2024-йил 27-март куни Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси ва “Хунарманд” уюшмасининг фахрий аъзоси, хаттот Салимжон Бадалбоев ижодий фаолиятининг 50 йиллиги ва педагоглик фаолиятининг 35 йиллигига бағишланган шахсий кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади. Continue reading “Хаттот Салимжон Бадалбоевнинг шахсий кўргазмаси”
Month: Mart 2024
“Олам нурга тўлсин сен билан, Наврўз!” Наврўз байрамига бағишланган Республика бадиий кўргазмаси
Наврўз – янги кун ёки баҳорги тенгкунлик – қадимги зардуштийлар томонидан нишонланган, узоқ ва совуқ қишдан кейин табиатнинг янгиланиши ва уйғониши рамзи сифатида бугунги кунгача сақланиб қолган байрамдир. Continue reading ““Олам нурга тўлсин сен билан, Наврўз!” Наврўз байрамига бағишланган Республика бадиий кўргазмаси”
“Баҳор вернисажи” Республика бадиий кўргазмаси
8-март – Халқаро хотин-қизлар байрами арафасида Бадиий кўргазмалар дирекцияси анъанавий тарзда Марказий кўргазмалар залида “Баҳор вернисажи” кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади, унда гўзал ҳилқат намоёндалари бўлмиш ижодкор аёлларимиз ўз асарларини томошабинларга тақдим этадилар. Вернисажда сиз таниқли кулол – усталар Назира Кузиева ва Римма Газалиеванинг композициялари, ҳамда ҳайкалтарош Людвига Нестерович яратган ҳайкалтарошлик асарларини томоша қилишингиз мумкин. Continue reading ““Баҳор вернисажи” Республика бадиий кўргазмаси”

s_badalboev_2024_-127 марта 2024 года в Центральном выставочном зале Академии Художеств Узбекистана состоится церемония открытия выставки каллиграфа, члена Творческого союза художников Узбекистана и ассоциации «Хунарманд» Салимджона Бадалбоева. Читать далее «Персональная выставка каллиграфа Салимджона Бадалбоева»
navruz_2024_-1Навруз   — новый день или  день весеннего равноденствия – праздник, отмечаемый ещё древними зороастрийцами   и дошедший до сегодняшнего дня как символ обновления и пробуждение природы после продолжительной и холодной зимы. Читать далее «Республиканская выставка, посвящённая празднованию Навруз «С тобой, Навруз, мир светом озарится!»»
8_marta_2024-1Накануне Международного женского дня 8 Марта Дирекция художественных выставок по традиции в Центральном выставочном зале открывает выставку «Весенний вернисаж», где прекрасная половина человечества представят для зрителей свои произведения. Читать далее «Республиканская художественная выставка «Весенний вернисаж»»