Ёз мавсумининг қизғин палласида 19 июль куни Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида Бадиий кўргазмалар Дирекцияси тўпламида сақланаётган Ўзбекистон санъати усталари ретроспектив кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади. “Бизнинг мерос” туркумидан ўтказилаётган ушбу лойиҳа, Ўзбекистоннинг рангтасвир, графика ва ҳайкалтарош усталарига яъни 2017 йилнинг юбиляр рассомларига бағишланади. Улар орасида катта авлод вакиллари Михаил Аринин, Варшам Еремян, Александр Николаев (Усто Мўмин), Владимир Рождественскийларга 120 йил, Инесса Гартван, Владимир Кайдалов, Дмитрий Синицкий, Константин Чепраковларга 110 йил, Константин Богодухов, Нина Кырмская ва Семен Стрибныйларнинг 100 йиллиги, шунингдек 1960 -1970 йилнинг машҳур рангтасвирчилари Бахтиёр Бобоев, Галина Мордвинцева, Юрий Стрельников, Юрий Талдыкин, Масхуд Тохтаев, графиклар Вил Паршин, Анатолий Циглинцев, Самарқандлик ҳайклталтарошлар Эйнулла Алиев ва Нодар Бандзеладзе. Ўтиб кетган рассомлар орасида энг ёши Масхуд Тохтаев бу йил 70 ёшни қаршилаган бўлар эди. Унинг асарлари экспозицияси биринчи қаватдан жой олган.
Ушбу интернационал Ўзбекистон санъати усталари –юбилярларга хурмат бажо келтириш билан бирга, уларнинг ижодий ютуқларини хозирги авлод рассом вакилларига ва санъат ихлосмандларига, Ўзбекистон санъати тарихидаги қизиқарли давр билан таништириш мақсади ҳам қўйилган. Бу усталарнинг ҳаётлари ва ижодлари миллий маданиятимизга ва тарихимиз, халқ ҳаётига қизиқишлари билан йўғирилган бўлиб, ўз навбатида уларга умуминсонийлик фазилатлари ва қадриятларини асарларида очиб беришларида муҳим омил бўлиб хизмат қилади. Ушбу мўйқалам усталарининг ҳар бири ифодали ва мутаносиб бўлган ўз услубига эга ёрқин ижодкорлардир.
Намойиш этилаётган асарларда жанрли ва тарихий рангтасвир, портретлар ва натюрмортлар, асарларга мохирона ишланган плэнер этюдлари ва эскизларда – томошабинлар рассомларнинг ижодий лабараториясига назар соладилар. Экспонатларнинг даврий диапозони ўтган асрнинг 30-йилларидан бошлаб то 2000 йилларгача бўлган вақтни ўз ичига олади. Ўтган даврнинг руҳи – юксак мақсадларга эришиш ва уларни йўқотиш хавфи умид ва ишончи, узоқ кутилган ижодий эркинлик ва “гўзаллик оламни қутқаришига” ишонч Ўзбекистон санъатининг барҳаёт солномасидир. Буларнинг барчаси диққат ва эътиборга, ўрганишга, хотирлаш ва қадрлашга лойиқдир.
Экспозицияда Бадиий Кўргазмалар Дирекциясининг тўплами ва шахсий коллекциялар, рассомларнинг архивларидан олинган 300 га яқин асар жой олган.
Кўргазма ўз ишини 2017 йилнинг 19 августига қадар давом эттиради.
Кўргазмалар Дирекциясининг кўргазмалар бўлими ва фонд бўлими илмий ходимлари “ZERO Line” галереяси директори Изабелла Собировага, коллекционер Баходир Игамкуловга, Марина ва Дмитрий Мордвинцеваларга кўргазма экспозицияси учун тақдим этган асарлари учун, шунингдек Римма Варшамовна Еремянга Бадиий Кўргазмалар Дирекциясига Варшам Еремян ва Владимир Рождественскийларнинг асарларини ҳадя этгани учун миннатдорчилик изҳор этамиз.
ГАРТВАН Изольда Константиновна.1907-1998
Текстил бўйича рассом,график.
Россиянинг Великий Устюгшаҳрида немис оиласида дунёга келган. 1920 йиллар бошларида Москвадаги ВХУТЕИНда таҳсил олган, М. Шагал ушбу йилларда шу даргоҳда дарс берар эди, бу эса ўз навбатида ёш рассомнинг бутун ижод йўлида намуна бўлиб хизмат қилди. Москва текстил институтини тамомлаган ва 1940 йилларнинг бошларигача шу ерда фаолият юритган. Кейинчалик Қозоғистоннинг Қарағанда шаҳрига сургунга юборилган. Урушдан сўнг И.Гартван Ўзбекистонда яшаб ижод қилган. У Тошкент текстиль комбинатида текстил рассоми сифатида ўзининг юқори профессионализми ва мато дизайнини яратиш бўйича маҳоратини намоён қилган. 1963-1966 йилларда И. Гартван Тошкент театр ва рассомлик институтида, кейинчалик Тошкент тўқимачилик институтида текстиль бўйича курс олиб борган.
Ўзбекистон рассомлар уюшмаси аъзоси бўлган. И.Гартван кўплаб Республика ва хорижий кўргазмаларда қатнашган. Текстиль дизайнидан ташқари у дастгоҳли рангтасвир ва графикада ҳам асарлар яратган. Акварель техникасини маҳоратли устаси бўлиш билан бирга ушбу техникага алоҳида эътибор қаратган эди. 1970 йиллар ўрталарида ички экспрессияга бой бўлган замондошларининг акварель портретларини катта туркумини яратган. 1980 йиллар охирларида Германияга кўчиб бориб, ижодини фаол давом эттиради ва бир қатор шахсий кўргазмаларини ташкил қилади. Саарбрюккенда вафот этган. Рассомнинг асарлари Ўзбекистон, Россия ва Германиянинг музейлари ва хорижнинг шахсий тўпламларидан ўрин эгаллаган.
ЕРЕМЯН Варшам Никитич.1897-1963
Рангтасвирчи, график, кино рассоми. Ўзбекистон халқ рассоми. 1897 й. Тоғли Қорабоғда туғилган.
ВХУТЕМАСда С. Герасимов ва Р. Фальк қўлида таҳсил олган (1921-1927йй.) 1909 й. Ўзбекистонга келган. Самарқанд ва Тошкент шаҳарларида яшаган. «Ўзбекфильм» киностудиясида ишлаган. В.Н.Еремян – Ўзбекистон тасвирий санъат мактабининг шаклланишига салмоқли ҳисса қўшган асосчиларидан биридир. Рассом асарларида ўзига хос турмуш тарзи ва қарашларга эга Шарқ акс эттирилган. Унинг дастгоҳли асарлари асосан шаҳар манзараси жанрида ишланган. Рассомнинг ўзига хос услуби акварел ва қаламтасвир ишларида яққол намоён бўлади. Рассом композициялари динамиклиги, эркинлиги билан фарқ қилади. Уларнинг ҳар бирида рассомнинг ажиб бир олами акс этган.
Рассом асарлари Ўзбекистон, Қорақалпоғистон, Россия музейлари тўпламлари орасидан жой олган.
1963 й. Тошкент шаҳрида вафот этган.
КАЙДАЛОВ Владимир Елпидифорович. 1907- 1985
График, Ўзбекистон халқ рассоми. Барнаулда туғилган. Ўша ердаги студияда Е.Л.Коровай раҳбарлигида илк бадиий таҳсилни олган. Сўнгра Ленинграддаги АХРР студиясида Е.К.Чепцов ва М.И.Авилов (1927-1932 й.й.)лар қўли остида ўқиган. 1932 й. бошлаб Ўзбекистонда яшаган. Графикада турли хил техникаларни қўллаган. Ксилография усулининг моҳир устаси, мумтоз шоирлар (шу жумладан, А.Навоий портретини ҳам), актёрлар, жамоат арбоблари портретлари туркумини яратган, шунингдек бир қатор тоғ манзаралари, жуда кўплаб экслибрислар ишлаган. Каттақўрғон сув омбори қурилиши ва Помир тоғларига уюштирилган саёҳат материаллари асосида яратилган автолитографиялар туркуми санъат мухлисларига яхши таниш.
Рассом асарлари Ўзбекистон, Россия музейлариида сақланади.
МОРДВИНЦЕВА Галина Ивановна. 1937 -2013
1937 йилда Тошкент шаҳрида туғилган. Болалик чоғлариданоқ бадиий таълим Уйининг рассомлик студиясида шуғилланади.
1954-1958 йилларда П.Беньков номли РРБЮда С.Ф. Раковада таҳсил олган.
1959-1965 йилларда ТТРИнинг рангтасвир бўлимида педагоглар В. Ковинин, М. Саидов ва В. Подгурскийлардан таълим олган. Институтни тамомлагач П.Беньков номли РРБЮда дарс берган. Дастгоҳли-рангтасвирчи, пухта бажарилган реалистик услубдаги натюрморт ва пленер манзараларнинг муаллифидир. Асарлари ЎзБА БКД фондида ва хориждаги шахсий коллекцияларда сақланади.
НИКОЛАЕВ Александр Васильевич (Усто Мўмин). 1897-1957
Рангтасвирчи, график, театр рассоми. Ўзбекистонда хизмат кўосатган санъат арбоби. Воронежда туғилган. Воронеждаги Бучкури бадиий студиясида(1916-1918)да ўқиган, Москвадаги иккинчи Давлат бадиий устахоналарига, К.Малевич дарсларига (1918-1019) қатнаган.1920 йилда Ўзбекмстонга келган. Тошкентда вафот қилган.
А.В.Николаевнинг ижоди Ўзбекистон санъатидаги энг ўзига хос ҳодисалардан дейиш мумкин. Унинг асарлари ўзида кўтаринки руҳ ва ноёб тугалланган шаклни қамраган ҳолда ўз ички оламига эга.А.Николаев Ўзбекистонга келиб, уни ўзининг иккинчи ватани деб билди. У Шарқнинг ўрта аср фалсафасида қалбига яқин ҳвмоҳанглик кўрди. У ўзига Усто Мўмин деб мусулмонча ном қўйди. У Шарқ санъатидаги чизгилардаги мукаммаликни,нозик лаззатни,рангдор безаклар хусусиятини,амалий саъатдаги жимжимадорлик ва техникасини ижодида қабул қилди.
Унинг ижодида Шарқ санъпти, итальян Уйғониш даври ва Қадимги рус рангтасвири бир-бирига чамбарчас боғланиб кетган. Рассом ўз образларида маънавий покизалик фазилатларини таъкидлаб, оддийликдан юксакликка кўтаради. Рассом ижодидагм асосий мазмун Шарқ фалсафаси анъаналари талқинида ўз ечимини топган инсон, унинг таҳдири, ҳаёт маъноси ва гўзаллиги ҳақидаги ўйлардан иборат.
Рассом асарлари Ўзбекистон, Қорақалпоғистон, Россия музейларида сақланади.
РОЖДЕСТВЕНСКИЙ Владимир Леонидович. (1897-1949)
График, рангтасвирчи. Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби. Владимир вилоятининг (Россия) Урваново қишлоғида туғилган. 1922 йилдан бошлаб Ўзбекистонда яшаган. В.Рождественский – газета ва журнал графикасининг моҳир устаси, ижтимоий мавзудаги литографиялар муаллифи. Рангтасвирда ўзини нозик колорист, чуқур фикр-мулоҳаза юритувчи рассом сифатида намоён этди. Рассом асарларида изчиллик,сабот ва..ҳаётга муҳаббати туйғуси қизуқувчанлик сезилиб туради. Асарлари Ўзбекистон,Қорақалпоғистон музейлари тўпламларида сақланади.
Рассом–график. Тошкентда туғилган ва яшаган. 1944-1949 йилларда РРБЮда рассом П. Ган устахонасида тахсил олган.
1951-1957 йилларда Литвадаги Вильнюс рассомлик институтида педагог Кузминскисда ўқишини давом эттиради. Ўқиши тугагач Тошкентга қайтади ва А. Островский номли Тошкент театр ва рассомлик институтининг рассомлик факультетида педагоглик фаолиятини олиб боради. Дастгоҳли графикада фаол ижод қилиш билан бирга, линогравюрага алоҳида эътибор қаратган. Ўзбекистон рассомлар уюшмаси аъзоси, Республика ва хорижда ўтказиладиган кўплаб кўргазмалар иштирокчиси эди.
1980 йилларда Вильнюсга кетади.
В. Паршин –республикамизда бўлиб ўтаётган муҳим воқеалар ҳақида кўп сонли линагравюралар серияси муаллифи ҳамдир. Унинг эстетик тафаккурнинг кенглигини ва дадиллиги, юқори техник профессионалликватурли бадиий мактаблар стилистикасигаэрудициясининг бойлиги билан уйғунлашиб кетган.Паршин асарларига хушчақчақлик ва ҳазил- мутоиба туйғуси хосдир. Унинг баъзи гравюралари соддадек кўрингани билан (“Шу ерда яшаймиз”, “Пахта байрамида”) лекин диққат билан қараганда, сийқаси чиққан гўзалликдан қочишга харакат қилган, услубининг соддалиги кўринганидек оддий эмас. Рассом Ўзбекистонни яхши билган ва ўзининг ҳаётий тасаввурларини мавзу лавҳаларига муҳрлаган.
“1966 йил 26 июндан кейин”ги линогравюралар сериясида Тошкентдаги зилзилаоқибатида шаҳарликларнинг бошидан кечирганларини таъсирчан туйғулар билан ифодалаган. В.Паршин Навоий даврини чуқур хис қилган ҳолда, “Алишер Навоий” (1968) коллектив альбомига пухта композицили олтита гравюра яратган.
“Биринчи қадамлар”(1971) гравюралар сериясида ёшларнинг физкультура ҳаракатлари, вақтнинг жадал суръатда ўтиб боришини моҳирона кўрсатиб берган. Паршин ўзбек графикасигабир қатор образалари ва ўзига хос ижодий фикирларини олиб кирди.
Рассомнинг асарлари Ўзбекистон ва Россиянинг музей тўпламларида сақланиб келмоқда.
ЦИГЛИНЦЕВ Анатолий Николаевич.1927-1982
Циглинцев Анатолий Николаевич ўзбек графикасининг ёрқин намояндаларидан биридир. Линогравюра ва автолитография, қаламсурат ва сувбуёқ (акварель) устаси. Циглинцевнинг ижодий фаолияти ўтган асрнинг 50-йилларидан бошланган ва ярим асрдан ошиқроқ вақт давомида графика санъати ва бадиий журналистика соҳасида меҳнат қилди.
А.Н.Циглинцев 1927 йилда Бошқирдистоннинг Бирск шаҳрида агроном ва боғшунос олим Н.В.Циглинцевлар оиласида туғилган. Унинг болалик ҳотираларига уйи олдидаги катта боғ, катта тепаликларда қурилган ҳушманзара Бирск шаҳри, шаҳар этагида оқаётган Оқ дарё, атрофи ўрмонли тепаликлар билан ўралган шаҳарчалар муҳрланиб, таассуротларини оширган. Рассом бўлиб етишган Циглинцев ўзининг ижодий ишларида илҳом ва хом-ашё манбаи бўлган она диёрига ҳеч қачон қайтмаган. Анатолий мактабда ўқиб юрган кезларида ўқитувчиларининг илтимосига кўра деворий газеталарга турли хил схема ва диаграммалар чизмаларини чизган. У Иккинчи жаҳон уруши бошланган кезлари 8-синфдан ҳунар мактабига сафарбар қилинади. Амалиётини авиация заводида ўтади. Бу ерда ёш ўспириннинг қобилиятини сезишгач, уни гравюра устахонасига юборишади. Москввалик рассом Ю.Ганф раҳбарлигида Анатолий металга ўйма нақш ишлаш санъати билан танишади. Урушдан сўнг Анатолий Москвага келиб, Катта Кремл саройининг Георгиевск зиналари ҳамда Кропоткинск кўчасидаги Л.Н.Толстой музейи интеръери реставрациясига 4-тоифали уста сифатида иштирок этади. 1949 йилда Тошкентга келган ўспирин П.П.Беньков номли республика рассомлик билим юртига ўқишга киради. 1954 йилда билим юртини тамомлаш арафасида иккита– “Алишер Навоийнинг Астрободга ташрифи” ва “Жамоа хўжалигидан келган меҳмонлар “Машинасозлар” заводида” диплом асарларини яратади. Циглинцев устозлари – қаламтасвир санъатини чуқурроқ ўрганишга ундаган В.Петров ва Р.Ф.Раковлар ҳамда рангтасвир қоидаларини ўргатган А.А.Гольдрейнларни юксак эҳтиром ила ёдга олади. Ёш мусаввир ўзининг мустақил фаолиятининг биринчи ўнйиллигида бадиий журналистика ва китоб графикаси соҳаларида кўпгина ишларни амалга ошириш билан бир вақтнинг ўзида линогравюра техникасини ҳам ўзлаштиради. Уни И.Икромов, Д.Д.Синицкий, А.М.Венедиктов, С.Мальтлар ижоди илҳомлантириб келган ва маҳоратини оширган. А.Н.Циглинцевни китоб графикаси дунёсига ўзбек китобат санъатининг йирик вакили, бир неча рассомлар авлодига устозлик қилган мусаввир И.Икромов олиб кирди. Ўзбек графикасининг шу ва бошқа усталари билан ижодий мулоқоти унинг илк китоб ва журнал зарварақларида ишланган суратларида яққол сезилади. А.Н.Циглинцев ўзбек графикаси санъатида рангли линогравюра техникасини олиб киради.
А.Н.Циглинцевнинг турли йилларда ва турли хил техникаларда яратилган манзараралари алоҳида аҳамиятга эга. Бунда биз рассомнинг табиат билан чуқур мулоқоти давомида туғилган ҳақиқий лирик асарларни учратамиз.
Мусаввир декоративликнинг ҳис-туйғу, тасаввур ва фантазияларига эга. Бой ва турли-туман инсонлар қиёфаси ва характерларини ҳис этади. Уни ҳаётга бўлган юксак муҳаббати ва унинг турли хил гўзалликлари ажратиб туради.
СИНИЦКИЙ Дмитрий Дмитриевич. 1907-1970
Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби, график.
Украинада туғилган. 1945 йилдан Ўзбекистонда яшаб ижод қилган. Ўзбекистон рассомлар уюшмаси аъзоси. Республикада ўтказиладиган кўплаб кўргазмалар қатнашчиси. Тасвирий сатиранинг машҳур устаси, чизматасвирда моҳирона асарлар яратган. Дастгоҳли, китоб ва журнал-газета графикаси шунигдек плакатда самарали ижод қилган. Унинг хомаки очерклари, шаржлари, журнал графикаси ва плакатлари сатира ва юмор билан йўғирилган.
Асарлари Ўзбекистоннинг музейлари тўпламларидан жой олган.
ЛЕУШИН Николай Петрович.1907-1986
Самара областининг Янги Буян қишлоғида таввалуд топган. Уришдан кейин Ўзбекистонда яшаб ижод қилган. Ўзбекистон рассомлар уюшмаси аъзоси. Республикада ўтказиладиган кўплаб кўргазмалар қатнашчиси. Бадиий фонднинг жамоатчилик ишларида фаол қатнашган. Тошкентда вафот этган.
Тасвирий сатиранинг машҳур устаси, ранглар акцентидан ифодали ва лўндафойдаланган ҳолда чизматасвирда моҳирона асарлар яратган. Плакат, китоб ва журнал-газета графика соҳасида самарали ижод қилган. Унинг плакатлари, хомаки очерклари, журнал графикаси сатиранинг ўткир қирраларида очиб берилган, ўртоқлик шаржлари эса енгил юмор билан йўғрилган, персонажларнинг қойил-мақом қилиб ишланган феъл-атворларидан осонгина таниб олиш мумкин.

«НАШЕ НАСЛЕДИЕ. МАСТЕРА ИСКУССТВ УЗБЕКИСТАНА» Ретроспективная выставка из собрания Дирекции художественных выставок
nashe_nasledie_bannerВ  разгар летнего сезона — 19 июля, по традиции, в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается  ретроспективная выставка произведений мастеров искусств Узбекистана из собрания Дирекции художественных выставок. Нынешнего проект из  цикла «Наше наследие», посвящён мастерам живописи, графики и скульптуры Узбекистана  — юбилярам 2017 года. Среди них художники старшего поколения  —  Михаил Аринин, Варшам Еремян, Александр Николаев (Усто-Мумин), Владимир Рождественский, которым в этом году исполняется 120 лет, Инесса Гартван, Владимир Кайдалов, Дмитрий Синицкий, Константин Чепраков, которым исполняется 110 лет, Константин Богодухов,  Нина Крымская  и Семен Стрибный,  у которых 100-летний юбилей, а также известные живописцы поколения 1960-1970-х годов — живописцы Бахтиер Бабаев, Галина Мордвинцева, Юрий Стрельников, Юрий Талдыкин, Масхуд Тохтаев, графики Вил Паршин, Анатолий Циглинцев,  самаркандские скульпторы Эйнулла Алиев и Нодар Бандзеладзе. Самому молодому из ушедших художников Масхуду Тохтаеву в этом году исполнилось бы 70 лет. Экспозиция его произведений развернута на  первом этаже  зала.
nashe_nasledie_open_2017_-1Представляя  этот небольшой интернациональный состав мастеров искусств Узбекистана, мы  отдаем не только дань памяти  юбилярам, демонстрируем  их творческие достижения, но и знакомим новое поколение художников и любителей искусства с интереснейшей эпохой истории искусства Узбекистана. Жизнь и творчество этих мастеров пронизано интересом к национальной культуре, национальной истории,  к народной жизни, и это, в свою очередь,  позволило  им раскрыть в  своих произведениях черты  общечеловеческих, интернациональных ценностей. Каждый из  представленных авторов — яркая творческая  индивидуальность, со своим стилем живописного и пластического  изложения.
nashe_nasledie_open_2017_-2Среди представленных произведений  жанровая и историческая живопись, портреты и натюрморты,  очень много мастерски исполненных  пленэрных этюдов, эскизов к картинам и кинофильмам, рисунки и наброски, плакаты, сатирическая и журнальная графика — зрители смогут  заглянуть в творческую лабораторию художников.   Временной диапазон  экспонатов —  с 30-х годов прошлого века по 2000-е годы. Это живая летопись искусства Узбекистана, в которой ощутим характерный дух ушедшей эпохи — дух  надежды и веры в светлые идеалы и трагизм их утраты,  обретение долгожданной свободы творческого самовыражения  и вера в   «красоту,  спасающую мир». Все это достойно внимания,  изучения, памяти и почестей.
nashe_nasledie_open_2017_-3В экспозиции представлено  около 300  произведений из собрания Дирекции художественных выставок, частных  коллекций и архивов художников.
Выставка продолжит работу до 19 августа 2017г.
nashe_nasledie_open_2017_-4Коллектив научных сотрудников отдела выставок и отдела фондов Дирекции выставок выражает искреннюю признательность директору галереи «ZERO Line» Изабелле Сабировой, коллекционеру Баходиру Игамкулову,  Марине и Дмитрию Мордвинцевым за произведения,  предоставленные для экспозиции, а также   выражаем благодарность Римме Варшамовне Еремян, передавшей в дар Дирекции художественных выставок произведения Варшама Еремяна и Владимира Рождественского.
gartvan_izoldaГАРТВАН Изольда Константиновна.1907-1998
Художник по текстилю, график.
Родилась в г. Великий Устюг (Россия), в немецкой семье. В нач. 1920-х училась в Московском ВХУТЕИНе, где в то время преподавал М.Шагал, ставший для молодой художницы примером на протяжении всего творческого пути. Окончила Московский текстильный институт, где работала до начала 1940-х годов. Затем последовала ссылка в Казахстан, на поселение в г. Караганду.
Послевоенные годы жизни и творчества И. Гартван связаны с Узбекистаном и работой на Ташкентском текстильном комбинате в качестве художника по текстилю, где она проявила высокий профессионализм и мастерство в разработке дизайна тканей. В 1963-1966 гг. И. Гартван вела курс по текстилю в Ташкентском театрально-художественном институте, а затем в Текстильном институте. Член Союза художников Узбекистана, И. Гарван — участница многочисленных выставок в республике и за рубежом. Помимо дизайна текстиля, И. Гартван работала в станковой живописи, графике, отдавая предпочтение технике акварели, которой владела с виртуозным мастерством.
С сер. 1970-годов создала большой цикл выразительных, полных внутренней экспрессии акварельных портретов своих современников.
В к.1980-х гг. переехала в Германию, где продолжала активно творчески работать и делать персональные выставки. Умерла в Саарбрюккене.
Произведения художницы представлены в музейных собраниях Узбекистана, России, Германии, частных коллекциях за рубежом.
eremyan_varshamЕРЕМЯН Варшам Никитич. 1897-1963
Живописец, график, художник кино. Народный художник Узбекистана. Родился в 1897г. в Нагорном Карабахе. Учился во ВХУТЕМАСе (1921-127гг.) у С.Герасимова и Р.Фалька. В Узбекистане с 1909 г.
Жил в Самарканде и Ташкенте. Работал на киностудии «Узбекфильм».
В.Н.Еремян – один из основоположников школы изобразительного искусства Узбекистана, внесший огромный вклад в ее становление. В работах художника отразился Восток с его специфическим укладом жизни и представлениями. В станковых работах чаще всего обращался к жанру городского пейзажа. Своеобразие его стиля достаточно ярко выразилось в акварелях и рисунках. Его композиции отличаются динамичностью, непринужденностью и свободой, что способствует созданию оригинального мира художника, возвышающегося над повседневностью.
Произведения художника представлены в музейных собраниях Узбекистана, Каракалпакстана, России.
Умер в 1963г. в Ташкенте.
kaydalov_vladimirКАЙДАЛОВ Владимир Елпидифорович. 1907- 1985
График. Народный художник Узбекистана. Родился в Барнауле, там же получил первоначальное художественное образование в студии под руководством Е.Л.Коровай, затем учился в студии АХРР в Ленинграде у Е.К.Чепцова и М.И.Авилова (1927-1932гг.). С 1932г. жил в Узбекистане.
В графике использовал разные техники. Мастерски владел ксилографией, в которой исполнил серию портретов выдающихся писателей (в том числе А.Навои), актеров, общественных деятелей, а также серию горных пейзажей и множество экслибрисов. Широко известны циклы автолитографий, созданные по материалам горного похода на Памир и строительству Каттакурганского водохранилища.
Произведения художника находятся в музейных собраниях Узбекистана, России.
mordvintseva_galinaМОРДВИНЦЕВА Галина Ивановна. 1937-2013
Родилась в 1937г. в Ташкенте. С детских лет занималась в художественной студии Дома художественного воспитания.
В 1954-1958 гг. училась в РХУим. П.Бенькова у С.Ф.Раковой.
В 1959-1965 училась на живописном отделении ТТХИ у педагогов В.Ковинина, М.Саидова и В.Подгурского.
По окончании института преподавала в РХУ им.П.Бенькова.
Живописец-станковист, автор пленэрных пейзажей и натюрмортов, выполненных в крепкой реалистической манере.
Произведения представлены в собрании ДХВ АХУз, в частных коллекциях за рубежом.
nikolaev_usto_muminНИКОЛАЕВ Александр Васильевич (Усто-Мумин). 1897-1957
Живописец, график, художник театра. Заслуженный деятель искусств Узбекистана. Родился в Воронеже. Учился в Воронеже в художественной студии Бучкури (1916-1918гг.), посещал вторые Государственные художественные мастерские К.Малевича в Москве (1918-1919гг.). В Узбекистане с 1920г. Умер в Ташкенте.
Творчество А.В.Николаева одно из самых своеобразных явлений в искусстве Узбекистана. Его работы, объединяющие в себе возвышенную одухотворенность и редкую законченность формы, обладают своим, внутренним миром. Приехав в Узбекистан, А.Николаев обрел здесь вторую родину. В средневековой философии Востока он обнаружил много точек со своим мировосприятием. Он принял мусульманское имя Усто-Мумин. В искусстве Востока он воспринял линейное совершенство, утонченную пряность, декоративный характер, орнаментальность и технику прикладного искусства. В его творчестве переплелись традиции искусства Востока, итальянского Возрождения и древнерусской живописи. Художник возвышает свои образы над обыденностью, подчеркивая в них чисто духовные качества.
Содержательную канву работ художника составляют мысли о человеке, его судьбе, о смысле и красоте жизни, решенные в традициях философии Востока.
Произведения художника находятся в музейных собраниях Узбекистана, Каракалпакстана, России.
rojdestvenskiy_vladimirРОЖДЕСТВЕНСКИЙ Владимир Леонидович (1897-1949)
График, живописец. Заслуженный деятель искусств Узбекистана. Родился в с. Урваново Владимирской области (Россия). В Узбекистане с 1922г.
В.Рождественский – мастер газетной и журнальной графики, автор литографий на социальную тематику. В живописи раскрывает себя как тонкий колорист, искренний, глубоко думающий художник. В произведениях художника чувствуется исключительная внутренняя собранность, творческая воля, страстное, активное отношение к жизни.
Произведения художника находятся в музейных собраниях Узбекистана, Каракалпакстана.
parshin_vilПАРШИН Вил Семенович. (1927)
Художник-график. Родился и вырос в Ташкенте. В 1944-1949гг учился в Республиканском художественном училище у педагога П.Гана. В 1951-1957 гг. продолжил образование в Литве, в Вильнюсском художественном институте у педагога Кузминскиса. По окончании института вернулся в Ташкент и приступил к педагогической работе на художественном факультете в Ташкентском театрально-художественном институте им.А.Островского. Активно занимался творческой работой в области станковой графики, отдавая предпочтение технике линогравюры. Участник многочисленных республиканских и международных выставок, член союза художников Узбекистана.
В конце 1980-х гг. уехал в Вильнюс.
В.Паршин — автор многочисленных серий линогравюр на темы жизни Узбекистана, важных событий, происходящих в республике. Творчество художника отмечено широтой и смелостью эстетического мышления в сочетании с высоким техническим профессионализмом и богатой эрудицией в в стилистике различных художественных школ. Его работам присущи жизнерадостность мироощущения и светлое чувство юмора. Некоторые из его гравюр воспринимаются примитивом (серии «Здесь живем», «На празднике хлопка»), но при более внимательном рассмотрении убеждаешься, что за внешней простотой и непритязательностью резцовой манеры художника кроется стремление уйти от банальной красивости, что простота его стиля не так уж проста, как кажется. Художник прекрасно знает Узбекистан и стилизует свои жизненные впечатления под народный лубок.
Серия линогравюр «После 26 июня 1966 года» о ташкентском землетрясении примечательна остротой выражения чувств, пережитых населением Ташкента.
Своеобразием резцовой манеры, продуманностью композиций, глубоким ощущением эпохи Навои отмечены шесть гравюр В.Паршина в коллективном альбоме «Алишер Навои» (1968).
Мастерская изощрённость и вместе с тем неназойливая простота отличают гравюры из серии «Первые шаги» 1971г. — о физкультурном движении молодёжи, о стремительных темпах времени. В узбекскую графику Паршин внес собственный строй образов, оригинальное творческое мышление.
Произведения художника представлены в музейных собраниях Узбекистана и России.
tsiglintsev_anatoliyЦИГЛИНЦЕВ Анатолий Николаевич.1927-1982
Циглинцев Анатолий Николаевич является одним из наиболее творчески продуктивных представителей узбекской графики. Мастер линогравюры и автолитографии, рисовальщик и акварелист. Творческая деятельность Циглинцева началась во второй половине 50-х годов и уже почти четверть века он трудился в искусстве графики и в художественной журналистике.
А.Н.Циглинцев родился в 1927 году в городе Бирске в Башкирии в семье агронома и садовода Н.В.Циглинцева. Детские впечатления –
большой сад при доме, живописный городок Бирск, построенный на большом холме, река Белая, огибающая его подножье, лесистые холмы окрестностей, поездки с отцом по районам – все оседало в памяти, волновало любознательность… Став художником, Циглинцев не раз возвращался в родные места и находил здесь вдохновение и материал для творческой работы. В школе Анатолий рисовал стенгазеты, по просьбе учителей чертил схемы и диаграммы. В начале Отечественной войны из 8 го класса был мобилизован в ремесленное училище.
Практику проходили на авиационном заводе. Здесь заметили способности юноши к рисованию и определили его в граверный цех. Под руководством московского художника Ю.Ганфа, Анатолий приобщался к искусству гравировки на металле. После войны Анатолий приехал в Москву и в качестве мастера 4-го разряда участвовал в реставрации Георгиевской лестницы Большого Кремлевского дворца и в реставрации интерьера музея Л.Н.Толстого на Кропоткинской улице в Москве. В 1949 г. юноша приехал в Ташкент и поступил в Республиканское художественное училище им. П.П.Бенькова. Окончил его в 1954 г., исполнив две дипломные картины – «Выезд А.Навои в
Астрабад» и «Колхозная делегация на заводе «Ташсельмаш». Циглинцев с благодарностью вспоминает своих педагогов: В.Петрова, С.Ф.Ракову, заставившую его серьезно заняться изучением искусства рисунка и А.А.Гольдрея, ревностно обучавшего студентов правилам живописи. В первое десятилетие своей самостоятельной деятельности молодой художник много работает в жанре художественной журналистики и в книжной графике и одновременно овладевает техникой линогравюры. Его вдохновляет и учит опыт старших товарищей – И.Икрамова, Д.Д.Синицкого, А.М.Венедиктова, С.Мальта. В мир книжной графики Циглинцева ввел Искандер Икрамов – учитель нескольких поколений художников узбекской книги. Творческое общение с этими и другими мастерами узбекской графики ощущается в его ранних книжных иллюстрациях и журнальных рисунках. Циглинцев впервые в узбекской графике выполняет иллюстрации в технике цветной линогравюры (с двух досок).
Особую и значительную по объему часть творческой продукции Циглинцева составляют его пейзажи, исполненные в разные годы и в разнообразных техниках. Среди них мы встречаем произведения по-настоящему лирические, рожденные в процессе глубокого общения – диалога природы с художником.
Художник обладает фантазией, воображением, чувством декоративного. Чувствует богатство и разнообразие человеческих лиц, характеров.
Его отличает неумная любовь к жизни, ее многообразной красоте.
sinitskiy_dmitriyСИНИЦКИЙ Дмитрий Дмитриевич. 1907-1970
Заслуженный деятель искусств Узбекистана, график.
Уроженец Украины. С 1945 г. жил и работал в Узбекистане.
Член Союза художников Узбекистана, участник многочисленных республиканских выставок.
Известный мастер изобразительной сатиры, виртуозно владел рисунком, акварелью. Работал в области станковой, книжной и журнально-газетной графики, а также в плакате. Его очерковые зарисовки, шаржи, журнальная графика и плакаты отмечены острым бичующим началом, сатирой и юмором.
Произведения представлены в музейных собраниях Узбекистана.
leushin_nikolayЛЕУШИН Николай Петрович.1907-1986
Родился в с. Новый Буян в Самарской области (Россия). В послевоенные годы жил и работал в Узбекистане. Член Союза художников Узбекистана, участник многочисленных республиканских выставок, активно занимался общественной работой в Художественном Фонде. Умер в Ташкенте.
Известный мастер изобразительной сатиры, виртуозно владел рисунком, выразительно и лаконично используя цветовые акценты. Работал в области плаката, в книжной и журнально- газетной графике. Его плакаты, очерковые зарисовки, журнальная графика отмечены острым бичующим началом, сатирой, а дружеские шаржи, исполненные с мягким юмором, легко узнаваемы по блестяще подмеченным характерным чертам персонажей.