Интилувчан ва ўта интизомли, меҳнатсевар ва эрксевар, ҳазил-мутойибага уста ва Ватанига муҳаббатли ўзига хос фазилатларга эга рассом Тўра Шомирзаевга нисбатан ана шундай таъриф берилади. Унинг ҳаёт йўллари ҳозирги замон авлодларига тақлид қилса арзирли мисол бўла олади.
Шомирзаев Тўра Абдуҳамидович 1942 йил 15 майда Сурхандарё вилоятининг Бойсун туманида таваллуд топган. У ота – онасидан жуда эрта етим қолди ва шунинг учун унинг болалик чоғлари Бойсундаги меҳрибонлик уйида ўтган.
Мактаб давридаёқ, Тўра Шомирзаев соатлаб қаламда қораламалар қиларди, табиатнинг гўзаллиги уни ўзига ром этган эди. Мактабдаги ўқитувчиси рассом Коробкин унда санъатга бўлган қизиқишни уйғота олган, рассомнинг ташаббуси билан Бойсун туманидаги 1-сонли мактабни тугаллаб, П.П.Беньков номидаги Тошкент бадиий билим юртига ўқишга кириб тахсил олади. Ва бу интилиш Тўра Шомирзаевни изма из Н.Островский номидаги Тошкент театр ва рассомлик институти томонга тортқилади. Институтда у кулолчиликда ўқиган ва секин асталик билан ўзининг ҳаёт йўлини ўзлаштириб борди: кулолчилик бўйича республика кўргазмаларида қатнаша бошлади ва устози Альфред Мажидов билан биргаликда маҳобатли лойиҳаларда ишлади.
Институтни тамомлагандан сўнг, у Самарқанд бадиий фондига юборилади ва шу билан бир вақтда Самарқанд архитектура институтида ҳам таълим берди. Москва Архитектура институтида ўз маҳоратини оширди, аммо педагоглик фаолияти уни унчалик жалб этмади ва у ўзининг шахсий ҳаётини Сурхандарё вилоятини Бойсун туманида, қаердаки унинг болалиги ўтган маконда йўлга қўйишга қарор қилди.
Тўра Шомирзаев шинам уй барпо этди ва бу хонадон эшиклари Ўзбекистоннинг барча бурчакларидан келувчи меҳмонлар учун ҳар доим очиқ турди. Бу хонадоннинг доимий меҳмонлари рассомлар Г.Зильберман, Р.Чориев ва бошқа кўплаб ижодкорлар билан гавжум бўлган ва улар ўзларини доимо ўз уйларида ўтиргандай ҳис қилганлар.
1990 йилда Тўра Шомирзаев Бадиий Академия аъзоси бўлган. Рассом ҳар доим Академия билан ҳамкорлик қилган, Тошкентда ва Сурхандарёда (2001й. 2005й.) бир қатор шахсий кўргазмаларини ўтказди. 2009 йили Тўра Шомирзаев Ўзбекистон Бадиий Академиясини олтин медали билан тақдирланди. 2010 йилда режиссёр Ж.Худойқулов “Ўзбекфильм” билан ҳамкорликда “Бойсунлик Гоген” романтик номланган Тўра Шомирзаев ижоди ҳақида ҳужжатли кино олинди.
Мана 5 йилдирки, ижодкор орамизда йўқ, лекин ҳали ҳануз унинг муаллифлик коллекциясини Австрия, Швейцария, Германиядан келган санъат ихлосмандлари кўриш учун ташриф буюрадилар, шунингдек, Ўзбекистон ва хорижий давлатларнинг шахсий коллекцияларидан жой олган.
Ва мана рассом Тўра Шомирзаевнинг асосий ҳаётий шиори: “ҳеч қачон руҳан йиқилмаслик, ҳар қандай ҳаётий қийинчиликларга қарамай, қачонки шу аҳволга тушиб қолсанг ҳам ҳечқачон ўзинга бўлган ишончни йўқотмаслик, ўзгалар фикрини ҳурмат қилиш ва бошқаларни яшаш тарзига аралашмаслик ва энг асосийси ўз виждонинг билан ҳаётинг давомида ҳамжиҳат бўлишдир. Шунчаки яшаб, ҳаётдан завқ олиш даркор”.

Целеустремленность и железная дисциплина, трудолюбие и свободолюбие,  чувство юмора и глубокая любовь к Родине -это одни из основных  качеств художника Туры Шомирзаева. Его жизненный путь может служить примером для будущего поколения.
Шомирзаев Тура Абдухамидович родился 15 мая 1942 года в Байсунском районе Сурхандарьинской области. Он очень рано лишился родителей и поэтому детство провёл в Байсунском детском доме.
Со школьной скамьи Тура Шомирзаев мог часами рисовать, на столько увлекала, юный талант, красота природы. Благодаря энтузиазму художника Коробкина, преподававший в школе, который смог влюбить мальчика  в мир искусства, Тура Шомирзаев  окончив школу № 1 Байсунского района, поступил в Республиканское Художественное училище им. П.П. Бенькова, затем в Театрально – художественный институт им. Островского на отделение керамики к учителю Альфреду Мажидову.
После окончания института, он был направлен в Самаркандский художественный фонд, где работу совмещал с преподаванием в Самаркандском архитектурном институте. Проходил повышение квалификации в Московском Архитектурном институте, но педагогическая деятельность его не привлекала и он решил вернуться домой в Байсунский район, где прошло его детство.
Тура Шомирзаев построил уютный дом, который был всегда открыт для гостей  и художников из всех частей Узбекистана. В доме художника Туры Шомирзаева всегда была творческая атмосфера: знаменитые художники Георгий Зильберман, Рузи Чориев и др. всегда приезжая, чувствовали себя как дома.
В 1990 году Тура Шомирзаев стал членом Академии художеств. С приобретением независимости для художников открылись новые возможности. Художник всегда сотрудничая с Академией, проводил ряд частных выставок в Ташкенте (2001 год , 2005год) и в Сурхандарье. В 2009 году Тура Шомирзаев был удостоен золотой медали Академии художеств Узбекистана.
В 2010 году режиссером Ж. Худойкуловым совместно с «Узбекфильмом» снят документальным фильм о творчестве художника Туры Шомирзаева с романтическим названием «Байсунский Гоген».
Уже 5 лет как нет художника, но и по сей день его авторскую коллекцию посещают ценители искусства из Австрии, Швейцарии, Германии, многие его работы находятся в частных и государственных коллекциях Узбекистана и зарубежных стран.
Основные жизненные правила от художника Туры Шомирзаева: «Никогда не падать духом, какой бы сложной не была жизненная ситуация, в которую ты попал, ни в коем случае не терять веру  в себя, уважать чужое мнение и не мешать жить другим и главное жить в ладу со своей совестью. Нужно просто жить и получать от жизни удовольствие».