. У ўзининг манзара композицияларини бевосита Табиат қўйнида – пленэрда Оқтош, Чимён, Хумсон, Сўқоқ, Сижжак – рангтасвирона тоғ-ёнбағрларидан илҳомланиб яратган.
Бу Ўзбекистон Табиатининг ўзига хос мадҳиясидир. Ўзбекистон халқ рассоми Евгений Мельников ўзининг ижодий фаолиятини 60-йилларнинг – “суровый стиль” даврида француз импрессионизмидан илҳомланиб – манзара, портрет, натюрморт, жанрли композицияларни меърос қолдириб, шакл ва рангнинг рангтасвирдаги устуворлигини тиклашда улкан ҳисса қўшган. Рассомнинг асарлари Ўзбекистоннинг ва Хорижий давлатларнинг музей ва шахсий тўпламларига кирган. Ушбу бетакрор меросни тамошабинлар кўришлари ва ўзларининг муносиб баҳоларини беришлари мумкин бўлади. Continue reading “Анъанавий ХХXIII-чи “ТАБИАТ ВА РАССОМ” Республика кўргазмаси ва Ўзбекистон халк рассоми ЕВГЕНИЙ МЕЛЬНИКОВнинг шахсий кўргазмаси (1928-2010)”

По сложившейся традиции, в канун нового года в Центральном выставочном зале Академии Художеств Узбекистана открывается ХХХШ выставка «Художник и природа». Движение группы художников-пленэристов, рождённое свыше тридцати лет назад, каждый год пополняется именами молодых авторов из разных регионов нашей страны. Но камертоном для всех, по-прежнему, остаются произведения одного из основателей этого движения — Евгения Мельникова, замечательного художника и поэта.
В этом году ему исполнилось бы 90 лет. Влюблённость Е.Мельникова в Природу в полной мере раскрывается в его полотнах и в его стихах. Он создавал свои пейзажные композиции непосредственно на пленэре, черпая вдохновение в живописных предгорьях Чимгана — в Акташе, Хумсане, Сукоке и Сиджаке. Это своеобразный гимн природе Узбекистана. Начав свою творческую деятельность в начале 60-х годов — эпоху сурового стиля, увлеченный французским импрессионизмом, Народный художник Узбекистана Евгений Мельников внес огромный вклад в восстановление приоритета формы и цвета в живопись, оставив нам богатейшее живописное наследие — пейзажи, портреты, натюрморты, жанровые композиции. Они вошли в музейные собрания Узбекистана и коллекции многих зарубежных стран. Часть этого замечательного наследия зрители смогут посмотреть и по достоинству оценить. Читать далее «ХХХШ Республиканская художественная выставка «ХУДОЖНИК И ПРИРОДА» и Персональная выставка Народного художник Узбекистана ЕВГЕНИЯ МЕЛЬНИКОВА (1928-2010)»