Жорий йилнинг 27 декабрь куни Марказий кўргазмалар залида Ўзбекистон Бадиий академияси ташкил этилганлигининг 25 йиллигига бағишланган, Ўзбекистон Бадиий академияси академикларнинг “Фикрлар парвози” кўргазмасини очилиш маросими бўлиб ўтади.
Ўзбекистонда мустақиллик даври ижтимоий онгнинг энг муҳим ҳисобланган барча соҳаларини қамраб олган буюк бунёдкорлик ўзгаришларни бошлаб берди. Бунга мустақил Ўзбекистоннинг маданият соҳасида олиб бораётган сиёсати ёрқин мисол бўла олади. Содир бўлаётган маданий жараёнларнинг замирида миллий қадриятларнинг тикланиши, ўзбек халқининг ноёб тарихий-маданий қадриятларини асраш, Ўзбекистоннинг замонавий бадиий санъатини ҳар томонлама ривожлантиришга тўлақонли шароит яратиш ва жаҳон маданий жараёнида тасвирий ва амалий безак санъати доирасида халқаро алоқалар ўрнатиш каби устувор йўналишлар ётади. Бугунги кунда Ўзбекистон маданий сиёсат соҳасида бошқа давлатларга қиёслаб бўлмас даражадаги улкан тажрибага эга.
Шу ўринда Ўзбекистон Республикаси Президенти И.Каримов Фармонига мувофиқ Ўзбекистон Бадиий академиясининг ташкил этилиши ҳам бунёдкорлик жараёнининг муҳим бир бўлаги ҳисобланади. Ўзбекистон замонавий тасвирий санъати жадал ривожланмоқда. Бу эса рассомларимизнинг ижодий эркинликка эришганликлари, бадиий таълимнинг кўпбосқичли тизимини жорий этилганлиги, бадиий ижодиётнинг замонавий шаҳар муҳитига фаол мослашуви, ёшлар ижодиётининг қўллаб-қувватланиши, тасвирий, амалий-безак, дизайн санъати йўналишларидаги халқаро маданий алоқаларнинг ўрнатилиши, жамиятнинг эстетик диди шаклланишида ўз аксини топмоқда.
Ўзбекистон Бадиий академиясининг 25 йиллик фаолияти давомида кўргазма, илмий-ижодий, таълим ва тарғибот соҳаларида кўплаб ижобий натижаларга эришилди. Ноёб тасвирий санъат асарлари яратилди, юзлаб кўргазма лойиҳалари амалга оширилди, ўнлаб халқаро ва республика анжумнлари ташкил этилди, санъат соҳасидаги мавжуд муаммоларга бағишланган турли тадқиқотлар нашр этилди. Ўзбекистон Бадиий академияси давлат миқёсидаги турли лойиҳа ва акцияларда фаол иштирок этди. Бироқ, биз ҳали кўплаб ишларни амалга оширмоғимиз, тараққий этишимиз, аниқ бир инновациялар таклифини бермоғимиз лозим.
Ўзбекистон Бадиий академияси академикларининг асарларидан ташкил топган кўргазма – бу мамлакатимизнинг замонавий тасвирий ва амалий-безак санъати ривожланишидаги муайян бир даврдир. Академиклар асарларида ноёб анъаналар ва экпериментал изланишларга асосланган ажойиб маҳорат, замонавий давр руҳи яққол кўзга ташланади. Академикларимиз ижоди ўзининг тури, жанри, тематик, стилистик ранг-баранглиги билан ажралиб туради. Намойиш этилаётган асарлар ҳар бир муаллифнинг ижодий индивидуаллигини белгиловчи қийматга эга. Шу билан бирга мозаика мисол Ўзбекистон тасвирий ва амалий-безак санъатининг миллий ўзига хослигини ҳис этиш имконини беради.
Мазкур кўргазмада намойиш этилаётган Ўзбекистон Бадиий академияси Ҳақиқий ва Фаҳрий аъзолари ўзларининг ижодлари, бунёдкорлик ҳаракатлари билан миллий санъатнинг ўтмиши, бугуни ва келажаги ўртасида “кўприк” вазифасини ўташмоқда. Уларнинг яратган асарларига таянган ҳолда ёш авлод таълим олмоқда. Бу эса уста ижодкорлардан катта масъулият талаб этади.
Экспозициядан ўзбек маҳорат усталарининг Мутақиллик даврида яратган янги асарлари, Ўзбекистон тасвирий ва амалий-безак санъати классик намуналарига айланган асарлар ретроспективаси ўрин эгаллаган.

Выставка «Полёт мыслей» художников-академиков, посвящённая 25-летию создания Академии художеств Узбекистана
akademiki_2022_-banner
Период независимости в Узбекистане ознаменовался духом великих созидательных преобразований, затронувших все сферы жизнедеятельности социума. Ярким свидетельством этого может служить культурная политика независимого Узбекистана, когда во главу угла происходящих культурных процессов встали такие базовые понятия как возрождение национальных духовных ценностей, сохранение уникального историко-культурного наследия узбекского народа, создание полноценных условий для всестороннего развития современной художественной культуры Узбекистана и ее интегрирования в мировое культурное пространство. На сегодняшний день Узбекистан имеет огромный уникальный опыт в сфере культурной политики, который не имеет аналогий в других странах.
akademiki_2022_-25В этом контексте создание согласно Указу Президента Республики Узбекистан И.А.Каримова Академии Художеств Узбекистана явилось важной частью созидательных процессов. Современное изобразительное искусство Узбекистана получило большие импульсы для своего развития, основными векторами которого стали обретение художниками подлинной творческой свободы, создание многоступенчатой системы художественного образования, активное внедрение художественного творчества в современную городскую среду, поддержка молодежного искусства, установление международных связей в области изобразительного, декоративно-прикладного искусства, дизайна, формирование эстетического вкуса общества.
akademiki_2022_-24За 25 лет деятельности Академией Художеств Узбекистана сделано   немало позитивного в выставочной, научной, образовательной, пропагандистской деятельности. Были созданы уникальные произведения изобразительного искусства, организованы сотни выставочных проектов, состоялись десятки международных и республиканских конференций, изданы различные исследования по проблемам искусства. Академия Художеств Узбекистана активно участвовала в различных проектах и акциях государственного масштаба. Однако, многое еще предстоит сделать, совершенствовать, вносить определенные инновации.
akademiki_2022_-22Выставка произведений академиков Академии Художеств Узбекистана, приуроченная 25-летию, — это определенная веха в развитии современного изобразительного и декоративно-прикладного искусства страны. В работах узбекских художников-академиков невозможно не ощутить дух современной эпохи, великолепное мастерство, базирующее на уникальных традициях и экспериментальных поисках. Творчество художников — академиков отличается видовым, жанровым, тематическим, стилистическим разнообразием. В представленных работах есть то ценное, что определяет творческую индивидуальность каждого автора, и в то же время, словно в мозаике, дает ощутить национальное своеобразие современного изобразительного и декоративно-прикладного искусства Узбекистана.
Действительные и Почетные члены Академии художеств Узбекистана, своим творческим созидательным трудом закладывают «мосты» между прошлым, настоящим и будущим национального искусства. На их произведениях учится современная творческая молодежь. А это требует от мастеров большой ответственности.