16-20 октябр кунлари Марказий кўргазмалар залида “Глобаллашув ва миллий анъаналарни асраш: танлаш имконияти” кўргазмасининг тантанали очилиши бўлиб ўтади.
Йигирманчи асрнинг охирида турли минтақа ва мамлакатларни қамраб олган глобаллашув жараёни жаҳон иқтисодиёти ривожланишидаги табиий қадам бўлиб, турли маданиятларнинг кенг кўламли интеграциялашувига сабаб бўлди. Ушбу тарихий ҳодисанинг маълум ижобий аҳамиятларига қарамай, баъзи ҳолларда миллий маданиятларнинг муҳим идентификациялаш сифатларини йўқотишга олиб келмоқда. IV халқаро амалий санъат биенналеси “Глобаллашув ва миллий анъаналарни асраш: танлаш имконияти” шиорида етакчи ғоя сифатида амалий санъатнинг ўзига хослигини сақлаш ва иқтисодиётнинг фаол глобаллашуви ва оммавий маданиятнинг ҳукмронлиги шароитида анъаналарнинг тезлашиб бораётган бирлашувини бартараф этишни таклиф қилади. Continue reading “IV ХАЛҚАРО АМАЛИЙ САНЪАТ БИЕННАЛЕСИ”

С 16 по 20 октября в Центральном выставочном зале будет проходить выставка «Глобализация и сохранение национальных традиций: выбор пути».
Процесс глобализации, охвативший различные регионы и страны в конце ХХ века, явился закономерным шагом в развитии мировой экономики и стал причиной масштабной интеграции различных культур. Несмотря на определенное позитивное значение этого исторического явления, в ряде случаев это приводит к потере важных идентифицирующих качеств национальных культур. Девиз IV Международной биеннале прикладного искусства «Глобализация и сохранение национальных традиций: выбор пути» в качестве ведущей идеи предлагает рассмотреть проблему сохранения самобытности прикладного искусства и преодоление ускоряющейся унификации традиций в условиях активной глобализации экономики и доминирования массовой культуры. Читать далее «IV МЕЖДУНАРОДНАЯ БИЕННАЛЕ ПРИКЛАДНОГО ИСКУССТВА»