2023 йилнинг ноябрь ойида Ўзбекистон Бадиий академиянинг Марказий кўргазмалар залида очилаётган Людвига Нестеровичнинг шахсий кўргазмаси ўзбек ҳайкалтарошининг 70 йиллигига бағишланади. Санъатшунослар, ҳайкалтарошлик устахонасидаги ҳамкасблари ва санъат ихлосмандлари Людвига Нестеровичнинг истеъдодининг нақадар юксаклигига бир неча бор амин бўлганлар.
Ушбу юбилей вернисажида 300 га яқин кичик пластик асарлар, турли хил табиий материаллардан – мармар, ёғоч, оникс, перламутр, қора коралл, агат, яшма, ёқут, хризолитлардан яратилган, шунингдек, сунъий материаллар – шамот, сопол, пластик кабилардан ишланган ижод намуналари намойиш этилмоқда. Ҳайкалтарош ўз ижодида тошларга алоҳида урғу беради. У нафақат оддий материал, балки, фантазиясининг илҳом манбаи бўлган, форма, ранг текстуралари бениҳоя ҳайратланарли. Истеъдодли ҳайкалтарош қўлида ушбу совуқ минераллар юксак санъат асари даражасига айланади.
Ҳайкалтарош Людвига Нестерович доимий равишда табиат ҳодисаларини мушоҳада этувчи, кучли дид, ҳазил-мутойиба туйғусига эга ижодкордир. Бундай ҳис-туйғулар унга шакл ва мазмун жиҳатдан ноёб бўлган ҳайкаллар яратишига кўмакчи бўлади.
Асарлари мавзуси турли хил – ўсимлик мотивлари, анималистика, супрематик экспериментлар, портретлар, абстракт композициялардир. Буларнинг кўпчилиги нафақат музей экспозицияларини безабгина қолмай, балки шаҳар атроф муҳинини ҳам безашга қодирдир.
Ф.И.Грищенко қўлида тахсил олган. 1979 йилда А. Островский номли Тошкент театр – рассомлик институтини маҳобатли – декоратив пластика бўлимини В.Ванякин раҳбарлиги остида тамомлаган. 1980 йилдан Республика ва халқаро кўргазмалар қатнашчиси. Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси. Тошкентда яшаб ижод қилади.

l_nesterovich_2023_bannerПерсональная выставка Людвиги Нестерович, открытая в ноябре 2023г. в Центральном выставочном зале Академии художеств, посвящена    70-летию замечательного узбекского скульптора. Дарование Людвиги Нестерович уникально, в этом не раз убеждались как специалисты — искусствоведы, коллеги по скульптурному цеху, так и любители искусства.
l_nesterovich_2023_-1На юбилейном вернисаже представлено около 300 произведений малой пластики, выполненных из различных природных материалов – мрамор, дерево, оникс, перламутр, чёрный коралл, агат, яшма, гранат, хризолит и др., а также из искусственных материалов – шамот, керамика, пластик, и т.п.  Особое предпочтение скульптор отдает камню. Это не только материал, но и источник вдохновения, фантазии и безмерного восхищения текстурой формой, цветом и т.д. В руках талантливого мастера холодный минерал превращается в произведения искусства.
l_nesterovich_2023_-2Людвига Нестерович —  тонкий наблюдатель с превосходным чувством юмора и самоиронией, всё это помогает ей создавать уникальные по форме и содержанию скульптуры.
l_nesterovich_2023_-3Тема произведений многообразна – это и растительные мотивы, анималистка, супрематические эксперименты, портреты, абстрактные композиции. Многие из них могли бы украсить не только музейные экспозиции, но и пространство городской среды.
l_nesterovich_2023_-4Нестерович Людвига Петровна родилась в 1953году, в городе Асака, Андижанской области. С 1970 по 1974 гг. училась на отделении станковой скульптуры Республиканского художественного училища им. П.П. Бенькова у педагога Ф.И. Грищенко. В 1979г окончила отделение монументально-декоративной пластики Ташкентского театрально-художественного института им. А. Островского (педагог В. Ванякин).  С 1980 года — участница республиканских и международных выставок. Член творческого объединения художников Узбекистана.   Живет и работает в Ташкенте.