Turkiston jadidlik harakatining asoschisi, atoqli adib va jamoat arbobi, noshir va pedagog Mahmudxoʻja Behbudiy tavalludining 150 yilligiga bagʻishlangan koʻrgazma-tanlov
konkurs_djadidi_2025_-1Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Turkiston jadidlik harakatining asoschisi, atoqli adib va jamoat arbobi, noshir va pedagog Mahmudxoʻja Behbudiy tavalludining 150 yilligini keng nishonlash toʻgʻrisida” 2024-yil 27-dekabrdagi PQ–462-son qarori hamda Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi raisining 2025-yil  4-yanvardagi I-02-son buyrugʻida belgilangan tadbirlar doirasida tashkil etilmoqda.
konkurs_djadidi_2025_-2Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi tomonidan Mahmudxoʻja Behbudiy hayoti va ijodi, shuningdek, Turkiston jadidlik harakati namoyandalarining faoliyatiga oid tasviriy sanʼat asarlarini yaratish boʻyicha tanlov Nizomi ishlab chiqildi va 2025-yil fevral oyida “Mahmudxoʻja Behbudiy hayoti va ijodi, shuningdek, Turkiston jadidlik harakati namoyandalarining faoliyatiga oid tasviriy sanʼat asarlarini yaratish” boʻyicha ijodiy tanlov eʼlon qilingan edi.
konkurs_djadidi_2025_-3Milliy ozodlik harakatining buyuk namoyandasi sifatida ilm-fan, taʼlim va tarbiya, adabiyot va sanʼat, matbuot sohalarini rivojlantirish, jahondagi ilgʻor taraqqiyot yutuqlarini oʻzlashtirish orqali xalqimizning ong-u tafakkurini yuksaltirish hamda hurriyatga erishish yoʻlida oʻz hayotini bagʻish etgan Mahmudxoʻja Behbudiy hayoti va ijodi, shuningdek, Turkiston jadidlik harakati namoyandalarining faoliyatini tasviriy sanʼat asarlari orqali koʻrsatib berish maqsad qilib olingan. Ushbu tanlovda ijodkorlardan yigʻilgan asarlardan Badiiy koʻrgazmalar direksiyasining Markaziy koʻrgazmalar zalida koʻrgazma-tanlov tashkil etildi.
konkurs_djadidi_2025_-4Koʻrgazmada Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi fondidan – 7 dona asar hamda 16 dan ortiq taniqli rassom ijodkorlar tomonidan yaratilgan 40 dan oshiq asarlar namoyish etildi.
konkurs_djadidi_2025_-5Tanlov natijasi boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Madaniy meros agentligi huzuridagi Badiiy ekspertlar kengashi tomonidan tasdiqlangan yuqori badiiy qiymatga ega boʻlgan tasviriy sanʼat asarlari Qatagʻon qurbonlari xotirasi davlat muzeyi fondiga xarid qilinadi.

Выставка-конкурс, посвящённая 150-летию со дня рождения основоположника движения джадидов в Туркестане, выдающегося писателя и общественного деятеля, издателя и педагога Махмудходжи Бехбуди
konkurs_djadidi_2025_-1В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 декабря 2024 года №ПП–462 «О широком праздновании 150-летия со дня рождения основоположника движения джадидов в Туркестане, выдающегося писателя и общественного деятеля, издателя и педагога Махмудходжи Бехбуди», а также приказом председателя Академии художеств Узбекистана от 4 января 2025 года № I-02, проводится ряд мероприятий, в том числе выставка-конкурс.
konkurs_djadidi_2025_-2Академия художеств Узбекистана разработала Положение о конкурсе на создание произведений изобразительного искусства, посвящённых жизни и творчеству Махмудходжи Бехбуди, а также деятельности представителей движения джадидов. В феврале 2025 года был объявлен творческий конкурс на создание таких произведений.
konkurs_djadidi_2025_-3Цель конкурса — отразить посредством изобразительного искусства жизнь и творчество Махмудходжи Бехбуди, который, как выдающийся представитель национально-освободительного движения, посвятил свою жизнь развитию науки, образования, литературы, искусства, прессы, а также приобщению народа к передовым достижениям мировой цивилизации, духовному и интеллектуальному росту общества и достижению свободы. Также в центре внимания — деятельность других представителей движения джадидов. На основе собранных произведений конкурсантов в Центральном выставочном зале Дирекции художественных выставок была организована выставка-конкурс.
konkurs_djadidi_2025_-4На выставке были представлены 7 произведений из фондов Государственного музея памяти жертв репрессий, а также более 40 работ, созданных более чем 16 известными художниками.
konkurs_djadidi_2025_-5По итогам конкурса, произведения изобразительного искусства, обладающие высокой художественной ценностью и утверждённые Художественным экспертным советом при Агентстве по культурному наследию Республики Узбекистан, будут приобретены в фонд Государственного музея памяти жертв репрессий и отмечены спонсорами.