Евгений Гадецкий (1924-2020) ва Рафаэль Матевосян (1924-2013) уруш-ветеранларининг 100-йиллигига “ХОТИРЛАШНИ ВАСИЯТ ҚИЛГАНЛАР!” 1941 йил, 22 июнь Улуғ Ватан уруши бошланган кунига бағишланган кўргазма
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024_bannerЎзбекистон Бадиий академияси Россия Федерациясининг Ўзбекистон Республикасидаги элчихонаси ташаббуси билан Улуғ Ватан уруши бошланган кунига бағишланган, ўзбек рассомлари асарларидан иборат “Хотирлашни васият қилганлар!” кўргазмасини ўтказмоқда.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-1Улуғ Ватан уруши Ўзбекистон ва Россия тарихида муҳим ўрин эгаллайди. Уруш собиқ Совет Иттифоқининг барча моддий ва маънавий соҳаларида мисли кўрилмаган шафқатсиз синовлар даври бўлган. Собиқ Иттифоқ халқлари ўзларининг умумий уйини, ватанини фашистлар Германияси ва унинг иттифоқчилари босқинидан фидокорона ҳимоя қилдилар. Қизил Армия тажовузкорни мағлуб этиб, Европа халқларини фашистларга қарамликдан озод қилишдек оғир, аммо юксак вазифани ҳам бажарди.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-2Урушнинг дастлабки кунлариданоқ, санъат аҳли аскарлар билан бир сафда турдилар. Улар қўшиннинг маънавиятини юксалтириш орқали санъатни душманга қарши самарали қуролга айлантирдилар. Уруш бошланишида рассомлар ўзларининг “қуролларини” фашистлар Германиясига қарши йўналтиришга тайёр эдилар. Уруш йилларида рассомларнинг асосий вазифаси халқнинг Қизил Армия кучи ва енгилмаслигига ишончини, Ғалабага ишончини мустаҳкамлаш эди. Барча совет фуқаролари сингари, улар ҳам душман устидан ғалаба қозонишларига шубҳа қилмадилар. Аскарлар фронтларда, партизанлар ва разведкачилар босиб олинган ҳудудларда жанг қилишди, фронт ишчилари танкларни йиғишди. Рассомлар эса қалам ва мўйқаламларини қуролга айлантирдилар.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-3Уруш йилларида республика бадиий ҳаёти, уруш келтириб чиқарган қийинчиликларига қарамай, Ўзбекистоннинг кўплаб истеъдодли санъат усталари, санъат намояндалари фронтга чақирилган ёки кўнгилли равишда кетганлар ҳар ерда фаол ва ғайратли эдилар. Бадиий куч асосан, Тошкент ва Самарқандда тўпланган эди. 1941-1943 йилларда Самарқанд Совет Иттифоқининг йирик санъат ва тадқиқот марказларидан бирига айланди. Бу ерга, Бутунроссия Бадиий академияси, В.И.Суриков номидаги Москва рассомлик институти, Киев ва Харьков санъат институтлари, ҳамда кўплаб таниқли рассомлар ва санъатшунослар мамлакатнинг йирик марказларидан эвакуация қилинди. Уруш йилларининг оғир шароитларига қарамай, талабалар бу ерда академик бадиий таълим олиб, кейинчалик улар машҳур рассомлар даражасига етдилар. Фронтдан келган хабарлардан таъсирланиб, юрт мудофаасига ўз ҳиссасини қўшишга интилиб, рассомлар фашизмга қарши мавзулар билан суғорилган асарлар яратдилар, кўргазмалар ташкил этдилар. Таниқли санъат усталари билан яқин ҳамкорликда ўзбек усталарининг профессионал мактаби тажриба орттириб, мустаҳкамланиб борди. “Ҳаммаси фронт учун – барчаси ғалаба учун!” мавзуси етакчилик қилди.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-4Улуғ Ватан уруши бошланган кун муносабати билан Ўзбекистон Бадиий академияси Тошкент Фотосуратлар уйида  очилган ушбу кўргазмада уруш-ветеранлари Евгений Гадецкий ва Рафаэль Матевосяннинг ватанимизнинг уруш йилларида амалга оширган буюк вазифасини акс эттирувчи 50 дан ортиқ асарлари намойиш этилмоқда. Булар Бадиий кўргазмалар дирекцияси фондидан, “Ғалаба боғи” ёдгорлик мажмуаси, Евгений Гадецкийнинг кўп йиллик дўсти бўлган тарихчи Лариса Георгиевна Левтееванинг ва   Рафаэль Матевосяннинг қизи Гаянэ Матевосяннинг шахсий тўпламларидан олинди.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-5Кўргазмадан сўнг, Евгений Леонтьевичнинг барча коллекцияси Бадиий кўргазмалар дирекцияси фондига топширилади, шунингдек, кутубхонага Лариса Левтеева томонидан ёзилган рассом ҳақидаги китоб ҳам тақдим этилади.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-6Кўргазма ташкилотчилари Ўзбекистон фуқароларининг ёш авлодини уруш даврининг ҳақиқий далиллари билан таништирар экан, урушнинг барча машаққатли синовларини ўз елкасида кўтарган, фашизм устидан ғалаба қозонган, халқнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилган қаҳрамон авлод – ўзбек аскарлари ва фронт меҳнаткашлари хотирасига ҳурмат бажо келтирмоқликни мақсад қилган.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-8Евгений Леонтьевич Гадецкий. 1924-2020
1924 йилда Чимкентда туғилган. У уруш йилларини ўз кўзи билан кўрган инсонлардан. 1942 йилда ўрта мактабни тугатгандан сўнг, армия хизматига чақирилиб, Сталинград яқинидаги фронтга жўнатилди. Сапёр батальони таркибида у миналанган майдонларни тозалаб, Шимолий Кавказ ва Ғарбий Украинани озод қилди. 1944 йилда оғир жароҳат олди, кейинчалик, у 1946 йилда ортига қайтарилди ва учинчи гуруҳ ногиронлигини олди. Жасорати ва мадлиги учун ҳарбий орден ва медаллар билан тақдирланган.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-111947-йилда П.П.Беньков номидаги Республика рассомлик билим юртининг рангтасвир бўлими иккинчи курсига ўқишга қабул қилинган, 1951 йилда тамомлаб, чизмачилик ва рассомчилик бўйича рассом-педагог мутахассислигини олган.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-12Евгений Леонтьевич Гадецкий – кенг ижодий диапозонга эга бўлган кўп қиррали рассом. У бир неча йўналишларда ишлаган – тематик дастгоҳли рангтасвир, портрет, манзара ва натюрморт. Унинг асарлари дунёнинг ранг-баранглиги ва тасвирларнинг ҳаётийлиги ҳақидаги нозик тасаввурларни ўзида мужассам этган. Гўё панорамали фильм кадрларида республика табиати ва ҳаётининг турли кўринишларидаги суратлари очиб бергандек.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-13Нафақат ҳозирги, балки ўтмиш ҳам бадиий идрок этиш объектига, ички ижодий эҳтиёжга айланди. Тарихий хотирага мурожаат қилиши ва у билан муносабатлар характери рассом ижодининг муҳим таркибий қисмларидан бирини – Иккинчи Жаҳон уруши мавзусини белгилаб берди.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-16Яна бир мавзу – республика иқтисодиётининг муҳим таркибий қисмларидан бири бўлган Ўзбекистон пахтасидир. Ушбу мавзу рассом томонидан “Машина ва одамлар” (1982 й.) триптихида очиб берилган. Ушбу дастгоҳли тасвирий санъат асари тугалланган учта картинадан иборат: “Механик – ҳайдовчи”, “Пахта териш машиналарининг учинчи авлоди” ва “Шаҳар аҳолиси”.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-9Матевосян Рафаэль Теватросович. 1924-2013
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-7Қорақалпоғистонда хизмат кўрсатган маданият ходими.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-10Самарқандда таваллуд топган. 1942 йил октябрь ойида радиотелеграфистлар курсига юборилади ва 3 ой ўтиб, Закавказ фронтига бронетанк ва механизациялаштирилган қўшинлари Бошқармасига алоқа ротаси радисти этиб тайинланади. Урушни совет-турк чегарасида ўтайди. 6 та медаль билан тақдирланган.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-141957 йилда Азим Азим-зода номидаги Озарбайжон бадиий билим юртини тамомлаган. 1962 йил Нукусда, кейинроқ эса, Тошкентда яшаб ижод қилади. Рангтасвирчи, Республика ва Хорижий кўргазмалар иштирокчиси. 1971 йилдан Ўзбекистон рассомлар Уюшмаси аъзоси. Рассом Орол бўйи балиқчилари, экология муаммоларига бағишланган катта туркум асарлар муаллифидир.

e_gadeckiy_r_matevosyan_2024_bannerАкадемия художеств Узбекистана по инициативе Посольства Российской Федерации в Республике Узбекистан в годовщину начала Великой Отечественной войны проводит выставку работ узбекских художников-фронтовиков «Завещано помнить!».
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-1Великая Отечественная война занимает особое место в общей истории Узбекистана и России. Война явилась небывалым по своей жестокости испытанием всех материальных и духовных сил Советского Союза. Народы СССР самоотверженно защищали свой общий дом, свою Родину от нашествия гитлеровской Германии и её союзников. Красная Армия, разгромив агрессора, выполнила также непростую, но благородную миссию освобождения народов Европы от фашистского порабощения.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-2С первых же дней войны люди искусства встали в строй наравне с военнослужащими. Они превратили искусство в действенное оружие против врага, поднимая боевой дух армии. Уже к началу войны художники были готовы направить свое «оружие» против фашистской Германии. Основной задачей художников в годы войны было укрепление веры народа в силу и непобедимость Красной Армии, веры в Победу. Как и все советские граждане, они нисколько не сомневались в скорой победе над врагом. Солдаты вели борьбу на фронтах, партизаны и разведчики – на оккупированной территории, а труженики тыла собирали танки. Художники превратили карандаши и кисти в оружие.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-3В годы войны художественная жизнь республики, несмотря на трудности, вызванные войной, несмотря на то, что немало талантливых мастеров искусств и художников Узбекистана были призваны или ушли добровольцами на фронт, была активной и напряженной. Она сосредоточилась, в основном, в Ташкенте и Самарканде. В 1941-1943 гг. Самарканд превратился в один из крупнейших художественных и научно-исследовательских центров Советского Союза. Здесь находились Всероссийская Академия художеств, Московский художественный институт им. В.И.Сурикова, Киевский и Харьковский художественные институты, значительное число известных художников и искусствоведов, эвакуированных из крупных центров страны. В суровых условиях военных лет здесь проходили академическую подготовку и создавали произведения студенты, ставшие в дальнейшем известными мастерами искусств. Под впечатлением вестей, приходивших с фронта, в стремлении внести свой посильный вклад в защиту страны, художники создавали произведения, проникнутые антифашисткой тематикой, организовывались выставки. В тесном содружестве с известными мастерами искусств, набиралась опыта и крепла профессиональная школа узбекских мастеров. Доминировала тема – «Все для фронта – все для победы!».
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-4На выставке, открытой в день начала Великой Отечественной войны в Ташкентском доме фотографии Академии Художеств Узбекистана, представлено около 50 работ двух художников-фронтовиков Евгения Гадецкого и Рафаэля Матевосяна, демонстрирующих уникальную миссию Узбекистана в годы войны. Это произведения живописи из фондов Дирекции Художественных выставок, Мемориального комплекса «Парк Победы», частной коллекции многолетней соратницы Евгения Гадецкого, историка Ларисы Георгиевны Левтеевой, и дочери Рафаэля Матевосяна Гаянэ Матевосян.
Вся коллекция Евгения Леонтьевича будет передана в фонды Дирекции художественных выставок, а также библиотека пополнится биографией художника написанной Ларисой Левтеевой.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-5Знакомя новое поколение граждан Узбекистана с реальными свидетельствами военного времени, организаторы выставки отдают дань Памяти героическому поколению, вынесшему на своих плечах все тяготы войны, победившему фашизм и отстоявшему право людей на свободу — воинам-узбекистанцам и труженикам тыла.
Евгений Леонтьевич Гадецкий.1924-2020гг.
Родился в г. Чимкенте 1924 году. Войну знал не понаслышке. Сразу же после окончания средней школы в 1942 г. был призван на службу в армию и направлен на фронт под Сталинград. В составе сапёрного батальона разминировал минные поля, освобождал Северный Кавказ, Западную Украину. В 1944 г. перенёс тяжёлое ранение, из-за чего позже, у же в 1946 г. был комиссован, получил инвалидность третьей группы. За проявленное мужество и отвагу был награждён боевыми орденами и медалями.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-6В 1947 г был принят на второй курс Отделения живописи Республиканского художественного училища им. П.П.Бенькова, которое окончил в 1951 году, получив специальность художника-педагога черчения и рисования.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-8Евгений Леонтьевич Гадецкий – художник разноплановый, с широким творческим диапазоном. Он работал в нескольких направлениях – станковая тематическая живопись, портрет, пейзаж и натюрморт. В его живописи воплотились тонкое видение красочности мира, жизненность образов. Словно в кадрах панорамного фильма раскрываются картины природы и жизни республики в разных её проявлениях.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-12Произведения Е.Л. Гадецкого отличает колористическая насыщенность, уверенная организация цельной композиции.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-11И не только настоящее, но и прошлое стало объектом художественного осмысления, внутренней творческой потребностью. Смысл обращения к исторической памяти, характер отношений с ней определили одну из важных составляющих творчества художника – тему Второй мировой войны.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-13Другая тема – хлопок Узбекистана, являющийся одной из важнейших составляющих экономики Республики. Это тема раскрывается художником в триптихе «Машина и люди» (1982г).
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-16Это произведение станкового изобразительного искусства состоит из трёх законченных картин: «Механик —  водитель», «Третье поколение хлопкоуборочных машин» и « Горожанин».
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-9
Матевосян Рафаэль Теватросович. 1924-2013гг.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-7
Заслуженный работник культуры Каракалпакстана.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-14Родился в г.Самарканде. В октябре 1942г. был направлен на курсы радиотелеграфистов и спустя 3 месяца назначен радистом в отдельную роту связи в Управление командующего бронетанковыми и механизированными войсками Закавказского фронта. Войну окончил на советско-турецкой границе. Награжден 6-ю медалями.
e_gadeckiy_r_matevosyan_2024-15В 1957г. окончил Азербайджанское художественное училище им. Азима Азим-Заде. С 1962г. жил и работал в г.Нукусе, затем в Ташкенте. Живописец, участник выставок в республике и за рубежом, с 1971г. – член Союза художников Узбекистана. Большой цикл работ художника посвящен рыбакам Арала, проблемам экологии.