“RASSOM VA TABIAT” XL an’anaviy respublika retrospektiv ko‘rgazmasi
2025-yil 25-dekabr Yangi yil arafasida Markaziy koʻrgazmalar zalida XL an’anaviy  “Rassom va tabiat” koʻrgazmasi ochiladi. Bu yil loyiha oʻzining 40 yilligini nishonlamoqda. khudojnik_i_priroda_2025_-2
Bu, shubhasiz, oʻzbek san’ati tarixidagi eng uzoq davom etgan va eng muvaffaqiyatli koʻrgazma loyihasidir. Va buning oʻziga yarasha sabablari bor. Qadim zamonlardan beri tabiat rassomlarni ilhomlantirib kelgan va bu faqat manzara janri ustalarigagina xos emas. Ochiq osmon ostida – plenerda ishlash yosh rassomlar tayyorgarligining ajralmas qismi bo‘lib kelgan, yetuk ustalar uchun esa yangi asarlar yaratishda ilhom manbai bo‘lib xizmat qilgan. Ayrim ijodkorlar – E.Melnikov yoki G.Chiganov singari – asarlarini bevosita plenerda yaratgan bo‘lsa, boshqalar tabiatdan olgan taassurotlarini ustaxonada, xotira asosida – A. N. Volkov kabi, yoki etyudlar asosida – Oʻ. Tansiqboyev singari ishlaganlar. Qanday bo‘lmasin, tabiat har doim rassomlar – rangtasvirchilar, akvarelchilar va haykaltaroshlar e’tiborida bo‘lib kelgan va hozir ham shunday. 1985-yilda plenerchi rassomlar guruhi o‘z asarlarini ilk bor ko‘rgazmada namoyish etib, keyinchalik yillik an’anaga aylangan loyiha asosini qo‘ydi. Loyihaning tashabbuskorlari Evgeniy Melnikov, Yuriy Strelnikov hamda ko‘plab plener ishtirokchilari – Yuriy Taldykin, Grigoriy Zilberman, Veniamin Akudin, Rimma Gagloyeva, Vladimir Chub, Yuriy Chernyshyov, Yanis Salpinkidi, Aleksandr Ponomaryov, Dilyus Mursalimov, Iskra Shin, Valeriy Enin, Viktoriya Troshina va boshqalar bo‘lgan. Chimyon, Oqtosh, Parkent, Boysun tog‘oldi hududlari rassomlar uchun haqiqiy ziyorat maskaniga aylangan. 2013-yilda esa “Sarchashma” nomli yangi plenerchilar guruhi tashkil etildi. Uning tarkibiga taniqli rassomlar – Sobir Raxmetov, Fayzullaxon Axmadaliyev, Akmal Nur, Qudrat Ajimetov, Anvar Mirsagatov va boshqalar bor edilar.
khudojnik_i_priroda_2025_-3
Yubiley ko‘rgazmasini retrospektiv tarzda o‘tkazishga qaror qilindi. Unda Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasi fondidan olingan taniqli ustalarning manzara asarlari hamda 300 dan ortiq yangi mualliflik ishlari namoyish etilmoqda. Rangtasvir an’anaviy ravishda yetakchi o‘rinni egallab, ijodiy uslublar xilma-xilligi, ranglar boyligi va his-tuyg‘ular rang-barangligi bilan hayratga soladi. Koʻrgazmadagi nomlar tahsinga loyiq: Oʻrol Tansiqboyev, Nikolay Karaxan, Raxim Axmedov, Nig‘mat Qoʻziboyev, Mannon Saidov, Rashid Timurov, Teshaboy Pirmatov, Paxriddin Toxirov, Ivan Enin, Mixail Esin, Boris Tokmin, Goratsiy Chernuxin, Nikolay Shin, Vladimir Burmakin, Aleksandr Perov, Javlon Umarbekov, Alisher Mirzayev, Shuhrat Abdurashidov, Xakim Mirzaxmedov, Obidjon Bakirov va boshqalar. Akvarel ustalari orasida – Georgiy Chiganov, Grigoriy Shevyakov, Boris Kotlov, Marat Sadikov, Lev Snegiryov, Gʻayrat Baymatov, Anatoliy Ligay, Ataxon Allabergenov, Miron Xegay, Damir Urazayevlar bor. Shuningdek, Aleksandr Ponomaryov, Alisher Alikulov, Xurshid Ziyaxonov, Oksana Zalevskaya, Muhammadiyor Tashmurodov, Valeriy Enin, Viktoriya Troshina, Dilorom Mamedova, Liana Almyasheva, Alisher Hamdamov, Xurshid Sattarov, Bulat Ilyasov va boshqalarning ko‘plab yangi rangtasvir asarlari; akvarelda – Asliddin Kalanov, Ulug‘bek Usmonov, Kamila Galitskaya, Olimjon Fazilov, Tatyana Korobova va boshqalar oʻz asarlarini taqdim etmoqdalar.
khudojnik_i_priroda_2025_-4
Ekspozitsiyada Abdumumin Baymatovning animalistik asarlari, Marina Borodina, Vasiliy Popov, Lyudviga Nesterovich va Anush Avakyanning original haykaltaroshlik kompozitsiyalari, shuningdek Irina Muxamedshinaning zargarlik plastika ishlari ham o‘rin olgan. Ushbu yubiley vernisaji – bu tabiatga bag‘ishlangan o‘ziga xos Madhiya bo‘lib, u energiya, fantaziya, kuzatuvchanlik va atrof-muhitga bo‘lgan cheksiz muhabbat bilan sug‘orilgandir.

25 декабря 2025 года, накануне Нового года в Центральном выставочном зале открывается XL традиционная выставка «Художник и природа».
В этом году проекту исполняется 40 лет. Пожалуй, это самый длительный и успешно действующий выставочный проект в истории искусства Узбекистана. И этому есть причина. С давних времен природа вдохновляла художников, и не только мастеров пейзажного жанра. Работа на пленэре всегда входила в непременный процесс подготовки молодых художников, служила вдохновляющим стимулом для создания полотен зрелых мастеров. Кто-то создавал свои произведения непосредственно на пленэре – как Е.Мельников или Г.Чиганов, кто-то, впечатлившись натурой — в мастерской, по памяти — как А.Н.Волков, или по этюдам, как У.Тансыкбаев. Так или иначе, природа всегда была и остается в объекте внимания художников – живописцев, акварелистов, скульпторов.
В 1985 году группа художников – пленэристов впервые представила свои произведения на выставке, ставшей ежегодной традиционной акцией. Инициаторами проекта были Евгений Мельников, Юрий Стрельников и многочисленные участники пленэров – Юрий Талдыкин, Григорий Зильберман, Вениамин Акудин, Римма Гаглоева, Владимир Чуб, Юрий Чернышёв, Янис Салпинкиди, Александр Пономарев, Дилюс Мурсалимов, Искра Шин, Валерий Енин, Виктория Трошина и многие другие. Живописные предгорья Чимгана, Акташ, Паркент, Байсун стали местом паломничества художников. В 2013 году была создана новая группа пленэристов «Сар-Чашма», куда вошли известные живописцы: Сабир Рахметов, Файзуллахон Ахмадалиев, Акмаль Нур, Кудрат Ажиметов, Анвар Мирсагатов и другие.
Юбилейную экспозицию было решено сделать ретроспективной. На ней представлены пейзажные произведения известных мастеров из фондов Дирекции художественных выставок и новые авторские работы — их свыше 300! Живопись, как всегда, занимает ведущее место, поражая разнообразием творческих манер, красочностью палитры, калейдоскопом эмоций. Имена участников впечатляют: Урал Тансыкбаев, Николай Карахан, Рахим Ахмедов, Нигмат Кузыбаев, Маннон Саидов, Рашид Тимуров, Тешабай Пирматов, Пахриддин Тахиров, Иван Енин, Михаил Есин, Борис Токмин, Гораций Чернухин, Николай Шин, Владимир Бурмакин, Александр Перов, Жавлон Умарбеков, Алишер Мирзаев, Шухрат Абдурашидов, Хаким Мирзахмедов, Абиджан Бакиров и другие. Среди мастеров акварели — Георгий Чиганов, Григорий Шевяков, Борис Котлов, Марат Садыков, Лев Снегирев, Гайрат Байматов, Анатолий Лигай, Атахон Аллабергенов, Мирон Хегай, Дамир Уразаев. И, конечно, много новых произведений живописцев — Александра Пономарева, Алишера Аликулова, Хуршида Зиеханова, Оксаны Залевской, Мухаммадиера Ташмурадова, Валерия Енина, Виктории Трошиной, Диларом Мамедовой, Лианы Альмяшевой, Алишера Хамдамова, Хуршида Саттарова, Булата Ильясова и других; акварелистов — Аслиддина Каланова, Улугбека Усманова, Камилы Галицкой, Олимжана Фазылова, Татьяны Коробовой и др. В экспозиции анималистика Абдумумина Байматова, оригинальные скульптурные композиции Марины Бородиной, Василия Попова, Людвиги Нестерович и Ануш Авакян, ювелирная пластика Ирины Мухамедшиной. Нынешний юбилейный вернисаж – это своеобразный Гимн Природе, наполненный энергией, фантазией, наблюдательностью и любовью к окружающей среде.