Ўзбекистон Республикаси Марказий Давлат архиви
Хотира ва қадрлаш куни ва 1941–1945 йиллар Иккинчи жаҳон урушида фашизм устидан ғалабасининг 75 йиллигига бағишланган Республика Ретроспектив бадиий ҳужжатли кўргазмаси. Май 2020й
2020 йил 9 май куни бутун дунёда Икккинчи жаҳон уруши устидан қозонилган ғалабанинг 75 йиллиги нишонланади. Ўзбекистон аҳли учун ҳам бу ажойиб санадир. Республикамиз Мустақилликка эришгач Хотира ва қадрлаш куни муҳим тарихий кунга айланди, урушнинг оғир юкини ўз зиммаларига олган инсонларнинг хотирасини абадийлаштиришга алоҳида эътибор қаратила бошланди. Ушбу санани нишонлаётиб, 1945 йилда дунёни фашизмдан озод қилган, озодлик ва мустақиллик учун курашган барча миллат аскарларининг жанговар руҳи, мислсиз жасорати ва қаҳрамонлигини ёдга оламиз. Continue reading “«ТИНЧЛИКНИНГ ҚАЙТИШИ»”

vozvrashenie_mira_2020_posterДирекция художественных выставок
Республиканская ретроспективная художественно-документальная выставка, посвященная Дню Памяти и Почестей и 75-летию  Победы над фашизмом во Второй Мировой войне 1941-1945 годов. Май 2020г.
9 мая 2020 года весь мир отмечает 75-летие Победы во Второй мировой войне. Дата эта знаменательна и для Узбекистана. За годы независимости республики День Памяти и почестей превратился в важную историческую дату, возродившую в полном смысле справедливость к памяти людей, кто вынес на своих плечах всю тяжесть суровых военных лет. Отмечая эту дату мы вспоминаем о боевом братстве, беспримерном мужестве и героизме воинов всех национальностей, которые, не жалея сил и самой жизни, сражались за свободу и независимость, освободив в 1945 году мир от фашизма. Читать далее ««ВОЗВРАЩЕНИЕ МИРА»»