O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 34 yilligi hamda Vatan himoyachilari kuni bayrami munosabati bilan “Milliy armiya – Ona yurt qalqoni, tinchligimiz posboni!” badiiy ko‘rgazmasi
armiya_2026_banner1993 yil 29 dekabrda Respublika Oliy Kengashi qaroriga muvofiq, 14 yanvar Vatan himoyachilari kuni deb e’lon qilingan. Shu munosabat bilan O‘zbekiston Badiiy akademiyasi O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 34 yilligiga bag‘ishlangan “Milliy armiya — ona zaminimiz qalqoni, tinchligimiz va osoyishtaligimiz posboni!” nomli badiiy ko‘rgazmani tashkil etishga qaror qildi.
armiya_2026_-1
Ko‘rgazmada O‘zbekiston rassomlarining rangtasvir va grafika asarlari namoyish etilib, ularda buyuk sarkardalar — Amir Temur, Zahiriddin Muhammad Bobur, Jaloliddin Manguberdi, Spitamen hamda jadidlar harakati yetakchilari — Behbudiy, Abdulla Qodiriy, Usmon Nosirlarning mardlik va vatanparvarlik ruhi aks ettirilgan.
armiya_2026_-2
Tomoshabinlar va poytaxt mehmonlari uchun O‘zbekiston va Markaziy Osiyo tarixiga nazar tashlash qiziqarli bo‘ladi, zero har bir inson — oddiy askardan tortib generalgacha, oddiy o‘qituvchidan ma’rifatparvargacha — Vatan posboni hisoblanadi.
Shuningdek, ekspozitsiyada Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasi va K. Behzod nomidagi Sharq miniatura san’ati muzeyi fondlaridan olingan asarlar ham taqdim etilgan.

«Национальная армия — щит родной земли, страж нашего мира и спокойствия!» День защитников Родины в Узбекистане
armiya_2026_banner29 декабря 1993 по решению Верховного совета Республики, день 14 января объявлен Днём защитников Родины, в связи с этим Академия художеств Узбекистана приняла решение отметить знаменательную дату посвящённой 34-ё годовщины образования Вооружённых Сил Республики Узбекистана художественной выставкой «Национальная армия – щит родной земли, страж нашего мира и спокойствия».
armiya_2026_-1
На выставке представлены живописные и графические произведения художников Узбекистан, которые в своих произведениях отразили воинский дух Великих полководцев – Амира Тимура, Захриддин Мухаммад Бобура Джалолиддина Мангуберди, Спитамена и лидеров движения Джадидов – Бехбудий, Абдулла Кодирий, Усмон Носир.
armiya_2026_-2
Для зрителей и гостей столицы будет интересно познакомиться с историей Узбекистана и Центральной Азии т.к. каждый — от простого солдата до генерала и от простого учителя до просветителя стоит на страже родины.
Так же стоит отметить, что в экспозиции представлены работы из фондов ДХВ и Музея миниатюры Востока им. К. Бехзода.