10 август Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида “Бизнинг мерос” туркуми доирасида Анатолий Циглинцевнинг шахсий кўргазмасини очилиш маросими бўлиб ўтади.
Кўргазма экспозициясидан рассомнинг дастгоҳли графиканинг турли хил техникасида ишланган асарлари, жумладан, “Алишер Навоий” линогравюраси, литографияда ишланган “Абу Али ибн Сино” туркуми, офортда ишланган “Нозиклик” ва “Уч соҳибжамол” каби асарлар ўрин олган.
Циглинцевнинг график асарлар мавзуси диапазони хилма хил бўлиб, хусусан, олимларнинг улкан ютуқлари ҳақидаги тарихий ҳамда, спортга бағишланган мавзулар, кундалик ҳаёт саҳналари ва албатта, кекса авлод рассомларини эътиборсиз қолдиролмайдиган мавзу – Иккинчи Жаҳон урушига бағишланган асарлар булардан мустасно эмас.
“Анатолий Циглинцев ижодий асарларининг алоҳида ва муҳим қисмини унинг манзаралари ташкил этади, асарлар турли йилларда ва турли хил техникаларда яратилган. Булар орасида ҳақиқий лирик асарларнинг рассомда табиат билан чуқур мулоқоти орқали яратилганлигига гувоҳ бўламиз”.1
Ушбу кўргазма шу йилнинг 10 сенябрига қадар давом этади ва умид қиламизки, юртимиз меҳмонлари ва тошкентликлар ижодкор уста Анатолий Николаевич Циглинцевнинг дастгоҳли рангтасвирда яратган классик асарларини кўриш шарафига муяссар бўладилар.

Персональная выставка АНАТОЛИЯ НИКОЛАЕВИЧА ЦИГЛИНЦЕВА 1927-1982. Из цикла Наше Наследие
a_tciglintcev_2021_banner10 августа в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана состоится персональная выставка Анатолия Циглинцева в рамках проекта Дирекции художественных выставок “Наше Наследие”
a_tciglintcev_2021_-1
В экспозиции представлены работы художника выполненные в различных техниках станковой графики, в частности серия “Алишер Навои” линогравюра, серия “Авиценна” литография, “Нежность и “Три грации” офорт.
a_tciglintcev_2021_-2Диапазон тем графических произведений Циглинцева многообразен это и исторические темы посвящённые великим достижениям ученых  и тема спорта, бытовые сцены из жизни и конечно темы  которую старшее поколение художников не могли обойти стороной  — это вторая Мировая война.
a_tciglintcev_2021_-3“Особую и значительную по объему часть творческой продукции Циглинцева составляют его пейзажи, исполненные в разные годы и в разнообразных техниках. Среди них мы встречаем произведения по-настоящему лирические, рожденные в процессе глубокого общения – диалога природы с художником”.
a_tciglintcev_2021_-4Данная выставка продлится до 10 сентября и надеемся что гости и жители Ташкента смогут увидеть классику станковой живописи в исполнении мастера Циглинцева Анатолия Николаевича.