2024 yil “Yoshlar va biznesni qо‘llab-quvvatlash yili”ga bag‘ishlangan xalqaro an‘anaviy “Tasviriy va amaliy san‘at festivali”
festival_iskusstv_2024_-12024 yil 15 apreldan 19 aprelgacha Markaziy ko‘rgazmalar zalida Xalqaro tasviriy va amaliy san’at festivali doirasida bir vaqtning o‘zida bir nechta muhim tadbirlar bo‘lib o‘tadi, bunga tashkilotchilar bir necha oydan beri tayyorgarlik ko‘rib kelmoqdalar.
festival_iskusstv_2024_-2Birinchi kuni festivalning tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtadi, unda taklif etilgan mehmonlardan tashqari Oʻzbekistondagi elchixonalar vakillari, festival ishtirokchilari, jumladan Janubiy Koreya, Xalqaro Turkiy madaniyat tashkilotiga aʼzo davlatlar (Turksoy), Fransiya va Rossiyadan ishtirok etadilar.
festival_iskusstv_2024_-3Birinchi kuni bir nechta koʻrgazmalar ochiladi. Ikkinchi qavatda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universitetining “Kecha, bugun va ertaga” ko‘rgazmasi orqali mazkur ta’lim muassasasi o‘qituvchilari, bitiruvchilari va talabalarining rangtasvir, grafika va amaliy san’at asarlari namoyish etiladi. Yosh rassomlar Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasi fondidan olingan asarlardan yana bir bor bahramand boʻladilar.
festival_iskusstv_2024_-4Toshkent arxitektura-qurilish universiteti talabalari professor, akademik Marina Borodina rahbarligida o‘quv topshirig‘i asosida yaratilgan “Insayt” foto-installyatsiyasida ijodiy yondoshib, mavzuga shaxs prizmasi orqali individual texnik va illuzor munosabatni namoyish etadi.
festival_iskusstv_2024_-5Janubiy Koreyalik yosh rassom Pyo Hyeong Min jismoniy imkoniyatlari cheklanganiga qaramay, tomoshabinlar qalbida samimiy oʻrin egallaydigan grafik asarlar yaratadi.
festival_iskusstv_2024_-6Ko‘rgazmalar zalining birinchi qavatida mehmonlarni Fransiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi Jan-Mark Yankovich va Kristof Bleynning “Cheksiz dunyo” komikslari ko‘rgazmasi bilan kutib oladi. Bu yerda energiya, atrof-muhit, urbanizatsiya va hokazo mavzular yoritilgan. Ushbu loyiha yozuvchi va rassom oʻrtasidagi dolzarb ekologik muammolar haqida suhbatdir.
festival_iskusstv_2024_-7Ko‘rgazmalardan tashqari zalda ZXK “Nevskaya Palitra” va “Vista – Artista” savdo belgisi bilan hamkorlikda ta’lim muassasalari o‘qituvchilari taniqli rassomlar – Umar Rajabov, Yunusali Murodov, Dina Yusupovaning mahorat darslari boʻlib oʻtadi.
Festivalning uchinchi kuni Oʻzbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasining anjumanlar zalida professor, akademik Akbar Xakimov kuratorligida EGO XXV. “Maqomning rangi bormi?” ilmiy-amaliy konferensiyasi ham bo‘lib o‘tadi. Anjuman bir necha yillardan buyon yosh san’atshunoslar va rassomlarni har ikki ijodkorning yangi qirralarini kashf etishga, ijodiy jarayonga nostandart qarashga undab kelmoqda.
Ko‘rgazmalar zali galereyasi va bog‘ hududida ixtisoslashtirilgan san’at muassasalari talaba va o‘quvchilari besh kun davomida san’at asarlari yaratadilar.

Международный фестиваль изобразительного и прикладного искусства посвящённого году «Поддержки молодёжи и бизнеса»
festival_iskusstv_2024_-1С 15 по 19 апреля 2024 г. в Центральном выставочном зале в рамках Международного фестиваля изобразительного и прикладного искусства пройдёт сразу несколько значимых акций, к которому организаторы готовились в течении нескольких месяцев.
festival_iskusstv_2024_-2В первый день состоится торжественное открытие фестиваля, где помимо приглашённых гостей будут присутствовать представители посольств в Узбекистане, сами участники фестиваля, в том числе из Южной Кореи, страны, входящие в Международную организацию тюркской культуры (Тюрксой), из Франции и России.
festival_iskusstv_2024_-3В первый день откроются сразу несколько выставок. На втором этаже —  выставка Ташкентского государственного педагогического Университета им. Низами «Вчера, сегодня и завтра» в экспозиции будут представлены произведения живописи, графики и прикладного искусства, преподавателей, выпускников и студентов, данного учебного заведения. Отрадно, что работы из фондов Дирекции художественных выставок ещё раз увидит молодое поколение художников.
festival_iskusstv_2024_-4Студенты Ташкентского Архитектурно – строительного университета, под руководством профессора, академика Марины Бородиной, продемонстрируют творческий подход к учебному заданию в проекте фото- инсталляции «инсайд», путём индивидуального отношения к предмету через призму технических и иллюзорных приёмов.
festival_iskusstv_2024_-5Юный художник из Южной Кореи Пё Хён Мин (Pyo Hyeong Min) несмотря на ограниченные физические возможности, создаёт графические произведения, который находят душевный отклик в сердцах зрителей.
festival_iskusstv_2024_-6На первом этаже выставочного зала посольство Франции в Узбекистане встретят гостей выставкой комиксов Жан- Марка Янковичи и Кристофа Блейна «Бесконечный мир». Здесь раскрываются темы энергетики, окружающей среды, урбанизации и т.д. Данный проект диалог писателя и художника об актуальных проблемах окружающей среды.
festival_iskusstv_2024_-7Помимо выставок в зале пройдут мастер – классы известных художников, преподавателей учебных заведений от ЗХК «Невская палитра» и торговой марки Vista – Artista – Умара Раджабова, Юнусали Мурадова, Дины Юсуповой.
В конференц – зале, на третий день фестиваля состоится научно – практическая конференция ЭГО XXV «Какого цвета маком?», куратором является, профессор, академик Акбар Хакимов. В течении нескольких лет конференция стимулирует молодых искусствоведов к открытию новых граней как у художников, так и к нестандартному видению творческого процесса.