Xalqaro tasviriy va amaliy san’at festivali
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-1921 aprel kuni O‘zbekiston bo‘ylab Rassomlar kuni keng nishonlanadi va an’anaga ko‘ra, mamlakatimizdagi barcha ko‘rgazma maydonchalari, ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari yil davomida tayyorlagan loyihalarini tomoshabinlar bilan baham ko‘radi.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-182025-yil 21-apreldan 25-aprelgacha Markaziy ko‘rgazmalar zalida Xalqaro tasviriy va amaliy san’at festivali doirasida bir qancha muhim tadbirlar bo‘lib o‘tadi.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-16Xususan, K.Behzod nomidagi Milliy san’at va dizayn institutining “T-SHIRT” loyihasida talabalar madaniy kodga shaxsiy munosabatda bo‘lgan, klonlash va o‘xshashlik tamoyilini inkor etib, ularning o‘ziga xosligini ochib beruvchi futbolka kabi utilitar narsani sintez qilganlar.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-15Rossiyadan tashrif buyurgan “Art-caravan” ijodiy guruhi ham Rossiya, ham O‘zbekiston tabiati va shaharlari go‘zalligidan ilhomlanib yaratgan rangtasvir va grafik asarlarini taqdim etmoqdalar.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-11Toshkent xalqaro kimyo universitetining “Ismlar” instalyatsiyasi yosh rassomlarning zamonaviy sanʼatdan foydalangan holda, obrazlar – niqoblar orqali inson qahramonlarining hissiy doirasini aks ettirish imkonini beradi.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_-2021 aprel kuni bo‘lib o‘tadigan modalar namoyishida festivalning doimiy ishtirokchilari Keimyung University (Janubiy Koreya) talabalari fotografiya asarlarni va  K. Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti bilan birgalikda esa o‘zlarining  liboslarini taqdim etadilar.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-10Toshkent arxitektura-qurilish universiteti va Kimyo xalqaro universiteti talabalari professor, akademik Marina Borodina rahbarligida “Shahar o‘yini” loyihasi – Markaziy ko‘rgazmalar zalining birinchi qavatida namoyish etilmoqda, unda bizni har bir inson shaxmat o‘yini ishtirokchisiga aylanib, arxitekturaning xayoliy olamiga olib ketadi.
Omar Danial Biuiiuktosun   “ko‘cha qatlamlari” loyihasi raqamli ishlov berilmagan holda  qora va oq plyonkada suratga olingan ko‘p qirrali ekspozitsiya texnikasi yordamida yaratilgan eksperimental fotolar loyihasidir. Uning asarlarida qora va oq fotografiya  estetikasini, shahar va murakkab texnikada ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lganligini ko‘rish mumkin.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-9Ko‘rgazmalardan tashqari, zalda taniqli rassomlar, ta’lim muassasalari o‘qituvchilari ZXK “Nevskaya Palitra” va Vista – Artista brendi bilan hamkorlikdagi Umar Rajabov, Kamila Galitskayalar mahorat darslarini o‘tadilar.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_-23Festivalning uchinchi kuni O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi Anjumanlar zalida. “EGO XXVI” ilmiy-amaliy konferentsiyasi “Kinoya – san’atda badiiy vosita sifatida” nomli eksperimental konferentsiyasi bo‘lib o‘tadi. Kurator – professor, akademik Akbar Хakimov.
Ko‘rgazma zali galereyasi va istirohat bog‘i hududiga ixtisoslashtirilgan san’at muassasalari talabalari va o‘quvchilari tashrif buyurib, ular besh kun davomida san’at asarlarini yaratadilar.

Международный фестиваль изобразительного и прикладного искусства
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-1921 апреля Узбекистан отмечает День художника и по традиции все выставочные площадки страны, специализированные учебные заведения делятся со зрителями своими проектами, которые готовили в течении года.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-18С 21 по 25 апреля 2025г. в Центральном выставочном зале в рамках Международного фестиваля изобразительного и прикладного искусства пройдёт сразу несколько значимых акций.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-17В частности — в проекте Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода «T-SHIRT», студенты синтезировали такую утилитарную вещь как футболка с личным отношением к культурному коду, отказываясь от принципа клонирования и похожести, выявляя свою уникальность,
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-15Творческая группа «Арт-караван» из России представит живописные и графические произведения, вдохновлённая, красотой природы и городов, как России, так и Узбекистана.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-11Инсталляция Ташкентского Международного Университета Кимё «Имена Существительные» возможность молодых художников средствами современного искусства через, образы – маски, отразить эмоциональный ряд человеческих характеров.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_-20Постоянные участники Фестиваля студенты Keimyung University (Южная Корея) представят фотографии произведений, и свои костюмы совместно с Национальным институтом художеств и дизайна им. К. Бехзода. на показе мод, который состоится 21 апреля
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-10Студенты Ташкентского Архитектурно – строительного университета и Международного Университета Кимё, под руководством профессора, академика Марины Бородиной, в проекте «Игра в ГОРОД» – первый этаж Центрального выставочного зала, окунут нас в иллюзорный мир архитектуры, где каждый человек участник большой шахматной игры.
Стоит отметить проект Омар Даньял Бюйюктосун «Уличные слои» это экспериментальный фотопроект, созданный с использованием техники многогранной экспозиции, снятый на чёрно-белую плёнку без цифровой обработки. В его работах присутствует эстетика черно – белой фотографии, города и бережное обращение со сложной техникой.
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_otkritie_2025_-9Помимо выставок в зале пройдут мастер – классы известных художников, преподавателей учебных заведений от ЗХК «Невская палитра» – Умара Раджабова, Галицкой Камилы и торговой марки Vista – Artista
festival_izobr_i_prikladnogo_2025_-23В конференц – зале, на третий день фестиваля состоится Научно – практическая конференция «ЭГО XXVI. Ирония – инструмент      художественности в искусстве».   куратором является, профессор, академик Акбар Хакимов.