“Гўзал ва бетакроримсан, муқаддас Ватаним, жоним сенга фидо, Ўзбекистоним!” Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 25 йиллиги, “Соғлом она ва бола йили” га бағишланган Республика бадиий кўргазмаси
mustakillik_emblema
Мамлакатимизнинг  барча  худудларида  энг улуғ, энг азиз айёмни кутиб олиш  ҳамда тантанали равишда нишонлашга қизғин ҳозирлик кўрилмоқда. Мазкур қутлуғ санага бағишланган ташкилий- амалий, маънавий- маърифий тадбирлар ҳамда тарғибот -ташвиқот ишлари «Гўзал ва бетакроримсан,муқаддас Ватаним, жоним сенга фидо, Ўзбекистоним!» деган бош ғояни ўзида мужассам этиши кўзда тутилган.   Тарихан қисқа даврда босиб ўтган ғоят мураккаб шу билан бирга, шарафли йўлимизни, амалга оширган кенг кўламли ислоҳатларимиз самарасини, қўлга киритган улкан марра ва ютуқларимизни сарҳисоб қилиб олишни фурсати етди. Турли ижтимоий йўналишлар : иқтисодиёт, медицина, маданият ва санъат соҳаларида давлат даражасидаги кўплаб давлат дастурлари амалга ошириб келинмоқда. Бу борада айнан тасвирий санъат орқали жамият менталитети босқичлари ҳақида маълумотлар олиш мумкин, шунингдек жамиятдаги барқарорликни мустаҳкамланишига ўз хиссасини қўшади. 25 йил мобайнида  Ўзбекистон Бадиий Академияси ўз фаолияти  давомида  нафақат Ўзбекистон  балки чэт элларда ҳам  замонавий санъатини кенг қамровли тарғиб этиш бўйича муҳим ишларни  амалга ошириб келмоқда.
mustakillik_2016_011
Ушбу кўргазмадан мустақиллик даврларида яратилган рангтасвир, графика, ҳайкалтарошлик, амалий санъат асарлари ўрин олган. Рассомлардан Қутлуғ Башаров, Саъдулла Абдуллаев, Малик Набиев, Анвар ва Акмал Мирсагатовлар,  Ғофур Қодиров, Акмал Нур, Хуршид Зиёхонов, Дилорам Мамедова, Флорида Гамбарова, Владимир Чуб, Файзулла Ахмадалиев, Аслиддин ва Нуриддин Калоновлар, Янис Салпинкиди ва бошқа кўплаб ижодкорларнинг асарлари билан танишиш имконияти бор. Кўргазма биринчи, иккинчи қаватларда ва ганчкор залда хам намойиш этилан. Экспозицияда замонавий рассомлар билан биргаликда, Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси  фондидан олинган ретроспектив  асарлар, шунингдек К. Бехзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти битирувчиларининг диплом ишлари хам жой олган.
mustakillik_2016_07
Марказий Кўргазмалар залининг ўнг томонида жойлашган ганчкор  залда тарихий жанрга оид асарлар жойлаштирилган. У ерда томошабинлар тарихий шахслар :  Амир Темур, Бобур, Ал Фарғоний, Хусайн Бойқаро, Нодирабегим ва  бошқа образларни кўришлари мумкин. Шунингдек А. Навоий, Алпомиш ва Мирзо Улуғбек тимсолларини яратиш бўйича  Республика танлови доирасидаги ҳайкаллар хам намойиш этилган. 2 – 8 сентябргача ўтказиладиган музейлар Хафталиги доирасида кўргазма ташкилотчилари,  ёш томошабинларга  буюк аждодларимиз образларини ўз талқинларида гавдалантиришга имконият яратадилар.
mustakillik_2016_03
Энг сара асарлари шу йили ўтказиладиган Халқаро болалар ижодиёти  Биенналесида иштирок этиш имкониятини қўлга киритади. Кўргазма доирасида Ўзбекистон Халқ устаси Махмуджон Мамажоновнинг оилавий    кўргазмаси хам бўлиб ўтади.

Республиканское мероприятие, посвящено торжественному празднованию великого исторического события в многовековой славной истории нашей Родины — 25-летию государственной независимости Республики Узбекистана и году «Здоровой матери и ребенка». Эта знаменательная дата, являющаяся поистине самым дорогим праздником, чрезвычайно важна как итог непростого и вместе с тем славного пути, пройденного за исторически короткий период. Реализация программы о праздновании 25-летия независимости Узбекистана осуществляется на государственном уровне в различных социальных направлениях: экономике, медицине, культуре и искусстве. Пожалуй, именно изобразительное искусство в наибольшей степени свидетельствует о состоянии общественного менталитета в данном вопросе, а также способствуют укреплению стабильности в обществе. Важнейшим звеном в общем деле является деятельность Академии Художеств Узбекистана, которая на протяжении 25 лет осуществляет широкую популяризацию современного искусства в Узбекистане и за его пределами. На вернисаже представлены произведения живописи, графики, скульптуры, декоративно-прикладного искусства, созданные за период независимости. В выставке принимают участие такие художники, как Чингиз Ахмаров, Кутлуг Башаров, Гафур Кадыров, Акмаль Нур, Хуршид Зияханов, Анвар Мирсагатов, Дилором Мамедова, Флорида Гамбарова, Владимир Чуб, Файзулла Ахмадалиев, Аслиддин и Нуриддин Калановы, Янис Салпинкиди и др.
Выставка представлена на первом, втором этажах и ганчевом зале. Наряду с авторскими работами, в экспозиции представлена небольшая ретроспектива мастеров изобразительного искусства из фондов Дирекции художественных выставок, а также ряд дипломных работ выпускников Национального института художеств и дизайна им. К.Бекзода.
В ганчевом зале, расположенном в правой части здания Центрального выставочного зала, представлены произведения исторического жанра. Здесь зрители могут увидеть образы исторических деятелей: Амира Темура, Бабура, Аль-Фаргони, Хусейн Байкаро, Нодира Бегим и др. Также в этой экспозиции выставлены скульптуры в рамках республиканского конкурса на создание образов Навои, Алпомыша и Мирзо-Улугбека. В рамках Недели музеев, которая пройдет со 2 по 8 сентября, организаторы предлагают юным зрителям поучаствовать в воплощении своего образа великих деятелей прошлого.
Лучшие работы будут предложены для участия в предстоящей в конце этого года Международной Биеннале детского творчества. В рамках данной выставки, также проводится персоналия династии Народного мастера Узбекистана, керамиста Махмуджона Мамаджанова.