2019 йилнинг 25 январь куни Бадиий Кўргазмалар дирекциясининг Марказий Кўргазмалар залида Ўзбекистон халқ рассоми, профессор Абдумўмин Бойматовнинг шахсий кўргазмаси очилиш маросими бўлиб ўтади.
Экспозицияда унинг ижодий фаолияти давомида яратган ҳайкалтарошлик асари наъмуналари намойиш этилган. Улар тарихий намоёндалар ва олимлар – Абу Райҳон Беруний, Абу Али ибн Сино, Ал Хоразмий, замондошлар портретлари, анималистик жанрдаги ишлар, шунингдек, жангчилар хотирасига бағишланган маҳобатли асарлар эскизлари ўрин олган.
Абдумўмин Бойматов узоқ йиллар мобайнида Низомий номидаги Педагогика институтида педагоглик фаолиятини ҳам олиб борган ва бир қатор шогирдлар етиштирган. Улар орасида номлари Ўзбекистон тасвирий санъатининг тарих зарварақларига киритилган усталар ҳам бор.
Вернисажда унинг шогирдлари Туркман Эсонов (Самарқанд), Солий Қодиров (Хоразм), Мухтор Мўйдиновларнинг (Қўқон) устозлари умумий мавзусини мантиқий давомини акс эттирувчи ҳайкалтарошлик наъмуналарини тамошабинлар ҳукмига ҳавола қилмоқдалар. Улар жанрли характердаги маҳобатли ва дастгоҳли композициялар муаллифидирлар. Кўргазма иштирокчиларининг асарлари Ўзбекистон ва Хорижий  давлатлар тўпламларидан ўрин олган.

25 января 2019 года в Центральном выставочном зале Дирекции художественных выставок состоится персональная выставка Народного художника Узбекистана, профессора  Абдумумина Байматова.
В экспозиции будут представлены скульптурные произведения, выполненные в течение, всего творческого пути. Это портреты исторических деятелей и учённых – Абу Райхон Беруни, Авиценна, Аль Хорезми, портреты современников, работы анималистического жанра, а также ряда эскизов монументальных произведений.
Долгое время Абдумумин Байматов преподавал в  Ташкентском Педагогическом институте им. Низами и среди его учеников есть мастера, чьи имена вписаны в летопись истории изобразительного искусства Узбекистана.
На данном вернисаже три его ученика Туркман Эсанов (Самарканд), Солий Кодиров (Хорезм), Мухтар Муйидинова (Коканд) представят на суд зрителей скульптурные произведения, вторящие общей теме своего учителя. Авторы монументальных и станковых композиций жанрового характера.           Произведения участников выставки представлены в музейных собраниях Узбекистана и за рубежом.