НЕЪМАТ ҚЎЗИБОЕВ (1929-2004) Шахсий кўргазма «Бизнинг мерос» туркумидан
25 октябр соат 17:00да Марказий кўргазмалар залида «Бизнинг мерос» туркумидан Ўзбекистон Халк рассоми, академик Неъмат Қўзибоевнинг  шахсий кўргазмасини очилиш маросими бўлиб ўтади. Кўргазма экспозициясида Бадиий кўргазмалар дирекцияси, Ўзбекистон Тасвирий санъат галереяси ва Алишер Навоий номидаги ўзбек тили ва адабиёти музейи заҳираларидаги муалиф асарлар, шунингдек оила архивдаги муаллиф асарлари намойиш этилади. Ўзига хос рассом-устозлардан бири бўлмиш Неъмат Қўзибоевнинг номи Ўзбекистон санъатида муносиб ўринни эгаллаган.
nig_kuzibaev_02
Санъат тарихи солномасига рассом ХХ асрнинг 50-йиллари ўрталарида кириб келди. У И. Репин номидаги Ленинград рангтасвир ва хайкалтарошлик институти талабаси бўла туриб, тематик асарлар яратган ва кўргазмаларда иштирок этган.  Академиклар – В. Орешников, А. Мильников, Ю. Непринцевлар унга устозлик қилганлар. Рассомнинг ўзи хам олийгохни тугатгач, П.П.Беньков номидаги Республика рассомлик билим юртида, 1957 йилдан умрининг охирига қадар Тошкент театр ва рассомлик институти, бугунги кунда К. Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтининг рангтасвир кафедрасида педагогик фаолиятини  олиб борган.
nig_kuzibaev_03
Н. Қўзибоев ижодида ХХ асрнинг иккинчи ярми Ўзбекистон рангтасвир санъатининг муҳим муаммолари ва ривожланиш тенденциялари мужассам бўлган. Манзара, жанрли композициялар ва портретлар рассом ижодининг асосий йўналишини ташкил этган. Ижодкор томонидан яратилган энг сара асарлар аллақачон миллий маданиятимизнинг классикасига айланган.
nig_kuzibaev_04
Унинг асарлари Давлат Санъат музейи, А.Навоий номидаги ўзбек тили ва адабиёти музейи, Давлат Третьяков галереяси, шунингдек, хусусий ва кўплаб нуфузли музейлар тўпламларидан ўрин олган. Кўргазма экспозициясида 45 дан ортиқ асарлар намойиш этилмоқда. Кўргазма 2016 йилнинг 14 ноябрига қадар давом этади.

25 октября в 17:00 в Центральном выставочном зале состоится открытие персональной выставки Народного художника Узбекистана, академика Нигмата Кузыбаева из цикла «Наше наследие». В экспозиции представлены произведения из фондов Дирекции художественных выставок, Галереи изобразительного искусства Узбекистана и музея узбекского языка и литературы им. Алишера Навои¸ а также работы автора из семейного архива. Имя Нигмата Кузыбаева – одного из своеобразнейших мастеров – занимает достойное место в искусстве Узбекистана.
Художник вошел в историю искусства в середине пятидесятых годов ХХ века. Еще будучи студентом Ленинградского института живописи и скульптуры им. И. Репина, создавал тематические полотна и принимал участие в выставках. Его учителями были академики В. Орешников, А. Мыльников, Ю. Непринцев. Художник и сам по окончании института занимался педагогической работой — в Республиканском художественном училище им. П.П.Бенькова, а с 1957 года и до конца своих дней был преподавателем кафедры живописи в Ташкентском театрально-художественном институте — ныне Национальном институте художеств и дизайна им. К. Бекзода.
В творчестве Н.Кузыбаева сфокусировались важнейшие проблемы и тенденции развития изобразительного искусства Узбекистана второй половины ХХ века. Пейзажи, жанровые композиции и портреты – основные направления в творчестве художника. Лучшие произведения художника давно стали классикой отечественной культуры.
Его произведения находятся в собраниях Государственного музея искусств, музея узбекского языка и литературы им. А. Навои, Государственной Третьяковской галерее и других музеях и частных собраниях. В экспозиции представлено более 45 произведений. Выставка продолжит свою работу до 14 ноября 2016 года.