Бадиий Кўргазмалар Дирекциясининг заҳира фонди – Ўзбекистон замонавий санъатининг энг йирик тўпламларидан бири ҳисобланади. Коллекция ташкилот ташкил топган – 1959 йилдан буён йиғиб келинади. Бугунги кунда 15 000 дан ортиқ турли хил замонавий тасвирий ва халқ амалий санъати асарлари сақланади. XX асрнинг иккинчи ярми ва XXI аср мамлакатимиз ретроспектив санъатининг бой тўпламини ўз ичига олади ва бу Ўзбекистон санъати усталари – турли авлод вакиллари рангтасвирчилар, графиклар, ҳайкалтарошлар театр ва кино рассомларининг ижодий мероси кўргазмаларда намойиш этиб келинмоқда. А. Абдуллаев, Ч.Ахмаров, Р.Аҳмедов, Н.Кашина, Н.Қўзибоев, Р.Темуров, Р.Чориев, Е.Мельников, Б.Жалолов, А.Мирзаев, Ж.Умарбеков, М.Кагаров, М.Содиқов, Ю.Стрельников, А.Бойматов, Д.Рўзибоев, В.Акудин, Г.Брим, Э.Калонтаров ва бошқаларнинг асарлари ушбу коллекциядан жой эгаллаган.
015
Шунингдек Дирекция фондида ХХ аср мобайнида номлари афсонага айланишга улгурган, мерослари Республикамиз халқ санъати ифтиҳори ҳисобланган, Ўзбекистон декоратив-амалий санъатининг машҳур усталари асарлари тўпланган. Бу Фарғона водийси – Андижон, Гурумсарой, Риштон, Бухоро ва Ғиждувон, Самарқанд ва Ургут, Қашқадарё, Сурхандарё ва Хоразм кулолчилик мактабининг усталари буюмларидир. Коллекцияда анъанавий каштачилик, тўқимачилик, набойка, кандакорлик ва ёғоч ўймакорликнинг ноёб асарлари ўрин олган.
012
Дирекция тўпламидаги асарлар дунёнинг кўплаб давлатларида жумладан, Австрия, Белгия, Болгария, Буюк Британия, Венгрия, Германия, Италия, Испания, Канада, Корея, Люксенбург, Мексика, Монголия, Польша, Португалия, АҚШ, Туркия, Швеция, Финлаяндия, Франция, Япония шунингдек Россия, Озарбайжон, Арманистон, Белорусия, Латвия, Молдова, Украина, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Эстония ва бошқа мамлакатларининг кўргазмалари экспозицияларида юртимиз санъатимизни муносиб намойиш этган. Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси коллекцияси мунтазам равишда тасвирий ва амалий санъат усталарнинг янги асарлари билан бойитилиб келинмоқда.

Собрание фондов Дирекции художественных выставок — одно из самых крупных собраний современного искусства в Узбекистане. Коллекция начала складываться с момента создания организации — в 1959 г. Сегодня она насчитывает свыше 15 000 произведений всех видов современного изобразительного и народного декоративно-прикладного искусства. Это богатейшее в стране ретроспективное собрание искусства второй половины ХХ века и нач. ХХ1 века, что позволяет представлять на выставках творческое наследие многих известных художников Узбекистана разных поколений — живописцев, графиков, скульпторов, художников театра и кино. Среди них коллекции произведений А.Абдуллаева, Ч.Ахмарова, Р.Ахмедова, Н.Кашиной, Н.Кузыбаева, Р.Тимурова, Р.Чарыева, Е.Мельникова, Б.Джалалова, А.Мирзаева, Ж.Умарбекова, М.Кагарова, М.Садыкова, Ю.Стрельникова, А.Байматова, Д.Рузыбаева, В.Акудина, Г.Брима, Э.Калонтарова и многих других.
В фондах Дирекции собраны также произведения выдающихся мастеров декоративно-прикладного искусства Узбекистана, чьи имена на протяжении ХХ века стали легендарными, и наследие которых составляет гордость народного искусства нашей республики. Это изделия мастеров известных школ керамики Ферганской долины — Андижана, Гурумсарая, Риштана, мастеров Бухары и Гиждувана, Самарканда и Ургута, мастеров из Кашкадарьи, Сурхандарьи и Хорезма. В коллекции представлены также уникальные изделия традиционной вышивки, ткачества, набойки, резьбы и росписи по дереву и чеканки по металлу. На протяжении века произведения из собрания Дирекции выставок экспонировались во многих странах мира, достойно представляя искусство нашей страны — в Австрии, Болгарии, Бельгии, Великобритании, Венгрии, Германии, Италии, Испании, Канаде, Корее, Люксембурге, Мексике, Монголии, Польше, Португалии, США, Турции, Швеции, Финляндии, Франции, Чехии, Японии, а также во многих городах России, в Азербайджане, Армении, Белоруссии, Латвии, Молдове, Украине, Казахстане, Таджикистане, Туркменистане, Эстонии и в других республиках.
Коллекция Дирекции художественных выставок продолжает периодически пополняться новыми произведениями мастеров изобразительного и прикладного искусства.