Joriy yilning 23 avgust kuni O‘zbekiston Badiiy akademiyasining Markaziy koʻrgazmalar zalida Respublikamiz Mustaqilligining 33 yilligi bayrami arafasida “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” deb nomlangan san’at ustalarining asarlari ko‘rgazmasining ochilish marosimi boʻlib oʻtadi.
Ko‘rgazmada ijodkorlarning soʻnggi yillarda yaratgan – rangtasvir, grafika, haykaltaroshlik va installyatsiylari namoyish etilmoqda.
Tomoshabinlar taniqli ustalar – Fayzulla Axmadaliyev, Rustam Xudoyberganov, Xikmat Jalilov, Rustam Bazarov, Toxir Karimovlarning yangi yaratgan asarlari bilan tanishadilar. Asarlar O‘zbekistonning go‘zalligi, insonlarining mehr-oqibati, mehmondo‘stligi va xalqining ko‘p millatliligiga bag‘ishlangan.
Grafika bo‘limida tomoshabinlar Anvar Mamadjanov, Asliddin Kalanov, Li-Safi Mariya, Li Tatyana, Akrom Baxromovlarning asarlarini koʻrishlari mumkin.
Irina va Rinat Muxamedshinlarning zargarlik buyumlari muntazam ravishda bizni jahon tarixi asarlarining eng yaxshi namunalaridan ilhomlangan nozik ishlari bilan hayratda qoldiradi.
Ko‘rgazmada yana Moxinur Maksumovaning “Zamonaviy shahar muhitida inklyuziv loyihalar” mualliflik loyihasi ham taqdim etilmoqda, unda nogironligi bo‘lgan bolalarning fiziologiyasi, harakatlarini va muloqoti xususiyatlarini hisobga olgan holda, bolalar o‘yin maydonchalarini yaratish orqali ularning muammolarini hal etish yo‘llari namoyish etilgan.
Bulardan tashqari, joriy yilda Mustaqillik bayramini nishonlash arafasida O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasining haykaltaroshlik bo‘limi tomonidan uzoq kutilgan haykaltaroshlik ko‘rgazmasi tashkil etildi, unda bu boradagi erishilgan yutuqlarni bir joyda jamlanganligini ko‘rishimiz mumkin bo‘ladi. Ularning koʻpchiligi bizga shaharda oʻrnatilgan monumental asarlari bilan maʻlum – Marina Borodina, Botir Hakimov, Ollabergan Allaberganov, Damir Roʻziboev, Farid Axmedzyanova va Bahrom Norboyevlardir.
Haykallar mavzusi keng qamrovli boʻlib ular – ekologiya, janrli va tarixiy kompozitsiyalar, portretlar va abstraksiyalardir.
Ushbu aksiyada Qo‘qon, Xorazm, Surxondaryo, Buxorodan kelgan ustalar – Abdug‘offur Isanaliev, Ulash Urakov, O‘rolboy Yaxshilikov, Ergashali Tojiboyev, Artur Rajabovlar faol ishtirok etmoqdalar.
Koʻrgazma zalining ekster’erida Qurbon Norxoʻrozov va Jasvant Annazarovlarning asarlari joylashtirilgan.
Ushbu loyihaning maqsadi haykaltaroshlarning yuksak mahoratlarini koʻrgazma zallari devorlari bilan cheklab qoʻymasdan, balki megapolis aholisi shakl estetikasidan toʻliq bahramand boʻlishlari mumkin boʻlgan shahar muhitiga koʻchirib oʻtqazish kabi imkoniyatlarini koʻrsatishdir.

23 августа, в канун празднования 33-й годовщины Дня Независимости Республики, в Центральном выставочном зале Академии художеств открывается выставка произведений мастеров искусств «Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!»
В экспозиции представлены произведения мастеров, созданные за последние годы — живопись, графика, инсталляция
Зрителям предстоит встреча с новыми работами известных мастеров – Файзулла Ахмадалиева, Рустама Худойберганова, Хикмата Джалилова, Рустама Базарова, Тахира Каримова. Произведения посвящены красоте Узбекистана, доброте человека, гостеприимству и многонациональности народа.
В разделе графики зрители увидят работы Анвара Мамаджанова, Аслиддина Каланова, Ли-Сафи Марии, Ли Татьяны, Акрама Бахрамова.
Ювелирные изделия Ирины и Рината Мухамедшиных ежегодно удивляют нас своей тонкой работой, вдохновляясь лучшими образцами произведений мировой истории.
В экспозиции представлен авторский проект Мохинур Максумовой «Инклюзивные проекты в современной городской среде» рассказывающие о проблемах и его решении для детей с ограниченными возможностями, путем создания детских игровых площадок, учитывая особенности физиологии, мобильности и общения.
В этом году секция скульптуры Творческого Союза художников Узбекистана в рамках празднования дня Независимости, организовали долгожданную выставку скульптуры, где в одном месте можно увидеть достижения в данной области. Многие их них известны нам по монументальным работам в городе – Марина Бородина, Ботыр Хакимов, Оллаберган Аллаберганов, Дамир Рузыбаев, Фарид Ахмедзянова, Бахром Норбоев.
Тема скульптур многогранна — экология, жанровые и исторические композиции, портреты, абстракция.
Мастера из Коканда, Хорезма, Сурхандарьи, Бухары принимают в данной акции активное участие – Абдугофур Исанaлиев, Улаш Ураков, Уралбой Яхшиликов, Эргашали Таджибоев, Артур Ражабов.
В экстерьере выставочного зала разместились работы Курбана Нархурозова и Жасванта Анназарова.
Цель данного проекта показать высокий уровень скульпторов и возможность не ограничиваться стенами выставочных залов, а перейти в городскую среду, где жители мегаполисов смогут в полной мере, насладится эстетикой формы.